Nemultumiri, cu cartile pe masa!

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Februarie 20, 2011, 05:35:50 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Eu am cumparat rame on line de la mai multi
De la batranul au fost cele mai bune
Nici un nod iar finisajele erau superioare./ Si acum le duc la meserias drept model.
Incurajat am cumparat de la el si lazi ,kituri, din fericire nu prea multe
le-am lasat vre-o trei zile intr-o magazie si cand m-am dus la ele erau strimbe mai toate panourile
le-am asamblat am bagat albine in ele si m-am trezit cu mai multe urdinisuri ieseau albinele pe unde voiau ele.
Am rezolvat si problema asta dar acum dupa o iarna va trebui sa scot albinele si sa le reconditionez
Aracetul a fost prost sau lemnul nu a fost uscat ca au crapat urat de tot.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

alvo

eu am cumparat rame de la diversi:consacrati si parati!
cele mai bune au fost cele luate de la Lucian Zaharia din Bacau!
singurele rame la care nu a trebuit sa folosesc raspelu ca unealta la asamblare,drepte,uscate si fara noduri!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: alvo din Februarie 20, 2011, 10:05:14 PM
eu am cumparat rame de la diversi:consacrati si parati!
cele mai bune au fost cele luate de la Lucian Zaharia din Bacau!
singurele rame la care nu a trebuit sa folosesc raspelu ca unealta la asamblare,drepte,uscate si fara noduri!
e corect sa iti promovezi furnizorul, mai ales daca esti multumit
asa ca....
adresa, telefon contact si de ce nu cateva poze cu ramele lui, asa cum le primesti, "fara sa pui raspel sau smirghel pe ele"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

#18
Citat din: FlorinI din Februarie 20, 2011, 10:27:18 PM
Citat din: alvo din Februarie 20, 2011, 10:05:14 PM
eu am cumparat rame de la diversi:consacrati si parati!
cele mai bune au fost cele luate de la Lucian Zaharia din Bacau!
singurele rame la care nu a trebuit sa folosesc raspelu ca unealta la asamblare,drepte,uscate si fara noduri!
e corect sa iti promovezi furnizorul, mai ales daca esti multumit
asa ca....
adresa, telefon contact si de ce nu cateva poze cu ramele lui, asa cum le primesti, "fara sa pui raspel sau smirghel pe ele"
Noi la Pitesti  (roi-ag ,Flavius ,tassevasi )am luat tot de la Lucian 2000 rame , nu pot sa spun ca toate sunt fara noduri ,si perfecte ,mai sunt si mici probleme .
  Il gasesti pe forum ,Flavius are nr lui .
  Inca nu m,am apucat sa le montez , am sa incerc sa fac citeva poze miine .
  Numai bine  :hi:

crombra

Florine, eu am alt mod de evaluare.
Am luat X rame cu Y lei Rama.
La controlul calitatii am gasit cu 'bube' X-n rame
Deci pretul real pe rama este mai mare. Compar cu ceea ce este pe piata si daca sunt sub pret zic Sar'mana.
Si am si un bonus de la producator = cu ramele cu'Bube'.  =)) =))
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra din Februarie 21, 2011, 03:04:26 PM
Florine, eu am alt mod de evaluare.
Am luat X rame cu Y lei Rama.
La controlul calitatii am gasit cu 'bube' X-n rame
Deci pretul real pe rama este mai mare. Compar cu ceea ce este pe piata si daca sunt sub pret zic Sar'mana.
Si am si un bonus de la producator = cu ramele cu'Bube'.  =)) =))


:bravo:
:limba: :limba: :limba:
                                 :uimit: :uimit: :uimit:
                                                                =D> =D> =D>
                                                                                     :nono: :nono: :nono: 
                                                                                                                      :finger: :finger: :finger: 
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Pai daca un vanzator ofera marfa "cu bube", sa spuna clar
"VINDEM RAME CU BUBE, STUPI CU NODURI, FAGURI CU PARAFINA, etc" si atunci omul stie, iar daca va cumpara de la el nu mai are ce sa comenteze!
Insa daca te lauzi ca faci cele mai bune marfuri, fara defecte, fara contrafaceri, la preturi de bun simt, atunci asta ar trebui sa si oferi clientilor!
Nu asa este normal?
In caz contrar se numeste TEAPA si cineva ar trebui sa raspunda pentru asta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

Ce nu pot sa inteleg eu este faptul ca nici un producator, dar absolut nici unul nu are un departament QA(CTC).
Domnule, pana cand nu-ti baga la mijlocul pachetului N rame cu 'bube' nu se simt bine.
Chiar si Faimoasa TECLEM .
Mai tata, da la o parte ramele care ies cu rebut: cu bube ,bucati de coaja(valabil la cele din tei) grosimi variabile, fa un pret sa stie tot romanul pe unde se afla si vinde-i produs categoria 1.
Pe alea cu bube scii pe ele : ARE BUBE si le dai la 1/10  din pret ca poate este unul mai amarat si n-are bani da' vrea sa faca si el o lingura de miere.
Eu asa vad lucrurile.Oi fi mai cusurgiu.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Ei(producatorii) mai zic:
Tata ai comandat n mii de rame, merge si fo m zeci cu bube ca n-o fii foc.
Pai ,frate, eu cand te-am intrebat de pret am batut palma fara comentarii la pretul cerut, dar da-mi calitate.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra din Februarie 21, 2011, 03:37:03 PM
Ce nu pot sa inteleg eu este faptul ca nici un producator, dar absolut nici unul nu are un departament QA(CTC).
Domnule, pana cand nu-ti baga la mijlocul pachetului N rame cu 'bube' nu se simt bine.
Chiar si Faimoasa TECLEM .
Mai tata, da la o parte ramele care ies cu rebut: cu bube ,bucati de coaja(valabil la cele din tei) grosimi variabile, fa un pret sa stie tot romanul pe unde se afla si vinde-i produs categoria 1.
Pe alea cu bube scii pe ele : ARE BUBE si le dai la 1/10  din pret ca poate este unul mai amarat si n-are bani da' vrea sa faca si el o lingura de miere.
Eu asa vad lucrurile.Oi fi mai cusurgiu.
nu esti cusurgiu, esti corect
pana si vanzatorii de fructe si legume din piata au obligatia (dar nu o fac toti) sa scrie denumire produs, tara de provenienta si CALITATEA
pretul e functie de calitate intodeauna
oare de ce noi apicultorii nu vindem MIERE la pretul cel mai ridicat?
de fraieri?

nu mai specificam nimic ci simplu MIERE
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Ideea este ca asa cum alearga dupa profit comerciantii care, cu nerusinare, dau tepe apicultorilor, la fel si clientii nemultumiti ar trebui sa spuna aici, verde-n fata, ce nemultumiri au si cu ce anume considera ca au fost inselati!
Daca tot mai multi ar face asta in loc sa taca, ar invata si domnii comercianti sa isi respecte clientii si blazonul si s-ar gandi de doua ori inainte sa faca o golanie! Ar fi constienti ca lumea nu tace si ca risca sa isi piarda credibilitatea si clientii!

Indiferent cat de "rasunator" este numele comerciantului, daca isi inseala clientii sa stie ca se va vedea aici si va primi  :redcard:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Am un verisor care a locuit in SUA vro 30 ani la o ferma. Avea si el 6 stupi.
tot materialul de care avea nevoie cumpara de la o firma de profil.
Materialele erau pe 3 calitatisi cumpara la ce pret voia,dar SUA este departe
nu stiu cand vom ajunge si noi acolo.

albine

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

filip

Intru si eu in vorba.
Am vazut stupi bijuterie,sa-i tii in casa pe post de mobila.
Preturile erai astronomice.
Am vazut stupi buni la preturi rezonabile.
La un targ fiecare cumpara in functie si de banii din buzunar.
Eu am cumparat de la diversi,am fost multumit de produse avand in vedere pretul.
Sa va mai spun o chestiune,in scorbura albinele nu au totul finisat.
Iar daca varroua nu aparea si alti virusi,traiau si azi in salbaticie multe fam.
Gusturile fiecarui apicultor nu se discuta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

albine

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.