Roi natural 2013

Creat de JohnSpatari, Mai 12, 2013, 06:39:06 PM

« precedentul - următorul »

JohnSpatari

Acesta azi a iesit,eu il asteptam mai devreme :D mai astept unu pe saptamana viitoare.

G. Iulian

Ție îți plac provocările!  :nod:  :nod:  :nod:  :hi:  :hi:

Tamu

Frumos roiul.
Sa fie cu noroc!
Dar ptr. cel de saptamana viitoare nu ar fi mai bine sa incerci o divizare? Ai avea mai putina treaba.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

JohnSpatari

Citat din: Tamu din Mai 12, 2013, 06:52:26 PM
Frumos roiul.
Sa fie cu noroc!
Dar ptr. cel de saptamana viitoare nu ar fi mai bine sa incerci o divizare? Ai avea mai putina treaba.
Eu ii las sa roiasca,ca imi trebuie rame noi,cu celule fara de trantor,asta e scopul principal,dupa care vreau sai inmultesc pe cale naturala,ca anul trecut am procurat doua matcii si nu mi-a placut de ele.

Tamu

Citat din: JohnSpatari din Mai 12, 2013, 06:55:25 PM
Citat din: Tamu din Mai 12, 2013, 06:52:26 PM
Frumos roiul.
Sa fie cu noroc!
Dar ptr. cel de saptamana viitoare nu ar fi mai bine sa incerci o divizare? Ai avea mai putina treaba.
Eu ii las sa roiasca,ca imi trebuie rame noi,cu celule fara de trantor,asta e scopul principal,dupa care vreau sai inmultesc pe cale naturala,ca anul trecut am procurat doua matcii si nu mi-a placut de ele.

Si eu doresc sa inlocuiesc cat mai repede ramele cu care am luat stupii. Nu m-am gandit la ai lasa sa roiasca. Cred ca este cea mai eficienta metoda in acest sens. O idee ce tre' sa tin cont de ea. Mersi.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

G. Iulian

Ca să nu clădească celule de trântor pe ramă introduci în stup și rama clăditoare ( penultima ramă ) în același timp și vor ieși rame frumoase doar celule de albine. Eu așa procedez.

stefan1

  Roiul prim poate iesi in orice zi din momentul primei botce capacite pana la iesirea primei matci din botca. Daca matca batrana nu reuseste in acest interval sa plece, atunci va fi omorata de regina tanara si roiul va pleca cu mai multe matci tinere. Vezi ca dupa cateva zile mai poate sa roiasca odata aceeasi familie. Parerea mea este ca daca poti sa ii supraveghezi, sa il lasi sa roiasca natural, daca tot a inceput. Nu se compara un roi artificial cu unul natura. Acesta din urma are albinele echilibrate ca varste, va lucra deja din a doua zi, iti va creste faguri frumosi si va fi mai rezistent la boli decat un roi artificial.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

12 BNR

daca albinele au inceput sa cladeasca botci si se afla inauntru oua de o zi  inseamna ca a intrat in frigurile roitului? daca stric botcile rezolv ceva? o sa mai adune ceva miere?

JohnSpatari

Citat din: 12 BNR din Mai 13, 2013, 09:19:03 PM
daca albinele au inceput sa cladeasca botci si se afla inauntru oua de o zi  inseamna ca a intrat in frigurile roitului? daca stric botcile rezolv ceva? o sa mai adune ceva miere?
mai bine le lasi sa roiasca,altfel prelungesti perioada de odihna pentru ele  :smile:

stefan1

  Da, a intrat in frigurile roitului, dar aceasta stare este graduala. Cand sunt doar oua in botce, un fagur de puiet matur luat si distrugerea botcelor (ce nu este insa usor, ca nici nu poti recunoaste toate botcile incipiente), la care se adauga un cules bun, poate intoarce familia de la roire. Din ce botcele sunt mai vechi, intoarcerea familiei din starea de roire este mai greu de realizat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

12 BNR

de la depunerea oului in botca si pana sa roiasca cat dureaza aproximativ?

JohnSpatari

Citat din: 12 BNR din Mai 14, 2013, 03:23:23 PM
de la depunerea oului in botca si pana sa roiasca cat dureaza aproximativ?
pana la capacire dureaza 8 zile,dupa care daca vremea e frumoasa roiul iese la a 9-a zi.