Garnituri rezervor lichid frana Dacia 1310

Creat de viorel_v2000, Decembrie 09, 2011, 01:08:42 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Stiu ca nu este legat in nici un fel de apicultura, dar va rog, cei ce aveti experinta, sa-mi ziceti de unde pot sa fac rost de garnituri pentru rezervorul de lichid de frana de la Dacia 1310. Am schimbat pana acum doua randuri si-mi curge mereu lichidul pe acolo.
Pe unde am cautat eu aici in Craiova mi s-a spus ca numai tipul asta de garnituri se mai gaseste si nu se mai produc din acelea bune, de calitate.

Stie cineva, ceva in acest sens?

Sau o alta solutie?

:thanks:

tassevasi

  O ALTA SOLUTIE .

Nu mai am dacia 1310 dar iti spun ce sa faci sa nu-ti mai curga .
Scoti garniturile ce le ai ,le cureti bine ,ele au o degajare (un sant )care se intoduce in corpul pompei .
Pe acel sant infasori ata de bumbac (papiota) 7-10 spire . in momentul cind o bagi la loc  ,garnitura isi micsoreaza acel orificiu ,din  cauza atei ce ai pus-o mai inainte ( nu stinsa) ,o infasori cit mai lejer si la cealalta la fel .
Eu am facut treaba asta si alta data am mai adaugat ceva .
  Cele 2 stuturi de la rezervorul de lichid , a trebuit sa le mai ingros un pic  si am curatat bine ,degresat  si am infasurat banda de hirtie (scoci )nu alceva ,dupa  aceia am taiat banda la resul orificiului stutului .
  Acel stut are un umar ce are rol sa prinda fortat acolo si garnitura vine intre umarul acela si marginea de sus (pe gitul acela )
  In concluzie daca  am facut ca orificiul garnituri sa fie mai mic (prin infasurarea atei)  si  acel stut cu 2 rinduri de scoci (prin infasurare pe el) , atunci cind introduci prin fortare rezervorul  (si va intra tot ,sa nu scape din acel umar ) nu o sa mai ai scurgeri 100%.
   Dupa aceia umpli cu luchid si faci aerisirea circuitului la fiecare roata .
   Numai bine si spor la treaba .