rame din lemn cu carii

Creat de rusu marius mircea, Aprilie 08, 2013, 07:13:53 PM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

exista vreo problema daca lemnul de brad din care sunt facute ramele au carii mici negre?
o seara buna!
marius

bucovineanu


rusu marius mircea

au niste puncte mici negre, nu am vazut larve.
marius

bucovineanu

Daca sunt numai puncte si nu au gauri nu e vorba de carii.

rusu marius mircea

marius

rusu marius mircea

dlor am niste scandura uscata carea are niste galetii si gauri de carii cred, pot sa o folosesc la confectionat stupi? si daca da cum recomandati sa le astup?
multumesc,
marius

ioanardelean55


La confectionatul lazilor nu se foloseste asemenea material pentru-ca o lada nu o facem doar pentru un an s-au doi , nu poti fi sigur ca nu mai exista indivizi in acele gauri si te trezesti cu munca si banii aruncati . Daca nu sint multe gauri si materialul e bun atunci cu o seinga se introduce benzina in gaura ,( benzina arde caria ) , se face chit din praf de lemn cu aracet ,s-au vopsea cu ghips  si se chituiesc gaurile .
     SUCCES

rusu marius mircea

nu sunt multe gauri si scandura o am. am citit pe un topic cu "disparitia albinelor" ca o cauza a disparitiei albinelor din stupi ar fii si datorita lemnului cu carii, care, cand rod lemnul fac un zgomot de albinele isi iau lumea in cap si parasesc acel stup. cu ce sar putea trata lemnul sa nu deranjeze albinele?
marius

bucovineanu

Exista ceva solutie care combate cariile, dar nu cred sa fie tolerata de albine. Oricum nu este indicat sa fie folosit acel lemn, nici pentru rame, nici pentru stupi.

marian sima

Cred ca cea mai buna metota esta sa bagati acele caturi in parafina alimentara fierbinte.

kamy

Am avut lazile la pavilion facute in 2000 si le-am tinut cateva goale sub scut cativa ani au inceput productia de faina de brad asa ca fugi de samanta de piaza rea!de aceea e bine sa se faca prima uscare in ploaie!

nicomico

Putem sa scapam de carii introducand scandura in camere frigorifice la temperatura scazuta timp de 24 ore.Stupii facu-ti din astfel de scandura se chituiesc pe exterior cu chit de lemn,iar pe interior le lasam pe albine ca o sa propolizeze ele.Se pot introduce si in ceara dupa chituire. :hi:

rusu marius mircea

marius

stefan1

  Eu cred ca si fiert, lemnul scapa de carii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)