SALCIA

Creat de sorin75, Decembrie 12, 2011, 11:16:17 AM

« precedentul - următorul »

sorin75

 Mă poate ajuta cineva cu cateva crengute de salcie (căprească, zălog, răchită ) ^:)^

N A MARIN

Sorine,cati ani ai ?
Daca nu mai folosesti londoul, iesi(ACUM) pe strada , fa rost de un frerasrau de mana ,intreba pe primul intalnit ce este si unde gasesti o salcie ,taie din ea cate crengi vrei ,da sa fie LEMNIFICATE.
Apoi le scurtezi cam la 1,5m ,faci o groapa langa o sursa de apa , arunci (OBLIGATORIU) in ea niste baliga proaspata de vaca , ingropi toate crengile in acea groapa ,calci bine si batatoresi , lasi sa curga multa apa .
La anul care vine ai grija sa aiba mereu apa la groapa cu salcii.
In toamna scotii din groapa salcii INRADACINATE si le plantezi unde vrei.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

pharaonu75

Asta imi aduce aminte de o intamplare din 2006, cand au fost acele inundatii!
Eram pe la inceputul lunii aprilie la Dunare, la pescuit.
Am taiat o creanga de salcie, lunga de vreo 2 metri si cam de 7 cm diametru... i-am taiat toate crengutele si lastarii, dupa care am ingropat-o vreo 50 cm... o foloseam pentru a lega de ea diverse lucruri pescaresti!
Au venit inundatiile, a trecut un an, iar in primavara urmatoare am gasit-o tot acolo, doar ca avea crengi, frunze, lastari!
Acum este o frumusete de salcie, care in primavara va da polen si nectar! :wink2:
Am plantat un pom fara sa imi dau seama :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut , intrebare toate specile de salcie sunt bune , toate dau polen sau doar cateva specii , am ceva santuri si canale in zona , ar merge super , sunt cateva salcii dar daca ar fi mai fi si ceva surioare pa langa ele nui bai , sunt acei matisori care infloresc primavara  aceia imi plac mult  tot asa se inmultesc ca si salciile ?
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

De o importanta melifera mai mare ar fi:

Salcia alba - 100-150 kg miere/ha  si foarte mult polen
Salcia capreasca - 150-200 kg miere/ha si foarte mult polen
Salcia pletoasa - 100 kg miere/ha si mult polen

In plus salcia ofera in toamna si cules de mana.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

N A MARIN

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 14, 2011, 09:08:35 PM
Asta imi aduce aminte de o intamplare din 2006, cand au fost acele inundatii!
Eram pe la inceputul lunii aprilie la Dunare, la pescuit.
Am taiat o creanga de salcie, lunga de vreo 2 metri si cam de 7 cm diametru... i-am taiat toate crengutele si lastarii, dupa care am ingropat-o vreo 50 cm... o foloseam pentru a lega de ea diverse lucruri pescaresti!
Au venit inundatiile, a trecut un an, iar in primavara urmatoare am gasit-o tot acolo, doar ca avea crengi, frunze, lastari!
Acum este o frumusete de salcie, care in primavara va da polen si nectar! :wink2:
Am plantat un pom fara sa imi dau seama :nod:
Minunat!
Daca ar face toti pescarii gestul asta ,ce dumbravi minunate ar fi pe malul garli.
Cei mai multi "PLANTEAZA" pet..uri  din plastic ,cu obstinatie desi vad bine ca nu lastaresc .
Dar nici nu putrezesc.
Ajuta insa la recunoasterea locului.
Si a NEMERNICULUI.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

marius_vfp

cu parere de rau da peturile pe la mine lastaresc de la an la an , daca apare unul sigur se aduna mai multe , sa dea o petrecere de peturi
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorin75

N A marine vezi ca nu tot ce zboara se mananca !!!! :redcard:

cipriene

#8
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 14, 2011, 09:44:55 PM
De o importanta melifera mai mare ar fi:

Salcia alba - 100-150 kg miere/ha  si foarte mult polen
Salcia capreasca - 150-200 kg miere/ha si foarte mult polen
Salcia pletoasa - 100 kg miere/ha si mult polen

In plus salcia ofera in toamna si cules de mana.

si in ce perioada infloresc?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 17, 2011, 11:36:19 PM
si in ce perioada infloresc?

Salcia alba - aprilie - mai
Salcia capreasca - martie - aprilie
Salcia pletoasa - martie - aprilie
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

chiar nu am mancat pana acum miere de salcie, e buna?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefan1

  Este de o culoare galbuie, faina. Are cea mai mare cantitate de polen dintre toate sorturile de miere pe care le-am mancat. Se simte bine gustul de polen in miere. Cristalizeaza repede.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

poate anul viitor reusesc si eu sa gust :bzz: :bzz: :bzz:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Doru2011

O intrebare pentru cunoscatori... doresc sa fac un gard in jurul stupinei si mi-as dori ca stalpii sa fie din salcie(crengi mai groase  5-10 cm.......cand e perioada optima de taiat si plantat ca  totusi sa se prinda ?  acum in martie inainte de inflorire se poate ce spuneti?
Multumiri anticipat!

Ozzy

Se poate dar sa nu le lipseasca apa