Ce copac poate sa fie

Creat de eusebiu, Ianuarie 04, 2010, 10:34:00 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: Mircea77 din Mai 10, 2012, 01:26:58 PM
Cu poluarea nu sunt atat de convins.
In Paris doar 40% din locuitori au autoturism proprietate persoanala ... si exista un numar impresionant de scutere... si autobuze care impinzesc tot orasul.
...

Si astea pe care le-ai enumerat, nu polueaza? :uimit: :rotfl: :uimit:

Sunt de acord ca gradul de poluare nu este chiar asa de mare ca in Bucuresti, dar asta se datoreaza gradului de civilizare si absentei marlaniei si nesimtirii, care la noi sunt din plin.

"Pitipoancele" lor merg la club sau la mall cu bicicleta, pe cand ale noastre sufera sa fie luate de acasa cu bolizi de sute de cai, ca sa le vada tot cartierul si sa se mandreasca ma-sa cat de bine a nimerit sugativa de fiica-sa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apivasmob

Cele din poza 15 le-am vazut pe viu si eu anul trecut.Chiar am facut cateva poze dar nu sunt clare.
Sanatate tuturor apicultorilor

Mircea77

Citat din: pharaonu75 din Mai 10, 2012, 06:39:15 PM
Citat din: Mircea77 din Mai 10, 2012, 01:26:58 PM
Cu poluarea nu sunt atat de convins.
In Paris doar 40% din locuitori au autoturism proprietate persoanala ... si exista un numar impresionant de scutere... si autobuze care impinzesc tot orasul.
...

Si astea pe care le-ai enumerat, nu polueaza? :uimit: :rotfl: :uimit:

Sunt de acord ca gradul de poluare nu este chiar asa de mare ca in Bucuresti, dar asta se datoreaza gradului de civilizare si absentei marlaniei si nesimtirii, care la noi sunt din plin.

"Pitipoancele" lor merg la club sau la mall cu bicicleta, pe cand ale noastre sufera sa fie luate de acasa cu bolizi de sute de cai, ca sa le vada tot cartierul si sa se mandreasca ma-sa cat de bine a nimerit sugativa de fiica-sa!
Pharaone, de acord cu tine, polueaza si alea dar intr-o masura mai mica. In Paris n-am vazut atatea SUV-uri cate vezi in intersectie la Unirea si Universitate. Este altceva. Oricat de mult m-am uitat la masini, n-am vazut una care sa scoata fum negru cum vezi la multe prin Bucuresti.

Si acuma ca sa te fac sa te miri si mai mult: zilele astea m-am convins mai mult decat credeam inainte ca sunt stupi si in Bucuresti. In curtea Politehnicii  :rotfl: a inflorit amorfa. Da, ai citit bine, amorfa dar si catina alba. Si avand ochiul antrenat deja n-am putut sa nu remarc ca zumzaiau florile de colo pana colo (parca eram in curte la tara).
Concluziile le poti trage singur.

pharaonu75

Nu ma mir deloc... in Bucuresti sunt foarte mlte cladiri vechi, nelocuite sau in paragina, care sunt raiul liliecilor, fluturilor de noapte si al roiurilor naturale de albine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

iadrian

cred ca este un soi de wisteria cu cateva inflorescente in septembrie
din cate am inteles de la cei din zona a inflorit prin iulie august
poza a fost facuta pe 2 septembrie

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Este salcam japonez. Confirm spusele lui pharaonu75. Ceea ce vezi acolo sunt niste flori care s-au dezvoltat mai tarziu pe ramurile de jos in special. A fost un fenomen care l-am vazut in mai multe locuri, pe care l-am pus pe seama faptului ca inflorirea s-a produs atunci cand era canicula in toi.

octav

Citat din: pharaonu75 din Mai 11, 2012, 09:28:01 PM
Nu ma mir deloc... in Bucuresti sunt foarte mlte cladiri vechi, nelocuite sau in paragina, care sunt raiul liliecilor, fluturilor de noapte si al roiurilor naturale de albine.


Salutare,
Si mai sunt si stupi prin curti pe langa astia. Eu am 4 acum si stiu ca cineva in spate la guvern avea 10.
Si acum in toamna am intentia sa modific acoperisul sa pot face pastoral la tei aici. Incerc sa ii aduc si pe cei de la tara pe care ii plimba taica-miu in pastoral.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

ramysun

Am gasit si eu un pastai si i-am scos semintele. Din cate s-a mai discutat pe acest topic, pare a fi Gladita (imi puteti confirma/infirma?) voi vedea la vara/inflorire daca il cauta ceva albine :)
In Apis Veritas

skype: ramysun

petru.atudorei

O simpla cautare pe google "Seminte Gladita" confirma ca aceste seminte sunt de gladita. Gard Viu