Probabil Loca Americana

Creat de Dan Pașca, Iulie 30, 2014, 04:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Buna.Am observat la doi, trei dintre stupii mei niste manifestari ciudate.Intradevar erau mai slabuti dupa culesurile record de salcam care le-am facut anul asta.Dupa salcam 3 care a foat intro zona de munte.Am adus stupii pe vatra si am inceput sa ii verific pe toti.bineinteles aproapee in toti au foast depupulari destul de masive.La salcam 1  si doi am fost tot cu zaharul pe ei.iar la cel deal treilea am fost plecat o vreme si cand am ajuns la stupina situatia era cam grava ca batea vantul prin rame.miere zero.pe majoritatea iam refacut cat a fost posibil si am plecat in banat la floare si nu e rau deloc.  Dar sa revin astia trei am simtit de atunci un miros acru .ciudat.am crezut ca sa racit puietu.am scos ramele cu puiet aiurea.si am bagat faguri curati si am stat tot cu siropul pe ei.leam dat si ceva protofil.Leam schimbat lazile si iam izolat bine.Intradevar luau foarte greu siropul din hranitor.1 litru la 4,5 ZILE.  am tot tras de ei si acum am acelasi miroas si nu reusesc sa isi faca rezerva de hrana oricat sirop leas da.De aicea si team sa nu fie loca.Puietul nou e tot raslet si nu iese rot si se cam intinde cel ce ramane in celule.    Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi.oricum pe astia 3 o sa ii ard da .ce spuneti sa incep sa tratez toata stupina cu antibiotice.Si daca da care sunt retetele.Am inteles din ce am citit ca OXITETRACICLINA20% -0,5 g /1 litru sirop si dat la 3 zile .3 administari a cate 1litr/familie.   Va multumeac!!!!

mmacreanu

La debutul culesului la floarea soarelui am gasit si eu loca americana la aproape 50% din familii. Daca ai ramele cu puiet de toate varstele o sa vezi printre puiet celule unde in partea de jos zace intinsa o larva de culoare cafenie care se intinde (daca este loca americana, la cea europeana nu se intinde) larva respectiva nu este scoasa de albine, doar o descapacesc si se usuca timp in care asigura acel miros urat in stup, dupa ce se usuca incep albinele sa curete celula si odata cu acest lucru o gramada de spori raspandesc prin stup (din ce am citit, cat este lichida larva nu contine spori, bacilul este in stare vegetativa). In fine, cel mai repede se vede pe ramele noi, trase la rapita sau calcam, dupa ce iese puietul unele celule raman mai negre fata de restul.

Eu am procedat asa: am pus intr-o lada noua 4 faguri artificiali (sau mai multi in fct de albina) si am scuturat albina acolo, am dat foc la rame si am spalat stupul cu lesie de soda caustica 1 kg la 25 litri apa.
Si imediat am administrat oxitetraciclina, am gasit de 20% si plecand de la doza de 0.5 - 0.75g oxitetraciclina pura la 1l sirop, am pus 3,75g de oxitetraciclina 20% la litru de sirop, am dat 5 tratamente a cate 250ml sirop iar unde nu lua din hranitor am pulverizat rama cu rama. Tratamentul l-am facut la toate familiile. 3 familii aveau doar pe o rama puiet bolnav, am scos doar rama respectiva si nu am ars familia, acum nu mai are nici un semn de boala si la primavara vor primi rame noi.

Dupa prima serie de puiet iesita dupa scuturare nu am mai gasit nici o celula care sa ramana cu larva bolnava, doar la 2 familii cateva celule cu puiet varos.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Dan Pașca

Multumesc.si asa spuneti ca ati facut tratament cu oxitetraciclina 20% -3,75g/1litru sirop.o sa fac si eu la toata stupina .   Cantitatea de 0,5g /1 litru de sirop ce am tot gasit pe net.e pt oxitetraciclina100% ?     

