curățenie în stup

Creat de serban, Ianuarie 10, 2015, 03:48:56 PM

« precedentul - următorul »

serban

Astăzi,10.01.2015,la 7 grade celsius,albinele de la un singur stup (din zece) au ieșit la urdiniș și și-au făcut curățenie.E OK?
Unele plecau în zbor cu albine moarte dar nu le-am mai văzut revenind.

bucovineanu

Albinele procedeaza altfel decat oamenii.  :smile: Noi daca avem de facut o lucrare si e un pic mai frig sau putin prea cald, amanam ce avem de facut pana maine, sau poate poimaine, sau poate peste cateva zile nu mai trebuie facut lucrul respectiv si am scapat.  :smile:
La albine e cu totul altfel: daca numai putin creste temperatura in stup si ele se pot misca se apuca imediat de treaba.  :razz:

serban

Multumesc de raspuns. Am remarcat la acesta la zborul de curățire din 24 decembrie că a ieșit primul și a intrat ultimul.
Să înțeleg că a dezvoltat o rezistență la frig? Dacă e așa,încerc în primăvară să trag mătci din el. :)

un OM

Sa nu fie cumva un alt motiv,  ceva de genul ramas fara matca.

alex 62

 Nu se pune problema,,a ramas fara matca,,, e un stup care a fost strans mai tare.populatie mai mare de albine pe un nr.mai mic de rame....nu are nici o problema ,doar control de hrana f important la acest stup,posibil ca mierea de pe nr de rama lasate sa nu fie suf.la nr de membri.

oroles

De regula mai ies la temperaturi mici din cauza nosemozei. Se scapa pe ele si trebuie sa isi faca nevoiele... :)
Daca zici ca erau preocupate sa care cadavrele cat mai departe de stup, atunci nu cred ca e o problema.
Nu am inteles pana acum de ce albinele isi cara cadavrele cat mai departe de stup. Cartile invata sa iti verifici oglinda stupului si albinele nu lasa cadavre pe oglinda decat foarte rar. Banuiesc ca fac acest lucru sa deruteze daunatorii (pasari, soparle, chitcani). Daca fac din acest motiv, sunt chiar inteligente.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Ianuarie 10, 2015, 10:27:18 PM
De regula mai ies la temperaturi mici din cauza nosemozei. Se scapa pe ele si trebuie sa isi faca nevoiele... :)
Daca zici ca erau preocupate sa care cadavrele cat mai departe de stup, atunci nu cred ca e o problema.
Nu am inteles pana acum de ce albinele isi cara cadavrele cat mai departe de stup. Cartile invata sa iti verifici oglinda stupului si albinele nu lasa cadavre pe oglinda decat foarte rar. Banuiesc ca fac acest lucru sa deruteze daunatorii (pasari, soparle, chitcani). Daca fac din acest motiv, sunt chiar inteligente.

Si eu m-am uitat odata la ce distanta duc cadavrele. Depinde foarte mult de inaltimea la care este stupul, de panta terenului, de obstacolele din jur si de temperatura.
Cand e mai rece, arunca mai aproape de stup, cu cat stupul e la inaltime mai mare de sol, arunca mai departe de stup.
Pe oglinda stupului se observa mai mult situatiile anormale, cand colonia e bolnava. Daca nu vezi mai nimic, e de bine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Orice cadavru este o sursa de infectie. Cu cat este evacuat mai repede si dus cat mai departe de stup, cu atat familia de albine are sanse mai mari sa ramana sanatoasa. De multe ori ne miram de "inteligenta" acestor minunate fiinte. Comportamentul lor ar trebui sa fie un exemplu si pentru noi.  :smile:

serban

Revin.Este totuși singurul din 10 care se manifesta astfel.
Astăzi,11.01.,ora 10,30,6 grade celsius,am văzut pe scândura de zbor 2 albine moarte.M-am apropiat să le îndepărtez și imediat o albină a ieșit afară să mă întâmpine. :)

oroles

Eu sunt de parere ca fiecare stup are propria personalitate. Eu am unul care cand bag stetoscopul pe urdinis nu zice nimic. Il ciocanesc si iarasi nu zice nimic sau face putin zgomot. Asa facea de fiecare data. Cand l-am deschis avea un ghem frumos, linistit, in partea de jos si cu rezerve suficiente. Si caietul mi-a confirmat ca avea rezerve.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Citat din: oroles din Ianuarie 11, 2015, 07:10:39 PM
Eu sunt de parere ca fiecare stup are propria personalitate. Eu am unul care cand bag stetoscopul pe urdinis nu zice nimic. Il ciocanesc si iarasi nu zice nimic sau face putin zgomot. Asa facea de fiecare data. Cand l-am deschis avea un ghem frumos, linistit, in partea de jos si cu rezerve suficiente. Si caietul mi-a confirmat ca avea rezerve.

Am gasit si eu "mute" din astea in prima perioada a iernarii! Bateam de-a surda in scandura stupului, credeam ca au murit. Cand am bagat capul sa vad despre ce e vorba, stateau cuminti in partea inferioara a ramelor...( stiau smecherele ca vine stapanul sa le bata la usa si nu aveau chef sa raspunda  :rotfl:) Altele erau la polul opus: cum bateai ceva mai tare, cum ieseau roi sa vada despre ce e vorba, poate a dat ursul iama la stupina si trebuie sa-i administreze doua ace... =)) - se intelege ca asta se intampla in afara perioadei de ger.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)