Rafturi culisante

Creat de johnysibiu, Ianuarie 29, 2013, 07:59:36 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Vreau sa-mi asez pe remorca rafturi culisante.Adica sa pun lazile pe patru randuri iar cele  doua din mijloc sa le culisez in exterior cand ajung la cules.Daca a mai vazut cineva acest sistem va rog sa ma ajutati cu niste imagini sau unde as putea gasi imaginile. Supraetajarea se exclude.

bee_lover

Cu imagini te ajut eu:
Remorcile din imagini sunt cu 2 axe si duc cam 40 de stupi. Este o firma din Dragasani parca care confectioneaza astfel de remorci pretul fiind undeva la 15000 de lei pentru cele cu 40 de stupi.

johnysibiu

Multumesc foarte mult @ bee_lover.

Stii mai multe despre sistem sau doar ai cules pozele de pe net?

Ma intereseaza cum sunt facuti tamburii (valturile) pe care ruleaza sinele.

tassevasi

Citat din: johnysibiu din Ianuarie 29, 2013, 07:59:36 PM
Vreau sa-mi asez pe remorca rafturi culisante.Adica sa pun lazile pe patru randuri iar cele  doua din mijloc sa le culisez in exterior cand ajung la cules.Daca a mai vazut cineva acest sistem va rog sa ma ajutati cu niste imagini sau unde as putea gasi imaginile. Supraetajarea se exclude.

  Uite aici johny o poza ,  cum are tipul ce am fost in pastoral cu el, simplu .
  Are facute acele schele (sine) ce le pune pe capre si prinse de remorca ,2 in fata  si 2 in spate  ,pe care le ia si le pune intre stupi ori deasupra cind pleaca .
   Stupii ii trage pe acele sine cind ajunge la destinatie , asa a gasit el cel mai bun mod .
  E si f bine si ce are pe remorca din poza de mai sus , ideia e  ca sa tragi si in fata si in spate .
  Trage cu o camioneta  fiat unde are pat  ,centrifuga  si mai pune pina la 45 .
  Numai bine

johnysibiu


tepes v

Citat din: bee_lover din Ianuarie 29, 2013, 08:17:07 PM
Cu imagini te ajut eu:
Remorcile din imagini sunt cu 2 axe si duc cam 40 de stupi. Este o firma din Dragasani parca care confectioneaza astfel de remorci pretul fiind undeva la 15000 de lei pentru cele cu 40 de stupi.
mai sunt si acestea .
giurgiu

johnysibiu

Deci! Sinele pe care sunt lazile culiseaza pe alte sine care sunt asezate in prealabil  pe capre? Nu vad tamburii?
Exista doua sisteme defapt?

tassevasi

La colegul meu nu are tamduri ,de aceia le pune si apoi trage stupii .
  La celalalt  cred ca are un sistem de culusare ca nu e asa de usor sa tragi atitea stupi ,

bee_lover

Sincer nu am vazut sistemul pe viu dar stiu ca are cineva pe de forum de aici sau dincolo, Badea Marin sau ce user avea, nu mai tin minte s-ar putea sa fie acelasi de care zice Tassevasi. Cel mai bine e sa vorbesti cu el.

tassevasi

 Nu e acelasi cu prietenul meu .

johnysibiu

Mii de multumiri @bee_lover.

@tassevasi cum se face "tragerea"? Trage de fiecare lada sau este o sina cu lazi care culiseaza pe sina aranjata in exterior. Pot lua cumva legatura cu prietenul dumneavoastra?

bee_lover

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4477.0 uite aici topicul dansului scrie-i un pm poate o sa-ti raspunda! Numai bine!  :hi:

tassevasi

Citat din: johnysibiu din Ianuarie 29, 2013, 10:02:39 PM
Mii de multumiri @bee_lover.

@tassevasi cum se face "tragerea"? Trage de fiecare lada sau este o sina cu lazi care culiseaza pe sina aranjata in exterior. Pot lua cumva legatura cu prietenul dumneavoastra?

  Da trage (tiraste ) fiecare lada si le aseaza pe sina apoi ,se descurca singur ,chestia e simpla de tot.

johnysibiu

Pai daca tarasti lazile de vreo sase-sapte ori pe an le cam faci varza.

cipriene

daca mai ai putina rabdare o sa fac eu un filmulet cu pavilionul meu si o sa vezi cum este. cred ca este exact ce intrebi tu. putina rabdare...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)