Dan Pașca

Se poate ca din cauza depopularii masive dinblipsa de hrana.puietul sa se raceasca si sa capete cam aceeasi forma ca cel infestat cu loca.ca cel deal 3 -ilea .a fost un stup pe 11 rame.si dupa vreo 2 saptamani am gasit doar 3 ,4 rame cu albine si puiet pe vreo4,5 rame care nu mai erau ocupate de albine.si cam jumate din el era eclozionat restul.nu.acesta parca nu are nici miros acru.

mmacreanu

Citat din: Dan Stuparu din Iulie 30, 2014, 07:02:59 PM
Se poate ca din cauza depopularii masive dinblipsa de hrana.puietul sa se raceasca si sa capete cam aceeasi forma ca cel infestat cu loca.ca cel deal 3 -ilea .a fost un stup pe 11 rame.si dupa vreo 2 saptamani am gasit doar 3 ,4 rame cu albine si puiet pe vreo4,5 rame care nu mai erau ocupate de albine.si cam jumate din el era eclozionat restul.nu.acesta parca nu are nici miros acru.

prin multe forumuri am gasit scris asa la tratament: 0.5 - 0.75 g oxitetraciclina la 1 l sirop dar mi-a atras atentia pe un forum unde scria 0.5 - 0,75g oxitetraciclina pura. Am intrebat apoi un apicultor mai vechi, nu avusese contact cu boala de mult timp dar mi-a zis din prima ca tb sa dau 2 grame la litru si ca pe timpul lui se gasea oxitetraciclina de 50% iar cea 100% era rar de gasit.

In nici o alta boala, larva moarta in celula nu adera la un betisor bagat in celula si nici nu se intinde, puietul racit este curatat repede de albina, celulele astea cu loca zac mult timp pe rama, parca le evita albina.

Logica aparitiei este simpla, loca americana nu se dezvolta in laptisorul de matca (deaceea nu se imbolnavesc larvele din botci, care sunt hranite numai cu laptisor). In vara asta lipsa polenului au fortat albinele sa treaca larvele repede pe hrana din miere si a fost propice dezvoltarea bacilului.

Pe ramele cu puiet bolnav poti observa ca celulele cu loca au o mica gaura
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Dan Pașca

Muersi de indrumari.Maine o sa fiu la stupina sa le fac tratament.pe cele de la floarea soarelui le mai las ca par super sanatoase.pana dupa extractie.si pe urma le tratez si pe alea.oricum sunt despartite de vreo luna.sper ca alea sa nu fi primit boala

abeja

Din experimenta va recomand '.pudrarea ramelor in locul alimentarii cu sirop.Am constatat ca prin alimentarea cu sirop boala recidiva ..insa dupa administrarea zaharului pudra cu oxitetraciclina pe toate ramele ce contineau ,oua'larve si puiet capacit..nu am mai avut treaba cu loca.Binenteles dupa o dezinfectare buna a stupului si indepartarea ramelor cu puiet afectate de loca.in primavara timpuriu mai fáci o pudrare si vei rezolva problema.Spor.

TDI

Bre apicultori, DSV-ul l-ati anuntat?
Dar măcar vecinii apicultori de pe o raza de 5 km?

rusu marius mircea

Citat din: abeja din August 14, 2014, 08:12:45 PM
Din experimenta va recomand '.pudrarea ramelor in locul alimentarii cu sirop.Am constatat ca prin alimentarea cu sirop boala recidiva ..insa dupa administrarea zaharului pudra cu oxitetraciclina pe toate ramele ce contineau ,oua'larve si puiet capacit..nu am mai avut treaba cu loca.Binenteles dupa o dezinfectare buna a stupului si indepartarea ramelor cu puiet afectate de loca.in primavara timpuriu mai fáci o pudrare si vei rezolva problema.Spor.

de loca americana nu scapi decat daca arzi toate familiile afectate cu stup cu tot. diferenta intre loca americana si cea europeana care se poate trata, este ca bacilii care provoaca loca americana sporuleaza. aceasta inseamna ca se 'inconjoara' de o membrana care il protejeaza de antibiotice  si dezimfectante, putand trai in aceasta forma zeci de ani, iar in momente prielnice apare din nou.
daca nu procedezi asa o sa-ti infectezi toata stupina. dar nici aceasta masura nu este sigura deoarece nu ai de unde sa stii ca acei spori nu au fost dusi in celelalte familii, de albine sau chiar de apicultor prin instrumentarul folosit la familiile bolnave si pe urma la fam sanatoase.
metoda sigura este arderea intregii stupine cu tot inventarul. statul despagubeste apicultorii la care apare aceasta boala si se aplica masurile corespunzatoare tocmai pentru a impiedica difuzarea acestei boli si la alti apicultori.
si mai este ceva! nu stiu cum o sa te descurci cu apicultorii vecini daca o sa afle ca ai loca americana si eventual ii infectezi si pe ei!
marius

mmacreanu

Citat din: marius mircea din August 17, 2014, 09:50:39 AM
Citat din: abeja din August 14, 2014, 08:12:45 PM
Din experimenta va recomand '.pudrarea ramelor in locul alimentarii cu sirop.Am constatat ca prin alimentarea cu sirop boala recidiva ..insa dupa administrarea zaharului pudra cu oxitetraciclina pe toate ramele ce contineau ,oua'larve si puiet capacit..nu am mai avut treaba cu loca.Binenteles dupa o dezinfectare buna a stupului si indepartarea ramelor cu puiet afectate de loca.in primavara timpuriu mai fáci o pudrare si vei rezolva problema.Spor.

de loca americana nu scapi decat daca arzi toate familiile afectate cu stup cu tot. diferenta intre loca americana si cea europeana care se poate trata, este ca bacilii care provoaca loca americana sporuleaza. aceasta inseamna ca se 'inconjoara' de o membrana care il protejeaza de antibiotice  si dezimfectante, putand trai in aceasta forma zeci de ani, iar in momente prielnice apare din nou.
daca nu procedezi asa o sa-ti infectezi toata stupina. dar nici aceasta masura nu este sigura deoarece nu ai de unde sa stii ca acei spori nu au fost dusi in celelalte familii, de albine sau chiar de apicultor prin instrumentarul folosit la familiile bolnave si pe urma la fam sanatoase.
metoda sigura este arderea intregii stupine cu tot inventarul. statul despagubeste apicultorii la care apare aceasta boala si se aplica masurile corespunzatoare tocmai pentru a impiedica difuzarea acestei boli si la alti apicultori.
si mai este ceva! nu stiu cum o sa te descurci cu apicultorii vecini daca o sa afle ca ai loca americana si eventual ii infectezi si pe ei!

care stat despagubeste?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Dan Pașca

Breeee TDI  -FSI...  credeam ca acest forum e pentru stupari,nu pt cocalari?! 
Dsv.dsv.  incercam si eu sa gasesc niste raspunsuri .din fericire pt mine si pt vecinii mei nu era loca(dupa 2 probe de laborator nu au gasit nimic in neregula)  puiet racit din cauza depopularii.  Ce sa mai zici asa inteleg unii colegi stupari.sau asa zis stupari sa dea un sfat sau sa isi ajute colegii.cu Breeee  Dsv  FSI

Dan Pașca

Multumesc restului colegilor pt indrumari

TDI

#12
Oare?

Dan Pașca

Oare?! Oricum numa de bine si pt TDI  chiar daca ii un pic cam rautacios.Nu ii bine sa fie rautati intre colegi.Omu si-a spus parerea. Trebuie aculate si criticile si rautatile.   Cand auzi numai de bine despre tine inseamna ca ai valoare zeroo..:)

Dan Pașca

Chiar nu imi mai fac nici o grija ca am stupi bolnavi.dupa 3,5 tone la floare de la121 de familii