Salutare

Creat de Lali_Hristu, Noiembrie 24, 2013, 11:17:08 AM

« precedentul - următorul »

Lali_Hristu

Salutare dragi stupari , sunt nou pe forum si as vrea sa va adresez si eu o intrebare . O turta de miere zaharisita cam de un kilogram cat timp ajunge unei familii de albine in timpul  iernii .

SPYKAL

#1
Citat din: Lali_Hristu din Noiembrie 24, 2013, 11:17:08 AM
Salutare dragi stupari , sunt nou pe forum si as vrea sa va adresez si eu o intrebare . O turta de miere zaharisita cam de un kilogram cat timp ajunge unei familii de albine in timpul  iernii .
Bine ai venit pe forum. :hi: :hi: :hi:  Dupa cate stiu eu, in jur de o luna, dar incepand cu sfarsitul lunii  ianuarie, inceputul lui februarie. Stima si respect!!!
P.S. Completeaza, te rog, datele la avatar sa stim si noi cu cine stam de vorba.

feerary

Din cate cunosc, acea turta nu e recomandata iarna deoarece cu acele cristale se va hranii eventual soarecii sau va tine de cald albinelor dp fundul stupului  :nod:

Marius-ursulakhe

 Lali_Hristu-----in general se spune ca o familie medie consuma pe timp de iarna in jur de 700 grame hrana asta daca nu are puiet
Daca tereferi la luna februarie in jur de 2-2.5 kg
De aici incolo iti faci tu calculele iar in legatura cu mirea cristalizata eu zic ca este cea mai buna ca hrana pt albine pe timpul ierni

ioanardelean55


E greu de spus asta depinde de mai multi factori dar  incepind cu ianuarie cind prinzi o zi mai calduroasa poti sa deschizi stupii iar la cei ce sint sus le poti pune turta e posibil sa fie consumata in 1-2-3-saptamini asta in functie de puterea fam . si de ce mai e pe rame dar bine e ca la interval de doua saptamini sa mai faci cite un coctrol iar la cei ce au consumat le pui alta .

Mihai Sergiu

Domnu Ioan cum ne dam seamna ca albinele au terminat mancarea? Eu folosesc ramele in pat rece si familia de albine este sus si acum. Cred ca sunt sus deoarece este mai cald. Normal nu ar trebui sa se deplaseze opus urdinisului?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

ioanardelean55


De obicei ghemu se formeaza jos in fata la urdinis si se ridica in sus in functie de consumul de miere ,daca ramele sint cu miere multa urca mai lent si invers iar cind sint deasupra e bine intervenit cu turta ,asta se poate intimpla in ian, feb. in aceasta perioada au si puiet si deplasarea pe orizontala se face foarte greu s-au nu se face ,daca e rece ele mai bine prefera sa moara de foame si sa stea pe puiet decit sa il lase descoperit .

Aurelian A.

Citat din: Cradle din Noiembrie 24, 2013, 05:24:29 PM
Domnu Ioan cum ne dam seamna ca albinele au terminat mancarea? Eu folosesc ramele in pat rece si familia de albine este sus si acum. Cred ca sunt sus deoarece este mai cald. Normal nu ar trebui sa se deplaseze opus urdinisului?

Nu intotdeauna este valabila situatia ca daca sunt sus nu mai au mancare,am avut familii care erau sus in februarie,le-am pus turta si nu s-au atins de ea.Probabil ca unele colonii stau sus pt ca este mai cald cum zici si tu sau cine stie ce motive or mai fi avand... :bzz: :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bio

Citat din: Lali_Hristu din Noiembrie 24, 2013, 11:17:08 AM
Salutare dragi stupari , sunt nou pe forum si as vrea sa va adresez si eu o intrebare . O turta de miere zaharisita cam de un kilogram cat timp ajunge unei familii de albine in timpul  iernii .

..daca nu maninca mult, le ajunge toata viata.... =))

Acum lasam gluma..sunt multi factori de luat in seama la intrebarea ta Lali.
Un consum  al familiei de albine in prima parte a iernii ar fi undeva la 1 kg/luna.

marian sima

Feerary are dreptate,depinde mult si de granulatia mieri zaharisite.
Daca granulatia este mare o parte din turta se va regasi pe fundul stupului.

dorindafi

Citat din: Cradle din Noiembrie 24, 2013, 05:24:29 PM
Domnu Ioan cum ne dam seamna ca albinele au terminat mancarea? Eu folosesc ramele in pat rece si familia de albine este sus si acum. Cred ca sunt sus deoarece este mai cald. Normal nu ar trebui sa se deplaseze opus urdinisului?
colegu , daca familia de albine e restransa prea tare nu au cum sa stea
formarea , deplasarea shi directzia ghemului nu o stabilim noi sau guvernul
sa nu crezi ca spun basme pun shi o poza
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

Va salut domnule Dorin tocmai de aceea am intrebat , o familie care este deasupra asa ca in poza are nevoie de hrana suplimentara?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

nu, e prea devreme daca o rama din cuib are peste 2kg miere
eu fac o verificarea  dupa 15/20 decembrie  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jenica67

   Cradle, cand te uiti la stup si ai incertitudinea ca nu mai au miere, desi ar trebui sa vezi printre rame daca mai este sau nu, iei frumos dalta, o bagi printre fagurii centrali si o infigi usor in fagure. Daca mierea este inca capacita si se agata de dalta, e clar ca inca nu sau atins de ea si mai este suficienta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Acum in timpul zilei albinele nu sunt inca in ghem compact. Chiar daca au ramele pline si sunt foarte "stranse"neavand rame in plus, vom gasi albine si deasupra ramelor.