Scrisoare deschisa adresata Domnului Presedinte Klaus Iohannis

Creat de Kov iulian, Martie 29, 2015, 10:34:48 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu


Asta cu scrisoarea e ca pe vremea lui Horea, cand teoretic Imparatul trebuia sa aiba grija (si) de Romani, si saracii au inceput sa-i trimita scrisori. Pana la urma s-au prins cum sta treaba si au pus mana pe furci... Am trimis si eu scrisori, ba o data chiar mi-au citit un email in parlamentul Perfidului Albion, in 2007 cand se discuta dreptul al munca pentru RO & BG. Acum stiu ca singurul mod in care o scrisoare poate schimba lucrurile cu adevarat e daca o strangi bine-bine de tot intr-o corneta ascutita si o infigi in gatul cui trebuie...

Dar ai dreptate, decat nimic e buna si asta, macar pentru linistea celui care a scris-o.

MOTANUL

Din experienta mea uneori functioneaza (in foarte putine cazuri este adevarat); Inca o dovada ca oamenii sunt diferiti. Si generalizarea nu este buna.

De la personajul in cauza (Iohanis) as avea expectante mici. La nivelul ala nu prea ajungi inocent daca ma intelegi ce vreau sa zic.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

vioso

A-ti vazut asa au vrut asa au reusit sa ne faca un popor de pesimisti cand nu mai avem incredere nici in lucruri ce pentru altii sunt normale.

Kov iulian

#18
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=670351473094869&id=277156029081084

CitatLegea 70/2015

Incepand cu data de 09.05.2015, nici o firma din Romania nu va putea face plati cash din casieria unitatii sume zilnice mai mari de 10.000 lei/zi si maxim 5000 lei/client (persoana juridica sau fizica).
Pentru cazul nostru in speta, nu se mai poate vorbi despre acordarea unei plati partiale (avans cum ii spunem noi) de 10 – 30% sau mai mult, deoarece la o firma de nivelul firmei noastre, cu 6-8 achizitori ce pleaca zilnic din societate, nu vor putea ridica cash mai mult de 1500 – 1700 lei/achizitor, care vor trebui impartiti poate la 5-7 apicultori, cu care va intra in contacat achizitorul.

Mai mult, inclusiv pentru plata avansului prin banca, acesta va fi imposibil de efectuat in continuare fara ca in anexa sa existe certificatul de comercializare emis de apicultori la predarea marfii.
Caz concret: la un apicultor care preda 2 tone de miere de salcam la un pret de 20-25 lei/kg rezulta ca, achizitorul trebuie sa-i plateasca suma totala de 40-48.000 Lei.

Acesta va putea primii in mana (cash) maxim 500 – 1000 lei, in cel mai bun caz, in rest plata se va face in 1-2 transe prin banca.
Bancile nu vor primi spre decontare ordine de plata, in cazul nostru de minim 20% in echivalent cca. 9000 lei, ca plata partiala, decat in conditia in care noi ca achizitori nu detinem si nu anexam in copie certificatul de comercializare emis de dvs.

Am fost si eu vineri la banca sa ridic cativa banuti facuti din alte activitati in aceasta iarna (nu din apicultura).
Bineinteles ca cei ce m-au platit mi-au retinut impozit la sursa de 32%, trebuie sa ma prezint si la fisc sa declar acel maruntis.

In timp ce completam acolo toate prostiile alea "pt un maruntis"  si imi luam extrasele de cont si de la contul de PFA intra doi romi sucariti ca nu le ies nu stiu ce calcule, ca banca le-ar fi dat mai putin dobanda pe bani care ii tin la ei.

Nu aveau prea multi bani la Banca CEC, doar 1 miliard si 300 .


Astia nu au nici un stres cu impozitele cu declaratiile, cu limitarile bancare..

romikele

Cum bacșișul s-a legalizat,
Mă muncește-o întrebare:
La ăsta trebuie-achitat
Și TVA-ul oare?  :wink2:

costelgeorgel

Citat din: Muntoiu Radu din Aprilie 03, 2015, 06:35:22 PM

Asta cu scrisoarea e ca pe vremea lui Horea, cand teoretic Imparatul trebuia sa aiba grija (si) de Romani, si saracii au inceput sa-i trimita scrisori. Pana la urma s-au prins cum sta treaba si au pus mana pe furci... Am trimis si eu scrisori, ba o data chiar mi-au citit un email in parlamentul Perfidului Albion, in 2007 cand se discuta dreptul al munca pentru RO & BG. Acum stiu ca singurul mod in care o scrisoare poate schimba lucrurile cu adevarat e daca o strangi bine-bine de tot intr-o corneta ascutita si o infigi in gatul cui trebuie...

