Rame de slaba calitate si capse

Creat de Nemo, Martie 21, 2015, 12:16:14 PM

« precedentul - următorul »

Nemo

Buna ziua,
Nu am stiut unde sa postez aceasta informatie sau plangere , daca moderator crede ca isi are locul in alta parte, rog sa mute.
Am cumparat recent de pe internet de la Stuparul.ro rame vreo 200 si m-am enervat ingrozitor cand am observat ca leaturile de jos nu se potrivesc nici ca lungime, nici ca grosime, ba ca multe elemente aveau noduri sau erau taiate oblic, stramb.
Am si fotografii care sa argumenteze acest lucru.
Incerc sa simplific, sa grabesc procesul de asamblat rame, mai sunt si la inceput, am facut si ladita sablon pentru asamblat si acum m-am blocat pe cioplit elemente la dimensiune din cauza calitatii ramelor.
Inainte cumparam rame de la Apiluk cred..erau ceva rame de tei cu leatul de jos intreg, fara chertare, lemn solid nu se crapa la batut cuie, chiar daca erau mai mari cuiele, perfecte rame.
Am schimbat pentru ca am facut o comanda mai mare si nu am gasit plasa antivarroa decat la stuparul.
Am achizitionat de asemenea si un aparat de facut 5 gauri de la apiluk iar gaurile sunt dispuse foarte ciudat..toate ingramadite pe mijloc si spatiu ft mare fata de leatul de sus si cel de jos. Daca le mutam mai sus ramaneam cu spatiu pt inca o sarma in partea de jos. A trebui sa scot unul din acele din mijloc si sa dau doar 4 gauri incepand de sus si ultima sa o dau cu un alt perforator, tot de la ei luat.  Nici acele nu sunt de schimb, dunt doar pt capse mari si nu perforeaza pana la capat, trebuie sa scot resturile de lemn cu cuiul .
Pe viitor voi cauta doar rame de calitate sperioara facute de stupari si nu de tamplari care nu stiu ce inseamna un mic defect si sper sa apara la noi ca si in filmul lui Dan Margarit, rame solide, fara noduri si cu chertare si sus si jos, sa dea numai din chertare unghiuri de 90 corecte.

TDI

Din pacate, se poate mult mai rau.
Depinde cati bani dai si... cui.

Dan Pașca

Ma mira ce spui.Si eu cumpar multe chestii de la STUPARU.RO dar nu am avut niciodata asa probleme.Chiar sunt facute prost din ce se vede.

ioanardelean55

#3
Citat din: Nemo din Martie 21, 2015, 12:16:14 PMPe viitor voi cauta doar rame de calitate sperioara facute de stupari si nu de tamplari care nu stiu ce inseamna un mic defect

   Nu e bine, cautati rame facute de timplari dar care sint si stupari. Comerciantii cauta marfa ieftina ca sa o poata vinde scump, iar calitatea e pe masura pretului.

Cipi

Stuparul.ro e ultimul magazin de la care as cumpara la ce preturi are, daca vrei rame de calitate cu 1.5 lei, iti dau un site al unui producator din Bucuresti.

Nemo

Multumesc Cipi, data viitoare te voi contacta.
Am scris comentariu pe forum sub produsul vandut pe site stuparul, ca oamenii sa fie atenti ce rame cumpara si am fost sunat la cateva zile dupa ca sa se scuze ca nu e vina lor ca ramele sunt asa, ca ei vand multe rame , ca trimit plangerile mai departe la atelierul cu care au contract, ca asa e la ei ca lucreaza cu volume mari.
Prin urmare nu a fost aprobat comentariul de pe forum si scuzele lor de cantitate si nu calitate nu vor ajuta pe nimeni pe viitor.

oroles

Eu la Bacau am cumparat de la www.onomeus.ro. Sincer nu imi place sa fac reclama, insa ramele de la ei sunt bune si pretul la fel de bun 1.3 RON pe rama de tei 1/1 negaurita. Se imbina bine, fara probleme. Stiu ca au in multe localitati magazine, insa nu stiu daca au si acelasi furnizor. Ce nu imi place e ca vin negaurite si nici contra cost nu fac treaba asta. Ar mai fi faptul ca si cele de 1/2 si cele de 3/4 sunt la acelasi pret ca si cele de 1/1. Acum depinde si de cum le nimeresti ca este posibil sa  fie serii diferite facute de acelasi producator si calitatea sa difere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ioanardelean55


  Incerc sa va raspund dece ramele au acelasi pret ,( chiar daca uni cred ca eu stiu tot , stiu fiind-ca lucrez zeci de mii de rame pe an ) .

   Manopera e aceasi la toate tipurile .
   Lungimea e aceasi , difera inaltimea ,dar cu cit e mai mica cu atit se executa mai greu .
   Ramele nu se fac din deseuri , deci trebuie numai material de clasa A.
   Ramele de magazie la stupii verticali multi le prefera mai late ,deci si cantitatea de material e apr. egala cu cele de 1/1 .

oroles

Asa e domnule Ardelean. Imi dadusem si eu seama ca manopera e aceeasi. Diferenta e la material. Chiar daca folosesti cel mai bun material si la 1/1 si la 1/2 si la 3/4 diferentele sunt semnificative la numar de rame pe metru cub de scandura. Oricat veti incerca sa imi spuneti, profitul la 1/2 si 1/3 este mai mare decat la 1/1 (socotind ca manopera tot atat costa :) )
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani