Roi la pachet

Creat de iulian61, Decembrie 06, 2013, 05:50:00 PM

« precedentul - următorul »

iulian61


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

PARINTELE


PARINTELE

Ai ales(FORMAT) topicul gresit

iulian61

despre roiul la pachet-avantaje-dezavantaje

fiug1970

 
Citat din: iulian61 din Decembrie 07, 2013, 06:05:55 PM
despre roiul la pachet-avantaje-dezavantaje
: sampanie: ai dreptate.poate dupa ce beau cateva..pricep ..ceva...

dodo79

cred ca domnul iulian vrea sa faca cinste cu o sampanie celui care ii  prezinta avantajele si dezavantajele cumpararii roiului la pachet.daca nu este asa imi cer scuze ca nici eu nu inteleg  :D.sanatate

iulian61

Salut!As vrea sa stiti ca stiu de gluma si chiar i-mi sunt simpatici oameni "isteti" insa eu chiar asteptam pareri avizate despre acest tip de roi........si inca ceva,nu mai cumpar roiuri demult.......cu mult respect, Iulian

istodorescu vasile

roi la pachet- avantaje ; daca sint formati imediat dupa salcim  cu 1,5 kg de albine tinere, si i se da o matca tinara , imerecheta, se dezvolta repede la fel ca un roi natural. avantajul mai este ca nu se transmit anumite boli ce sar regasi la familiile din care provin , fiind instalat numai pe faguri artificiali. dezavantaj- necesita o atentie sporita fata de roii stoloni ,necesitind mai mult timp de lucru si hraniri zilnice in primele doua saptimini. in unele din tarile vestice inmultirea se face doar din roi la pachet . sint apicultori in tarile respective care odata cu venirea sezonului rece renunta la albinele cu care au cules in anul respectiv , si primavara cumpara roi la pachet , cu care culeg si toamna repeta procedeul . in rominia este putin folosit acest procedeu de inmultire , care ar avea multe avantaje in special in combaterea nosemozei.

mph

Solutia uciderii albinei in toamna este nefericita si dupa parerea mea ar trebui interzisa prin lege.
Cei care fac asta nu se pot numi apicultori.

nicu84

asi dori o parere: vreau sa-mi maresc stupina prin cumpararea unor familii sau roi. cum este mai avantajos, sa-mi cumpar 10 fam pe 8 rame si dupa salcam sa le rup in doua = 20 roi sau sa-mi cumpar dupa salcam 20 roi pe 4-5 rame?

mmacreanu

Citat din: nicu84 din Aprilie 05, 2014, 09:03:09 PM
asi dori o parere: vreau sa-mi maresc stupina prin cumpararea unor familii sau roi. cum este mai avantajos, sa-mi cumpar 10 fam pe 8 rame si dupa salcam sa le rup in doua = 20 roi sau sa-mi cumpar dupa salcam 20 roi pe 4-5 rame?

mai avantajos este sa iei familii acum in aprilie, si mai faci ceva roiuri dupa salcam. avantajul este ca poti aduna si ceva miere de salcam.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nicu84

am gasit acuma 10 fam pe 8 rame la pretul de 40 lei rama, ii un pret bun?

im0rtel

#13
cel mai mare avantaj al roiului la pachet este urmatorul :

apicultorul din ardeal poate vinde roi apicultorului din constanta sau suceava si viceversa . transportul prin curier pentru albine fiind facil . roiul ajungand in 24 h in cealalta parte a tarii.  in

premiera pentru romania. pretul fiind acceptabil . aproximativ 30 ron . nu inteleg cum pentru o tara pe locul 3 in lume la productia de miere , roiul la pachet este o enigma greu de elucidat.

numai chin si munca degeaba cu transportul clientului in orase uneori si la 600 km distanta de casa / vatra . apoi urmeaza  tortura cu transportul familiilor inapoi acasa.

cine va oferi roi la pachet in mod serios si va gasi un curier dispus sa ia albinele si sa le duca la clienti fara sa isi bata joc de ele... a dat lovitura in apicultura in 2014.

Concluzie :

A. roiul la pachet prin curier   presupune : 30 ron transport + efort si logistica 0 din partea clientului.

B. roiul ridicat din stupina  vanzatorului presupune : masina proprie / inchiriata / imprumutata + benzina + timp pierdut pe drum + riscuri cu transportul .

C. roiul adus acasa de  vanzator presupune : punctul B + raza limitata de transport. in acelasi judet sau judetele invecinate ... cel mult.

pentru incepatori(i ca mine) : consider ca trebuie sa vedeti cum arata roiul la pachet . de aceea atasez acest link :

https://www.youtube.com/watch?v=dTK3vD-ufYs

mmacreanu

Citat din: nicu84 din Aprilie 05, 2014, 09:23:07 PM
am gasit acuma 10 fam pe 8 rame la pretul de 40 lei rama, ii un pret bun?

pretul este bun, depinde ce are pe ramele alea, din 8 rame ar tb sa fie cel putin 5 cu puiet
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.