Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Ce sa inteleg ,ca te intorci la orinzontali ? faci pastorali cu ei?

calmusdaniel

Orizontalii i-am luat sa-i tin pe vatra,pt un proiect pe care vreau sa-l pun in practica in primavara.Oricum cu orizontali am inceput eu apicultura si am pastrat in fiecare an cativa in stupina.Dar sa fiu sanatos pana la primavara sa-mi pun planul in aplicare. :hi:

Cipi

in ce consta proiectul dvs?

Dan Pașca

Nea Daniel,cum preconizez ca va fi la tei,anul asta?!  in 2 zile vreau sa merg si eu la Tei si toti colegii din zona mea,(mai invarsta) ma descurajeaza,ca se intoxica ,ca se depopuleaza......  eu oricum o sa incerc sa ma conving pe pielea mea:)   sanatate,foarte fruoase botcile

Eduard Rotaru

In orizontali coloniile se dezvolta mult mai repede primavara...si inainte de rapita sau salcam pot fi transvazate in verticali 10R pentru pastoral si mai raman si niste roiuri zdraveni pe vatra:)

Pustu

Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 19, 2015, 09:50:49 AM
In orizontali coloniile se dezvolta mult mai repede primavara...si inainte de rapita sau salcam pot fi transvazate in verticali 10R pentru pastoral si mai raman si niste roiuri zdraveni pe vatra:)
Puteti sa dezvoltati putin ? Adica de ce se dezvolta mai repede intr-o cutie de 20 de rame fata de o cutie de 10 rame ? Multumesc .

Eduard Rotaru

Citat din: Pustu din Iunie 19, 2015, 10:14:27 AM
Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 19, 2015, 09:50:49 AM
In orizontali coloniile se dezvolta mult mai repede primavara...si inainte de rapita sau salcam pot fi transvazate in verticali 10R pentru pastoral si mai raman si niste roiuri zdraveni pe vatra:)
Puteti sa dezvoltati putin ? Adica de ce se dezvolta mai repede intr-o cutie de 20 de rame fata de o cutie de 10 rame ? Multumesc .

Pai hai sa gandim putin: avem cuibul strans pe 7-8-9 rame...pentru a-l incheia ne mai trebuie cateva rame in functie de configuratia stupului...bun. In primavara dezvoltarea coloniei incepe pe orizontala, tot bagam cate o rama pana incheiem stupul (10-12 rame) corect?....ei, daca am avea un orizontal atunci vom mai adauga cate o rama in continuare pana se umple cu 20 rame. In orizontal caldura se va pastra la nivelul cuibului pe cand in vertical daca e sa punem deasupra inca un corp de 1/1 vom raci ff mult cuibul iar albina va urca ff greu in corpul de sus...daca mergem pe rame de cuib de 3/4 aceeasi poveste...e vorba de volumul aerului cald care intotdeauna stim ca se afla in partea superioara.

Pustu

Pai si daca punem corpul dedesubt ?

Eduard Rotaru

efectul e invers...dedesubt va fi rece iar regina nu va cobora decat mult mai tarziu cand se umfla colonia bine.
Primavara colonia se dezvolta pe orizontala iar in plin sezon se dezvolta pe verticala...de aici si practicile cu stupul orizontal in primavara.

bmdna

Pentru a evita racirea cuibului daca avem stupu verticali pe 10 sau 12 rame, cand cuibul ocupa bine toate cele 11 sau 12 rame, daca avem cat 1/1, se poate face extinderea in sus, in cat, fara a raci cuibul si cu pastrarea reginei jos, cu ajutorul unei gratii haneman, a unei folii sau unei bucati de material textil si a unei diafragme. Eu practic tehnica asta si nu am avut niciodata probleme de racire sau ca nu ar urca albinele in cat. Iar extinderea o fac totdeauna cu rame cu puietul larvar necapacit cel mai tanar pe care il gasesc in cuib.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

calmusdaniel

Citat din: Cipi din Iunie 19, 2015, 12:11:19 AM
in ce consta proiectul dvs?
Vreau sa formez mai multe roiuri odata din ei,de ex din 15 orizontali sa fac 100 de roiuri.Dar sa fiu sanatos pana in primavara! :hi:

calmusdaniel

Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 19, 2015, 09:50:49 AM
In orizontali coloniile se dezvolta mult mai repede primavara...si inainte de rapita sau salcam pot fi transvazate in verticali 10R pentru pastoral si mai raman si niste roiuri zdraveni pe vatra:)
Eu ii folosesc numai pt a face roiuri din ei. :hi:

calmusdaniel

Citat din: Dan Pașca din Iunie 19, 2015, 09:31:01 AM
Nea Daniel,cum preconizez ca va fi la tei,anul asta?!  in 2 zile vreau sa merg si eu la Tei si toti colegii din zona mea,(mai invarsta) ma descurajeaza,ca se intoxica ,ca se depopuleaza......  eu oricum o sa incerc sa ma conving pe pielea mea:)   sanatate,foarte fruoase botcile
Teiul nu trebuie ocolit chiar daca pot aparea probleme,pt ca teiul face parte din culesurile principale din tara noastra,dar nu cred ca va da mare lucru anul asta (cel putin in zona mea)pt ca a plouat mult si a fost frig.Sfatul meu e sa mergi la tei. :hi:

marian sima

Astazi m-am intalnit cu un prieten,a fost pe la tei la padurea de la Fantanele (Uzunu ,Giurgiu) a spus ca e jale pe o padurice mica puhoi de stupi ,albina a consumat tot ,in viata lui nu a vazut asa ceva stupi uscati blana.Desi teiul este inflorit au inceput sa fuga toti de acolo.Succes cu orizontali pentru ce doriti dv va trebuie solutia caspica ,mai nou unii de prin tari straine vorbesc despre scurtarea perioadei in stadiul de larva a albinei si aproape dublarea perioadei de viata,poate ne intalnim si stam de vorba mai mult.La Campina am fost amandoi insa nu ne-am  cunoscut.Inca o data succes.

bio

Citat din: marian sima din Iunie 19, 2015, 09:34:52 PM
.......,mai nou unii de prin tari straine vorbesc despre scurtarea perioadei in stadiul de larva a albinei si aproape dublarea perioadei de viata,.....

.... nu cred ca este posibil in a se intervenii la scurtarea perioadei stadiului de larva a albinei .