Preparate culinare de Craciun

Creat de Vyktor, Decembrie 15, 2013, 05:35:42 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor


Salutare dragi colegi
Deschid acest topic in speranta ca cei mai priceputi in ale bucatariei  vor posta aici felul in care pregatesc preparatele traditionale de Craciun.
Fac un apel catre ardeleni in special, fara intentia de a supara pe ceilalti, despre felul in care  pregatesc carnea pentru afumat retete de carnati si cum si cat se afuma acestea.
Am spus ca fac apel in special la ardeleni doar pentru faptul ca in opinia mea ei au un mod special de preparare a acestor mancaruri. Asta nu inseamna ca oricine are o reteta care i se pare interesanta,  dar nu este ardelean,  nu are loc in aceasta discutie :nono:
Cu placere as incepe eu....dar fiind gazda a acestui topic am sa  va las pe d-voastra  :razz:

ioanardelean55


Bun topic ,e bine sa mai stim cite ceva si din alte domenii.

  Preparatele preferate si totodata  traditionale pe care le fac sint ;
   
  Mentionez ca toete preparatele le condimentez bine si au fiecare gustul lor specific .

  Cirnati la care predomina ca si condiment usturoiul .
  Maetec (maios, caltabos ) predomina gustul  de cimbru si piper.
  Cas de porc (toba ) predomina gustul de usturoi si piper .

Nu mai am timp dar o sa revin .pentru-ca sint multe de spus .

fiug1970

eu puneam la fiert toate organele(inima,urechile, plamani,ficat,rinichi,splina,limba),bucati de gusa,bucati de carne,sorici,dupa care scoteam pentru fiecare preparat:ficatul si ceva grasime pt.leber,plamani si carne cu grasime pt.caltabosi(diferenta intre maios/caltabos/ardelenesc si caltabos este ca la primii nu se pune orez),limba,urechile,rinichi,inima,sorici,carne cu grasime de la gusa,pt toba.Doar pentru piftie fierbeam aparte picioarele, sorici,urechi(una la toba si una la piftie,dar nu faceam piftie in fiecare an)carne cu grasime si carne macra.In zeama de fiert puneam foi de dafin fara mila,boabe de piper,cuisoare,creanga buna de cimbru.Dupa care cand tocam sau marunteam ingredientele pt.fiecare preparat,adaugam condimente macinate si usturoi.La carnati un gust deosebit da nucsoara rasa.Se pune foarte putina fiindca in exces da gust rau.

Vyktor

S a mai dus un an   :sad:
Din pacate nu prea s a ingramadit lumea sa dea raspunsuri pe acest topic. Sa inteleg ca toti sunteti bucatari la fel de buni ca mine? Nu prea imi vine a crede.
Zilele astea am inceput sa caut din nou retete. In majoritatea celor care ma interesau se foloseste silitra.
A folosit careva,  sau stie unde si daca se gaseste?  :thanks:

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Vyktor

Am gast si eu site ul asta,  dar ce vand ei are doar 0,5% silitra restul fiind sare. Pe langa asta mai are si cateva E uri ceea ce nu ma aranjeaza. Nu stiu cat costa silitra simpla,  dar 40 de lei pentru 5 grame mi se pare cam mult.

bucovineanu

Ne putem lipsi de Silitra care este un E. Aceasta nu face altceva decat ca mentine culorea roz a carnii din preparate. La preparatele in care se foloseste carnea fiarta foarte important este ca sarea sa se puna in apa in care se fierbe carnea imediat ce incepe sa fiarba. Daca se adauga sarea dupa ce carnea e fiarta gustul va avea de suferit.

Vyktor

 Atunci renunt la silitra....oricum nu se gaseste. Silitra sau nitratul de potasiu se foseste la fabricarea  explozibililor, acesta fiind probabil motivul pentru care nu se gaseste asa usor. :thanks: