Blendetea albinelor se transmite pe linie materna sau paterna

Creat de luminita_sp, Martie 17, 2016, 06:54:13 PM

« precedentul - următorul »

luminita_sp

Stie cineva daca gena raspunzatoare cu  blandetea albinelor se transmite pe linie materna sau paterna? Eu nu am gasit scris nicaieri si m-ar interesa acest lucru.

Cipi

Depinde, un caz care s-a intamplat in stupina domnului bucovineanu, dintr-o mama agresiva care a fost schimbata linistit, a iesit o fiica blanda, sau poate fi si invers, din mama blanda sa iasa fiica agresiva.

tinumaftei

Citat din: Cipi din Martie 17, 2016, 09:54:48 PM
Depinde, un caz care s-a intamplat in stupina domnului bucovineanu, dintr-o mama agresiva care a fost schimbata linistit, a iesit o fiica blanda, sau poate fi si invers, din mama blanda sa iasa fiica agresiva.
In schema sunt si vecinii!!!!

oroles

Citat din: Cipi din Martie 17, 2016, 09:54:48 PM
Depinde, un caz care s-a intamplat in stupina domnului bucovineanu, dintr-o mama agresiva care a fost schimbata linistit, a iesit o fiica blanda, sau poate fi si invers, din mama blanda sa iasa fiica agresiva.
Nu numai la dl. bucovineanu s-a intamplat. Agresivitatea este o caracteristica ce vine atat pe linia materna (genele matcii) cat si pe linie paterna (genele trantorilor cu care s-a imperecheat matca). Am povestit si eu cum doua regine surori colectate din botci de roire au produs albine cu un comportament diferit: un stup era extrem de agresiv iar celalalt era bland.

Blandetea albinelor depinde si de unele caracteristici precum rasa (am auzit ca unele rase ar fi mai blande), modul de lucru al stuparului, prezenta / absenta matcii (pe mine ma zapacesc cand nu au matca si isi cresc botci), momentul zilei, tipul de cules (la rapita sunt mai agresive) etc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Chiar anul trecut mi s-a intamplat, cea mai agresiva familie (dintr-o regina de la alt stupar) a fost schimbata linistit; noua regina a dat niste albine cu totul blande, fara pic de agresivitate. In alte cazuri, am ulele familii traditional ceva mai agresive, daci caracterul asta cred ca poate veni din ambele parti.
  De rasa carnica stiu ca a fost folosita in America de Sud s-a 'imblanzeasca' albinele ucigase. Adica se faceau zone-tampon populate cu carnica, astfel ca reginele din roii de albine ucigase sa se imperecheze preponderent cu trantori de carnica. Se zice ca rasa carnica are aceasta caracteristica de a da urmasi mai blanzi la incrucisarile cu oricare rasa. Zic oricare rasa, dar probabil rasele mai blande decat carnica, cum ar fi rasa Cordovan (de care am scris) sau Buckfast, ar fi exceptii de la acea regula, adica urmasele din incrucisari cu carnica nu ar fi mai blande dacat aceste rase.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)