Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

D-le Daniel, cum se comporta compresorul la vopsit? Am si eu un compresor asemanator, insa nu l-a folosit decat cu capsator.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

calmusdaniel

Compresorul e foarte bun dar trebuie sa ai un pistol de calitate,iar vopseaua sa fie bine diluata.

Eduard Rotaru

Daca e vopsea pe baza de apa merge ff bine fara sa fie diluata.
Eu dau cu ulei de in de 2 ori, las la uscat pana la 2 saptamani sa intre bine uleiul apoi inca 2-3 straturi de vopsea pe baza de apa sau lazura precolorata. In felul asta se asigura o buna protectie impotriva bacteriilor si ciupercilor si o respirabilitate a lemnului.
Spor!

bio

Citat din: calmusdaniel din Martie 20, 2015, 11:41:06 AM
Compresorul e foarte bun dar trebuie sa ai un pistol de calitate,iar vopseaua sa fie bine diluata.

..legat de pistolul de vopsit. Ani in urma cind cautam sa-mi iau primul pistol de vopsit un vopsitor de meserie mi-a recomandat ca ar fi mai bun pistolul de vopsit care are rezrvorul de vopsea deasupra fata de modelul care are rezervorul in partea de jos.

...

ionut vlv

folosesc ambele tipuri de pistol de vopsit.
cel cu rezervor sus e cel din setul cu care a venit compresorul.merge..dar in timp incep sa curga garniturile de la tija de dozare,tinde sa se astupe orificiul anti vaccum din capacul rezervorului,nu permite o inclinare mai mare a pistolului(capacul nefiind super etans,curge pe acolo).varianta profesionala sunt sigur ca e mai de calitate dar si scumpa.
cel cu rezervor sub,am var. profesionala merge excelent dar cere un debit si o presiune mai mare pt a functiona bine la aceeasi vascozitate a vopselei.la lucrari mai ample ,compresorul de 25 litri are o problema cu asigurarea presiunii la debitul cerut.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

RazvanTi

da-i dane cu vopsea ca peste 2 ani trebuie sa-i iei iar la mana
uleiul de in e "mancat" de razele solare :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

calmusdaniel

ieri le-am dat prima mana de vopsea (cu compresorul merge foarte bine) a fost foarte cald, si azi imi clantane dintii in gura  =))

calmusdaniel

.

calmusdaniel

Citat din: RazvanTi din Martie 23, 2015, 09:12:16 AM
da-i dane cu vopsea ca peste 2 ani trebuie sa-i iei iar la mana
uleiul de in e "mancat" de razele solare :hi:
Razvane,nu-i lasam doar cu ulei,ala e de protectie a lemnului,urma sa-i dau cu vopsea,si deja am dat o mana. :hi:

MOTANUL

#789
Multi stupi plini si cules abundent!

Buna ideea cu vopsitul cutiilor una peste alta. Eu voi vopsi cu trafaletul ca nu am pistol;
Si la 40 de cutii nici nu se justifica sa cumpar.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

#790
www.youtube.com/watch?v=J9-IYzqEeQg   
Special pt nea Gigi de la Plopeni si ala micu de la Carbunesti! =)) =)) :hi:
Nasule,avem regine pe alese,blonda de Banat,carpatina,italiana,caucaziana si buckfast! =))

calmusdaniel

Citat din: MOTANUL din Martie 23, 2015, 05:12:55 PM
Multi stupi plini si cules abundent!

Buna ideea cu vopsitul cutiilor una peste alta. Eu voi vopsi cu trafaletul ca nu am pistol;
Si la 40 de cutii nici nu se justifica sa cumpar.
Merge foarte bine si cu trafaletul.Spor la treaba!

ciucur

Citat din: MOTANUL din Martie 23, 2015, 05:12:55 PM
Multi stupi plini si cules abundent!

Buna ideea cu vopsitul cutiilor una peste alta. Eu voi vopsi cu trafaletul ca nu am pistol;
Si la 40 de cutii nici nu se justifica sa cumpar.

Eu cred ca se justifica folosirea pistolului la un asa numar de lazi. Nu se compara consumul de vopsea,viteza de lucru si calitatea. Inchiriati/inprumutati de la cineva.
Altfel o sa vopsiti si noaptea in somn cu trafaletul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Personal am un pistol din acela de vopsit de mana si nu imi place cum iese. Arunca multa vopsea si nu vopseste bine. Folosind compresorul treaba iese mai bine insa raman la parerea ca cel mai bine tot la mana iese, data de doua ori. In circa 8 ore, anul trecut am dat 24 de stupi orizontali in 2 culori. Ii puneam pe suporti in linie si mergeam cu vopseau de la unul la altul. Am dat doua maini.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

la cutii multe pistolul e SFANT!!!!
ia uite aici... si asta era in 2013  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro