nosemoza (diareea albinelor)

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 25, 2010, 08:44:52 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Nu baga toata stupina in solar ca da de belea. Doar stupul care are nevoie de resuscitare.

Kov iulian

solarul are 10 m lungine,  5 m latime si 2 m inaltime in cel mai inalt punct .

Nu pun multe familii in el  ca ar iesi incurcatura de pe lume, pun doar 2-3 care le vad ca au probleme, lipsa de mancare etc .

Anul asta am trecut vreo 6-7  prin solar pana acum .( roiuri fara hrana si familii cu probleme )

C@T@LIN

#32
buna tuturor.ma numesc Catalin ,sunt din vaslui,am 5 familii de anul trecut ,iulie mai exact.astazi 10-03-2012 le-am administrat la fiecare cate 500g apifonda,si am constatat la 4 din ei mici pete de diaree pe aproape toate ramele.din pacate la noi e inca frig si nu au avut zbor de curatire.as apica tratamentul descris de colegul GORE dar mie frica ca sa nu le fac mai mult rau decat bine?ar avea eficienta si fara mutarea in lada noua/faguri noi?sau mai bn astept sa se incalzeasca?temperatura nu depaseste 3-5grade. :thanks:

johnysibiu

Mai ai rabdare cateva zile, pe vreme corespunzatoare, ies, se curata si se linistesc.Eventual poti sa si transvazezi.

stefan1

  Una din marile greseli pe care le fac unii este manevrarea albinelor pana nu au facut zborul de curatire. Abia atunci albinele se usureaza in stup, murdarind faguri si alte albine. Bineinteles ca asta in zonele in care nu a fost zbor de curatire de multa vreme, nu in zonele calde, unde tot la 4-5 saptamani este macar o zi de zbor.
  Nici la mine inca nu s-a facut decat un timid zbor de curatire, caci din decembrie inca nu am avut nici o zi in care termometrul sa urce peste 5,9 grade (bineinteles la umbra, ca la soare sigur s-au depasit 10-12 grade).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

C@T@LIN

#35
johnysibiu:merci de sfat,asa ma gandeam si eu sa astept o zi mai calduroasa.
stefan1:stiu k e foarte daunator sa umblu la ele cand e frig.eu nu am umblat deloc la ele in 2012,doar leam administrat apifonda pe 20.02.2012-1kg apifonda-atunci nu erau urme de diaree,si ieri 10.03.2012 cand le-am mai pus cate 0,5kg si am observat si ceva urme de diaree.urmele is galben-maroniu nu sunt foarte uscate par oarecum recente,si sunt murdarite cate un pik mai toate leaturile superioare ale ramelor.

filip

Aplicarea unei turte agita albinele.Daca nu au efectuat un zbor de curatire masiv apar pete de fecale pe rame.De cat sa moara de foame e preferat cateva puncte de fecale pe rame.la prima revizie se curata cu dalta.Din cauza vremii foarte reci albina e blocata pe puiet.Asigurarea hranei in apropierea puietului e operatia esentiala.
2012 e un an dificil,iarna prelungita ,consum mare ,uzura importanta.Polenul din natura inca lipseste in multe regiuni ale tarii.Stimularea cu sirop e inca devreme atat timp cat noaptea inghiata masiv.
Mierea e solutia ideala,turta varianta de rezerva.
Cand timpul permite strangerea cuiburilor e necesara.
Pana atunci ochii cat cepele pe stupi,stupii mor primavara !
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

filip spune
Cand timpul permite strangerea cuiburilor e necesara.

shi dupa ce pune folia peste stup daca mai are poate descapacii rama cu miere  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gash

@ C@T@LIN
Trebuie sa mai avem rabdare....o saptamana.
Ia uite aici de sambata viitoare.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

Eficianta tratamentelor impotriva nosemozei -- PROTOFIL sau NOSESTAT

dorindafi

da , daca sunt date toamna inaintea impachetarii s-au primavara daca mai are cui  :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

ma scuzati am omis sa pun ?... doresc sa stiu care e mai bun.
Sambata am fost la stupina sa le mai plasez cate o punguta cu miere de rapita si le-am stresat un pic. Au iesit cateva si s-au pus pe cotierele mele albe si si-au facut nevoile pe ele. Ma gandesc ca daca le-am deranjat sa nu nu se scape pe rame si sa se imbolnaveasca de nosemoza.
In caz ca apare boala... doaream sa stiu care e mai bun ca eu in toamna in loc de protofil am pus tuica...:D sfaturi de la tovarasi apicultori

dorindafi

 madnes zice: ,,eu in toamna in loc de protofil am pus tuica... sfaturi de la tovarasi apicultori''

    =)) sper sa fi fost de pruna  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jenica67

       Mai bine sperai sa fie, lichior de ceai.  :yes:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?