Roi la pachet

Creat de iulian61, Decembrie 06, 2013, 05:50:00 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: im0rtel din Aprilie 05, 2014, 10:39:01 PM

premiera pentru romania. pretul fiind acceptabil . aproximativ 30 ron . nu inteleg cum pentru o tara pe locul 3 in lume la productia de miere , roiul la pachet este o enigma greu de elucidat.



mai citeste odata si poate modifici clasamentul :qp:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

im0rtel

#16
clasamentul este irelevant. adauga ceva la subiect daca ai ... te rog.

as dori sa adaug ca este o diferenta la cantitatea de albina.

aproximativ 1.5 kg de albina la roiul pachet vs  albina de pe 2 - 3- 4 rame la ridicarea direct din stupina (roii stoloni) .

marius_vfp

relevant sau irelevant , sunt afirmatii ce iti apartin , asumati ceea ce spui ,nu polua cititorii
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

im0rtel

#18
bineinteles ca imi asum ceea ce afirm. daca ti se pare ca nu am dreptate in ceea ce spun esti liber sa aduci dovezi impotriva a ceea ce spun. cu ocazia asta invat si eu ceva nou. odata cu

acele dovezi poate aduci ceva si la subiect pentru ca pana acum ai fost pe langa.

si mai lasa atitudinea asta de superioritate. daca nu esti de acord cu ceva adu si dovada . nu mai vorbi de sus. spor.

PS : asta e una din problemele cu acest forum : cum deschizi gura cum esti luat in tramvai direct de aia mai batranii . tocmai aia care ar trebui sa te ajute , aia se cred miezul din gogoasa si

iti dau niste raspunsuri de te fac sa vrei sa pleci si sa nu te mai intorci niciodata pe acest forum. bineinteles nu toti dar asta de mai sus e clar din acea specie.

almasel2011

Citat din: marius_vfp din Aprilie 05, 2014, 11:25:25 PM
Citat din: im0rtel din Aprilie 05, 2014, 10:39:01 PM

nu inteleg cum pentru o tara pe locul 3 in lume la productia de miere





Eram candva pe locul 3 in lume...
Datele sunt din 2011, dar nu cred ca exista modificari semnificative.
Oricum, faptul ca in 2011 am fost in zona Coreea, Tanzania si Angola la productia totala, nu ma face foarte fericit...
Nihil sine Deo.

marius_vfp

#20
Citat din: im0rtel din Aprilie 05, 2014, 11:55:33 PM

acele dovezi poate aduci ceva si la subiect pentru ca pana acum ai fost pe langa.



imortele , eu iti zic o treaba , sunt om simplu care  inainte de a scrie ceva citeste si gandeste apoi apasa pe tasta magica ENTER , nu vorbesc de sus nu ma cred superior , dar imi exprim opinia direct ,si daca adevarul supara e doar problema celor care nu urmaresc adevarul ,pana una alta arata-mi tu o statistica de pe un sait oficial ,de ultima ora, in care productia de miere a Romaniei  a fost pe locul 3 in lume . si apoi ma inchin spuselor tale, dar pana atunci lasa-ma sa fiu pe, nu pe langa, ci pe sfora  si tu alaturi de mine. :cu plăcere:

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

#21
Citat din: almasel2011 din Aprilie 06, 2014, 11:55:47 AM



Eram candva pe locul 3 in lume...
Datele sunt din 2011, dar nu cred ca exista modificari semnificative.
Oricum, faptul ca in 2011 am fost in zona Coreea, Tanzania si Angola la productia totala, nu ma face foarte fericit...

almasel , respectele mele , din primul tabel expus mai sus nu reiese ca roamania a fost pe locul 3 in lume ci toata europa , si imagineazati ca nici toata europa nu a putut intrece china.
apoi in cel de-al doilea tabel este expusa productia de miere pe europa .

pana una alta ca sa nu fiu pe langa sa-mi exprim si parerea despre roii la pachet , asa cum s-a mai zis sunt buni se pot face tratamente imediat , prevenirea boilor si altele , pacat ca nu prea se gasesc in zona mea persoane care sa vanda roi la pachet ,si daca ar fi sa fie la un pret acceptabil ,

intrebare, la ce pret ar fi un astfel de roi , sunt in necunostinta nu am cumparat asa ceva pana acum dar e o idee buna ,parerea mea.
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

almasel2011

Citat din: marius_vfp din Aprilie 06, 2014, 02:03:19 PM
Citat din: almasel2011 din Aprilie 06, 2014, 11:55:47 AM



Eram candva pe locul 3 in lume...
Datele sunt din 2011, dar nu cred ca exista modificari semnificative.
Oricum, faptul ca in 2011 am fost in zona Coreea, Tanzania si Angola la productia totala, nu ma face foarte fericit...
almasel , respectele mele , din primul tabel expus mai sus nu reiese ca roamania a fost pe locul 3 in lume ci toata europa , si imagineazati ca nici toata europa nu a putut intrece china.
apoi in cel de-al doilea tabel este expusa productia de miere pe europa .

Pai tocmai asta vroiam sa arat, ca nu suntem nici macar pe aproape de locul 3... Poate om fi fost candva, mai caut date statistice.
Nihil sine Deo.

istodorescu vasile

nu poate fi vorba de vreun loc 3 in lume ,la productia de miere. cred ca nici pe  locul 30 nu ne putem clasa. cit priveste roiurile la pachet, formate  cit mai timpuriu, pe cel putin 1 kg de albine, se dezvolta la fel ca roiurile naturale, insa in rominia acest procedeu de inmultire nu este pus in practica decit foarte rar. in opinia mea , roiurile la pachet  au multe avantaje, insa nu este indicat sa fie achizitionate de catre incepatori deoarece necesita o ingrijire mai atenta, necesitind si ceva experienta din partea apicultorului, pentru dezvoltarea  cit mai buna pina toamna.