Salutare

Creat de Lali_Hristu, Noiembrie 24, 2013, 11:17:08 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Salutare tuturor stuparilor mari si mici,sunt nou pe acest forum,îmi place ca avem multe lucruri de invatat toti.

petru.atudorei

bine ai venit printre noi nyk74

gaby


PARINTELE


cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

igo1

woow ce frumos. Am si eu 7 stupi pe care ii voi lua in primire la primavara. Vreau sa va spun ca am miere cristalizata si mi-as permite sa o folosesc pt ei, puteti sa imi spuneti daca le e de folos albinutelor aceasta miere? Totodata vreau sa intreb inca ceva. am vazut ca cei care hranesc albiinele cu turte nu gauresc punga in care e turta. Albina reuseste singura sa perforeze? daca e asa trebuie tinut cont de grosimea pungii in care se pune hrana?
Va rog sa ma lamuriti.

stefan1

  Miere straina nu e bine sa dai la stupi doar daca stii exact sursa si ai incredere ca acei stupi au fost sanatosi.
Sigur ca conteaza grosimea pungii. Macar niste gauri cu un ac gros trebuie date sa stie si albinele de unde sa inceapa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

igo1

Citat din: stefan1 din Decembrie 16, 2013, 01:18:44 AM
  Miere straina nu e bine sa dai la stupi doar daca stii exact sursa si ai incredere ca acei stupi au fost sanatosi.
Sigur ca conteaza grosimea pungii. Macar niste gauri cu un ac gros trebuie date sa stie si albinele de unde sa inceapa.

Eu am citit despre miere ca este sterila tocmai din cauza lipsei apei, atunci de ce nu ar fi bine?
Si daca nu ar fi asa atunci cum expliuci conservarea polenului in miere? Tocmai pentru ca neexistand germeni care sa se dezvolte in miere, polenul se pastreaza nealterat. Cu ceva timp in urma am vazut la tv ca arheologii au descoperit intr-o piramida egipteana, vase de ceramica ce contineau miere cristalizata veche de 5 mii de ani si era perfect comestibila.
Ar fi adevarat ceea ce spui tu doar daca mierea ar fi fluida nematurata, insa in aceste conditii s-ar altera ea insasi.

bucovineanu

Citat din: igo1 link=topic=6824.msg163883#msg163883 date=
Eu am citit despre miere ca este sterila tocmai din cauza lipsei apei, atunci de ce nu ar fi .
/quote]
Mierea de provenienta necunoscuta poate sa contina spori sau bacterii si daca se da la albine poate aduce diferite boli in stupina.

stefan1

 Este vorba de contaminarea cu spori ai unor boli caracteristice albinelor, cum ar fi loca americana sau europeana sau nosemoza. Poate ai citit ca o metoda de recuperare macar a albinelor dintr-un stup afectat de loca americana este mutarea acestora intr-un fel de roi la pachet si mentinerea fara hrana 2-3 zile, pana albinele sunt pe punctul de a muri de foame. Atunci se muta intr-o lada buna si se alimenteaza cu sirop sau miere buna, eventual si cu o doza de antibiotic. Se presupune ca daca si-au consumat toata mierea din gusa, albineleau eliminat o sursa importanta de infestare. De fapt la aceeasi familie se recomanda analizarea in toamna a rezervelor de miere acumulate pentru iarna, care trebuie sa nu contina un numar de spori de loca mai mare decat o limita nepericuloasa si doar atunci familia se considera ca a scapat de boala.
  Pastrarea polenului in miere este foarte indicata. Pentru om aceste boli ale albinelor nu sunt periculoase. Daca acel polen in miere vrem sa-l dam tot albinelor, atunci trebuie sa fim siguri ca mierea este de la stupi sanatosi. De pe piata romaneasca s-au scos mai demult cel putin un tip de turta ce continea si miere, tocmai din teama de a nu propaga boli ale stupului prin eventuala miere contaminata folosita la turte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)