Dar ai dreptate, decat nimic e buna si asta, macar pentru linistea celui care a scris-o.

Scrisoarea despre care se face vorbire nu va rezolva problemele ea insasi ca sa zic asa. Ca si in cazul votului daca cei care il dau nu vor observa in timp daca cei pentru care au votat  isi respecta cuvantul totul e in zadar ( daca nu trebuie dati jos inainte de motiuni de cenzura sau la urmatoarele alegeri  :qp:. Eu cred ca o astfel de scrisoare trebuie sa stranga la un loc pe toti cei carora le pasa sau care sunt sunt direct implicati, altfel rezultatul va fi ZERO, va fi doar literatura. Este un pic politicianist dar UNIREA FACE PUTEREA!!! Nu trebuie sa asteptam sa se rezolve totul de la sine. Si oricum timpul nu le rezolva chiar pe toate

bio

Citat din: Kov iulian din Aprilie 26, 2015, 02:39:33 PM
....

In timp ce completam acolo toate prostiile alea "pt un maruntis"  si imi luam extrasele de cont si de la contul de PFA intra doi romi sucariti ca nu le ies nu stiu ce calcule, ca banca le-ar fi dat mai putin dobanda pe bani care ii tin la ei.

Nu aveau prea multi bani la Banca CEC, doar 1 miliard si 300 .[/size]

Astia nu au nici un stres cu impozitele cu declaratiile, cu limitarile bancare..

...ca tot vorbiti de bani... dobinzi si alte celea...

In ce ar fi profitabil de tinut  ceva parale ?... Vad ca la depozitele bancare dobinzile au scazut...
Fondurile de investitii care ni le ofera bancile par oarecum atragatoare dar sunt cam nesigure datorita faptului ca nu sunt garantate.

...?..

cipik

Eu unul am ajuns la o concluzie referitor la "saltea".
Nu in lei, ca ma tenteaza.
Nu in euro, ca ma tenteaza.
Nu in banca, ca ma tenteaza.
Asa ca am ales in aur frate. Este in casa, are valoare si il transformi repede in bani (vinzi sau amanetezi).

Parerea mea.

P.S. - Sa nu vina hoti la mine acasa sa caute in sifonier, al treilea sertar, sub coverturile de la mamaia,  ca nu sunt acolo, sunt pusi in .............
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: romikele din Aprilie 26, 2015, 03:35:44 PM
Cum bacșișul s-a legalizat,
Mă muncește-o întrebare:
La ăsta trebuie-achitat
Și TVA-ul oare?  :wink2:

Dacă eu produc ceva,
Statul îşi ia TVA.
Să-şi ia într-o casoletă,
Când produc la... toaletă.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicomico

Statul ar trebuii sa_si asigure bani la buget din fabricile care le-au inchis dupa revolutie si ne-au obligat sa pribegim prin lume.
Mai vad pe net cum se comporta si jandarmi ,nu au uitat politica comunista si dictatoriala.Vad ca stau bine cu forta de oprimare al poporului.

Muntoiu Radu

Citat din: nicomico din Aprilie 28, 2015, 04:30:08 PM
Statul ar trebuii sa_si asigure bani la buget din fabricile care le-au inchis dupa revolutie si ne-au obligat sa pribegim prin lume.

Nu pot sa ma abtin, sorry... :D

Citat din cel mai mare fiu al poporului Roman din ultimii 2000 de ani (cel putin), din 20 Dec. 1989 : "...vor sa aduca Romania inapoi sub dominatie straina..."
Citate aproximative din cei 500,000 de infierbantati (ca restul de 22,000,000 si-au vazut de treaba) : "vrem blugi!", "vrem portocale!", "vrem salam!", etc...

oroles

Nu pot decat sa rad citind aceste postari... Lumea s-a lecuit rapid de Santa Klaus. De fiecare data cand se schimba conducerea statului romanii se asteapta ca in scaunul de la Cotroceni sa urce unul care are cam acelasi profil ca si Vlad Tepes. Eu unul recunosc ca nu aveam asemenea asteptari dar vad ca presedintele nostru nu are viziune si nici resurse.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicomico

Citat din: Muntoiu Radu din Aprilie 28, 2015, 09:12:13 PM
Citat din: nicomico din Aprilie 28, 2015, 04:30:08 PM
Statul ar trebuii sa_si asigure bani la buget din fabricile care le-au inchis dupa revolutie si ne-au obligat sa pribegim prin lume.

Nu pot sa ma abtin, sorry... :D

Citat din cel mai mare fiu al poporului Roman din ultimii 2000 de ani (cel putin), din 20 Dec. 1989 : "...vor sa aduca Romania inapoi sub dominatie straina..."
Citate aproximative din cei 500,000 de infierbantati (ca restul de 22,000,000 si-au vazut de treaba) : "vrem blugi!", "vrem portocale!", "vrem salam!", etc...

Radule explica putin ca nu inteleg ce vrei sa spui.Ma intristeaza sa vad cum sa distrus industria si acum nu stiu cum sa impoziteze agricultura .

Alutus

Citat din: Muntoiu Radu din Aprilie 28, 2015, 09:12:13 PM
Citat din cel mai mare fiu al poporului Roman din ultimii 2000 de ani (cel putin), din 20 Dec. 1989 : "...vor sa aduca Romania inapoi sub dominatie straina..."
Citate aproximative din cei 500,000 de infierbantati (ca restul de 22,000,000 si-au vazut de treaba) : "vrem blugi!", "vrem portocale!", "vrem salam!", etc...
Lipsa ghilimelelor, indica o convingere ferma referitoare la fiul mult iubit. Nimic neobisnuit, ca sub semnul paianjenului sa se ascunda o minte incalcita si o constiinta noroioasa si primitiva . O confirma dispretul si insulta adresate celor 500 000 de infierbantati, mai putin 1104, raciti instantaneu si definitiv, de gloantele asasinilor mult iubitului si maritului fiu. Numarul precizat, este probabil apropiat de realitate, pe cat de real este si faptul ca ( restul de 22.000.000 si-au vazut de treaba)... adica de somn. Si cum muscatura de paianjen poate produce halucinatii este, de inteles ce intr-o minte afectata, cuvantul libertate de pe buzele infierbantatilor si ale racitilor, este lesne confundat cu blugi, portocale, salam . Datorita acelor infierbantati , Bucurestiul de astazi, printre altele, nu seamana cu Pyong Giang, iar arachnofilii ce dormeau in urma cu 25 de ani, pot sa-si prezinte elucubratiile generate de febra muscaturii vaduvei negre.
Sa nu uiti Darie!

Muntoiu Radu

Citat din: Alutus din Aprilie 29, 2015, 11:13:42 AM
mai putin 1104, raciti instantaneu si definitiv, de gloantele asasinilor mult iubitului si maritului fiu.

Gresit prietene. Marea majoritate (peste 1000) au murit cand Ceausescu se afla la Targoviste arestat. Ceausescu a ordonat foc impotriva celor de la Timisoara, printre care se aflau teroristi adevarati - agitatori cu pasaport de HU si RU. Da, au murit si oameni nevinovati, dar in comparatie cu MILIOANELE de Romani a caror viata a fost distrusa de cei care au cauzat moartea a celor 1000 de oameni morti dupa ce Ceausescu a fost arestat, zecile de mii de oameni care s-au sinucis de atunci, si dezastrul infinit mai mare care va avea loc cand termina astia cu Romania in cativa ani, aia 100 de oameni ucisi de Ceausescu in legitima aparare a tarii ma lasa rece. Ceausescu a facut exact ce trebuie sa fac un lider - sa nu se lase ghidat de sentimente, sa judece la rece si sa faca ce e mai bine pentru tara. Nu degeaba am pus citatul din discursul de la TV din 20 Decembrie mai sus - se stia clar ca e vorba de o lovitura de stat si se stia ce se urmareste, Ceausescu nu a fost un tiran care vroia sange. Daca era asa ne omora cu zile, a avut la dispozitie 25 de ani.
Cu bune, cu rele, Ceausescu a fost cel mai mare Roman din ultimii 2000 de ani (cel putin) prin prisma REZULTATELOR -  a scos Romania din Evul Mediu in care se afla in anii '60 si a facut-o 100% independenta (prima data de la razboaiele daco-romane). Poate doar Stefan cel Mare sa se poata compara cu impactul pe care l-a avut Ceausescu asupra vietii Romanului de rand...