unificarea familiilor slabe primavara

Creat de gaby, Martie 14, 2013, 04:54:40 PM

« precedentul - următorul »

vranceanul

Cred ca am fost printre primii care au incercat (probat) acel stup. Nu ai dreptate cand spui ca-i ceva nou, s-a mai folosit cu multi ani in urma (stupul a fost preluat de Ursu si i-a ma adaugat cate ceva 'trasnit'). Are intradevar cateva avantaje dar dezavantajele il coplesesc. Nu enumar niciunele aici pt. ca s-a discutat mult pe aceasta tema, se cunosc. Da startul cu un astfel de stup este un esec garantat. Te vei convinge.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

igo1

ok atunci va cred pe cuvant. Asta e, am facut o investitie neinspirata. Pentru ca am cumparat inainte sa intreb.

petru.atudorei

Cel mai mare dezavantaj in cazul acelui stup, daca ajunge in mana unui incepator, este lipsa de expierenta a apicultorului, Utilizarea acelui model de stup necesita multe cunostinte apicultura. Lucrarile care se fac sunt mult mai ample fata de un stup obisnuit. Necesita multa atentie si timp , pierdut degeaba. Parerea mea.

marius_vfp

Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 03:36:31 PM
Este adevarat ca pretul este exagerat, va dau dreptate, dar dragilor,
hmmmm , ai grija cum folosesti cuvantul ala dragilor ca denota altceva , iti poti decalra identitatea , de unde si cu cine vb .
daca nu esti cine cred , ar fi ideal , si te asigur ca peste nu mult timp o sa lasi ladoaca si o sa treci pe dadant sau me.
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Citat din: marius_vfp din Decembrie 17, 2013, 08:26:40 PM
Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 03:36:31 PM
Este adevarat ca pretul este exagerat, va dau dreptate, dar dragilor,
hmmmm , ai grija cum folosesti cuvantul ala dragilor ca denota altceva , iti poti decalra identitatea , de unde si cu cine vb .
daca nu esti cine cred , ar fi ideal , si te asigur ca peste nu mult timp o sa lasi ladoaca si o sa treci pe dadant sau me.
spor.



:uimit: sa fie primul pas inapoi? se cauta sfaturi pt imbunatatirea lazilor?sau doar vrea sa se pregateasca cu contraargumente in avans?  :blah:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

kamy

Citat din: Porfy66 din Martie 25, 2013, 09:33:49 PM
Asa cum a spus Iosca am procedat de multe ori la unificari toamna tarziu. Cand temperatura era mai scazuta am pus ambii roi in acceasi cutie si i-am stropit putin cu tuica diluata. Primavara de multe ori am avut surpriza sa gasesc ambele matci in stup. Avantajul e ca, pana matcile sa se intalneasca si sa fie eliminata una dine ele, ambele ponteaza si avem un spor de puiet in familia ce rezulta prin unificare. Asa ca cel mai bine e ca cea mai puternica sa invinga!
:hi: :hi: :hi:
si daca se termina cu remiza adica ambele matci sant declarate invinse si stupul ramane fara matca?si crede-ma se intampla mai des decat varianta fericita!

marius_vfp

kamy fii sigur ca din ringul de box ies ambii indivizi cu ochii umflati , si nu doar unul , asa ca ar trebui sa ne gandim cand facem aceasta miscare ,
gandesc ca singura pesibilitate cand matcile ies intregi sunt atunci cand roiesc , fiind surori iar albina existenta indruma oarecum matcile catra iesire , nu se iau la bataie , ultima ramanand sa incinga ringul daca mai are cu cine

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

Mi se pare cam pe dos unificarea fam.slabe primavara ---de ce nu se unifica toamna ?

gaby

sunt cazuri cand trebuie sa unificam familiile iesite slabe din iarna daca vrem sa avem ceva productie de la ele

mape 48-petru manea

Citat din: gaby din Decembrie 20, 2013, 07:50:12 PM
sunt cazuri cand trebuie sa unificam familiile iesite slabe din iarna daca vrem sa avem ceva productie de la ele

Asta inseamna ca toamna nu sa apreciat corect puterea familiilor
Era o vorba :din doi saraci nu poti face niciodata un bogat

kamy

Citat din: marius_vfp din Decembrie 17, 2013, 08:26:40 PM
Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 03:36:31 PM
Este adevarat ca pretul este exagerat, va dau dreptate, dar dragilor,
hmmmm , ai grija cum folosesti cuvantul ala dragilor ca denota altceva , iti poti decalra identitatea , de unde si cu cine vb .
daca nu esti cine cred , ar fi ideal , si te asigur ca peste nu mult timp o sa lasi ladoaca si o sa treci pe dadant sau me.
spor.
Apoi dom' invatator io zic sa ne multamim ca n-o incurcat litera ,,g,, cu ,,c,,....!

marius_vfp

kamy , stai linistit ca mult nu mai dureaza ,

an nou fericit la toti.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva