unificarea familiilor slabe primavara

Creat de gaby, Martie 14, 2013, 04:54:40 PM

« precedentul - următorul »

gaby

buna ziua  ma numesc Gaby si sunt nou si pe forum dar si in apicultura
a-si dori sastiu cum pot sa unific o familie slaba ,pe doua rame , care nu a inceput ponta inca la data asta cu alta familie
v-a multumesc anticipat

Nelly88

daca trebuie neaparat unit, omori una din matci , il lasi vreo trei ore si apoi il bagi cu tot cu rame in marginea cuibului mai puternic   ( poti sa le lasi un pic departate, dar nu cred ca e nevoie in perioada asta)

Kiwi Bee

Bun venit Gaby.
Ai fund detasabil la stupi?
Daca da atunci merge usor unificarea.
Eu procedez asa:
-decid la care familie sai ramina regina iar la cealalta indepartez regina cu "dalta apicola"
-la familia cu regina pun un ziar peste rame si fac tesituri cu dalta apicola(multe tesituri de 5-10cm cum vine pe fiecare interval intre rame). Stiu apicultor aici(el este tot din RO) care nu foloseste ziar ci deodorant de toaleta. Sprayaza peste rame apoi si la cealalta familie in partea de jos - mie numi placea ideea cu sprayul.
-apoi asez familia fara regina peste cel cu ziar. Se zice in unele literaturi de specialitate ca la temperaturile pe care le aveti voi acum sa pui ziarul dublu iar vara cind este cald sal pui simplu. Eu nu am incercat niciodata sal pun dublu. Poti sal pui simplu.
-inchid stupul sil controlez peste 1-2 saptamini.

scfpfa

Citat din: gaby din Martie 14, 2013, 04:54:40 PM
buna ziua  ma numesc Gaby si sunt nou si pe forum dar si in apicultura
a-si dori sastiu cum pot sa unific o familie slaba ,pe doua rame , care nu a inceput ponta inca la data asta cu alta familie
v-a multumesc anticipat

De ce doresti unificarea???De ce nu intervii sa schimbii ceea ce nu iti convine?Cauze,si idei?Ce te face sa crezi ca prin unificare acum ,mai tarziu vei avea rezultatele dorite?O familie nu este slaba,slab este doar apicultorul,intelegi?Acum a trecut "raul" iernii,nu?Nu a inceput ponta,trebuie sa-ti pui intrebarea de ce?ce-i lipseste?Punand intrebari aflii raspunsuri.Prin unificare poti face un bine,dar poti face si doua rauri,...nu?Poti pierde ambele familii,te-ai gandit la asta,mai ales ca spui ca esti la inceput? :hi:
albine

iosca

Eu in asemena situatie, la data asta, daca timpul mi-ar permite, as unifica pur si simplu (fara ziar, doar cu putina tuica) si as lasa familia sa-si aleaga regina pe care o vor opri. Asta daca nu ai nevoie si de regina a doua pt alta familie. Ai toate sansele sa ramana o perioada amandoua.
Mentionez ca asa procedez eu ( n-am dat gres pana acum) si mi-am spus punctul de vedere, n-am dat un sfat   
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

salixbabilonica


Porfy66

Asa cum a spus Iosca am procedat de multe ori la unificari toamna tarziu. Cand temperatura era mai scazuta am pus ambii roi in acceasi cutie si i-am stropit putin cu tuica diluata. Primavara de multe ori am avut surpriza sa gasesc ambele matci in stup. Avantajul e ca, pana matcile sa se intalneasca si sa fie eliminata una dine ele, ambele ponteaza si avem un spor de puiet in familia ce rezulta prin unificare. Asa ca cel mai bine e ca cea mai puternica sa invinga!
:hi: :hi: :hi:

salixbabilonica

 Cam cite grade erau afara d-le Porfy cind ati facut unificarea ?

iosca

In general, toamna tarziu si primavara devreme. Nu sunt date bine stabilite dpdv. calendaristic, si nici limite minime sau maxime de temperatura, ci difera de la an al an. :hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

iosca

Ca sa revin la subiectul din titlu, o unificare primavara (simpla, fara absolut nici o masura de precautie), cu cat este facuta mai devreme, cu atat sansele de reusita sunt mai mari si volum de munca este f. mic.
                  Toamna este invers, cu cat mai tarziu cu atat mai sigur, numai ca aici este putin mai mult de discutat. Daca dam numai o regina cu o cantitate nesemnificativa de albina nu-i problema, dar daca odata cu regina, adaugam si o cantitate mare de albina care modifica volumul si constructia unui cuib prea tarziu in toamna, si nu mai lasam timp albinei sa si-l modeleze/aranjeze dupa placul ei putem avea surprize neplacute. Unii vor spune ca apicultorul aranjaza cuibul. Corect, numai ca, dupa parerea mea, tre" sa lasam timp albinei sa aiba ultimul cuvant.
:hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

xvader

difera si functie de starea familiilor. de obicei supravietuieste matca mai tanara...dar nu este o regula valabila 100%

igo1

pentru unificare cred ca este excelent sttupul profesorului ursu, eu am cumparat 2 sa am la indemana pentru orice eventuala problema. Mi se pare foarte facila interventia de orice tip in acest model de stup. Dar urmeaza sa ma si comving pentru ca e prima data cand lucrez cu albine

bucovineanu

Unificari se pot face in orice model de stup. Nu e nevoie sa dam 500 de lei pe o lada numai pentru a face unificari cu ea.

Bistriteanul

Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 10:38:39 AM
pentru unificare cred ca este excelent sttupul profesorului ursu, eu am cumparat 2 sa am la indemana pentru orice eventuala problema. Mi se pare foarte facila interventia de orice tip in acest model de stup. Dar urmeaza sa ma si comving pentru ca e prima data cand lucrez cu albine

Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 10:38:39 AM
pentru unificare cred ca este excelent sttupul profesorului ursu, eu am cumparat 2 sa am la indemana pentru orice eventuala problema. Mi se pare foarte facila interventia de orice tip in acest model de stup.

Cuvantul cheie este: mi se pare.

Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 10:38:39 AM
Dar urmeaza sa ma si comving pentru ca e prima data cand lucrez cu albine
O sa te convingi. :D

Citat din: igo1 din Decembrie 16, 2013, 10:38:39 AM
e prima data cand lucrez cu albine[/b]
Evident.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

igo1

Este adevarat ca pretul este exagerat, va dau dreptate, dar dragilor, dupa cum voi imi prezentati situatia, ma faceti sa cred, ca startul in apicultura cu astfel de stupi, ar fi un esec 100%, norocul meu ca mi-am procurat si altfel de lazi tocmai pentru a putea face o constatare. Totusi, cei care criticati acest model, sunteti rugati sa exemplificati si dezavantajele, insa numai aceeia care aveti un astfel de stup. Vorbiti va rog din experienta, nu dati doar pareri. Stiti, omul ae mereu tendinta de  a se feri de ceea ce e nou in anumite domenii este reticent. Va amintiti de pilda cand a aparut la inceput televiziunea prin cablu, multa lume spunea ca nu e buna pentru ca se strica televizoarele. Ar mai fi multe exemple asemanatoare. eu ca necunoscator, am concis ca imi este usor sa inmultesc albinele astfel, si iernarea va fi mai usoara in acest model. Stiti cum e la inceput, iti pui tot felul de problem. dar Probabil, cum ati spus si voi, in timp voi ajunge la concluzia ca doar pentru aceste aspect nu merita investitia, insa, pana atunci, eu voi devein ceva mai experimentat si voi trece cu usurinta pe un model de stup classic. si cine stie, poate ca si proful isi va ieftini Marfa.
Doamne ajuta, si spor I toate