De cate feluri sunt stuparii...

Creat de valter, Octombrie 06, 2010, 06:45:28 PM

« precedentul - următorul »

valter

Am putea imparti stuparii in multe moduri:
-dupa numarul de stupi;
-dupa timpul alocat;
-corespunzator cunostintelor teoretice si practice;
-functie de banii investiti;
-dupa interesul cel urmaresc;
-corespunzator situatiei sociale...
Incepe careva?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Eu i-as imparti in:
Apicultori
Afaceristi apicoli.
Amatori.
Profesionisti.

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Octombrie 06, 2010, 07:26:47 PM
Eu i-as imparti in:
Apicultori
Afaceristi apicoli.
Amatori.
Profesionisti.

Daca este asa, eu ma incadrez la amatori...
Dar cred ca grila propusa de valter este mult mai complexa...
Deci asteptam sa inceapa Valter!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Sa incep cu o poveste.
Inceputurile apiculturii m-au trimis prin 1995 la padurea de salcam de la Bertesti-Braila, denumita''Viisoara'', loc unde am cunoscut in acelasi timp cel putin trei categorii de sturari, total diferiti.
Unul, fost maistru militar la marina, fugarit de batranete s-a refugiat in stupina socrului care decedase cu putin timp inainte de pensionarea maistrului.
Al doilea, veteran al apiculturii, om care incaruntise intre lazi si stransese mana ing. Harnaj in repetate randuri, posesor a doua sute saptezeci de stupi.
Ultimul, cel care-mi zadara si astazi memoria debutului in apicultura, era spalator de bani cu ajutorul albinelor.De fapt el facea contrabanda cu tigari in portul Constanta(fiind mecanic de motoare navale-pe un remorcher) si ca '' masca'' facea pastoral in concediu(15-20 de zile) cu 60-70 familii de albine.

Trei categorii le -am identificat, chiar patru incluzandu-ma si pe mine...hobistul de la acea vrema.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

#5
Desi m-am nascut si locuiesc in Ialomita, am crescut in curtea bunicilor, in Drajna de Jos, Prahova, printre stupii bunicului...
A imbatranit si bunicul, a disparut si stupina, intrucat unchiul care locuieste cu acesta nu i-a preluat activitatea...
Ceva ani mai tarziu, la 29 de ani, am facut un ulcer duodenal pe care l-am vindecat nu cu medicamente si regim ci cu miere, propolis si capaceala, procurate de la un coleg de munca...
De la acesta am acumulat apoi si alte informatii despre apicultura, dar si primul roi si o cutie orizontala...

Ca sa vezi cum aseaza Dumnezeu lucrurile...
Mergeam la sala, practicam culturismul, consumam la greu polen, apilarnil si laptisor, dar nu ma interesa si cum se produc.
Insa prezenta ulterioara in pavilionul colegului si observarea stupilor deschisi m-au imbolnavit definitiv de "albine".
Acum sunt ALBINO-DEPENDENT! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

savustanculescu

 Din categoriile deja cunoscute prin postarile anterioare lipsesc crescatorii de albine si detinatorii de stupi cu albine.

Florin-braileanul (FlorinI)

"De cate feluri sunt stuparii..."?

felul 1,
felul 2,
felul 3

felul 1. ciorba - fierbinti, si alunecosi - stiu de toate si nu spun nimic. totul pentru ei  :finger:
felul 2. fripturica - multi renunta la ciorba si consuma doar fripturica ca e mai comoda - stuparii forumisti. cat stiu, dau si la altii, discuta, fac schimb de experienta, :wink:
felul 3. desert - dulce - rara avis - greu de gasit - spun totul, te ajuta benevol, te sprijina oricand si neconditioanat, sunt in stare sa aduca de acasa ca sa te vada multumit si sa te alaturi tagmei stuparilor  :rotfl:

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Doamne ce-mi mai place friptura si desertul! Si la propriu si la figurat!
Ciorba nu prea mananc! Vorbesc serios!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cetin

#9
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 06, 2010, 08:11:22 PM
Desi m-am nascut si locuiesc in Ialomita, am crescut in curtea bunicilor, in Drajna de Jos, Prahova, printre stupii bunicului...
A imbatranit si bunicul, a disparut si stupina, intrucat unchiul care locuieste cu acesta nu i-a preluat activitatea...
Ceva ani mai tarziu, la 29 de ani, am facut un ulcer duodenal pe care l-am vindecat nu cu medicamente si regim ci cu miere, propolis si capaceala, procurate de la un coleg de munca...
De la acesta am acumulat apoi si alte informatii descpre apicultura, dar si primul roi si o cutie orizontala...

Ca sa vezi cum aseaza Dumnezeu lucrurile...
Mergeam la sala, practicam culturismul, consumam la greu polen, apilarnil si laptisor, dar nu ma interesa si cum se produc.
Insa prezenta ulterioara in pavilionul colegului si observarea stupilor deschisi m-au imbolnavit definitiv de "albine".
Acum sunt ALBINO-DEPENDENT! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
2 in unu. Ai stofa de comerciant! Se cunoaste ca te pricepi la reclame. Frumoasa prezentare!

D006

Tocmai am avut o contra mai serioasa cu un asa zis "stupar" din zonele reci.
Manuieste cam 800 de famili de albine dar este unul din acei "stupari" cu care mi-ar fi rusine sa ma asociez.
Cumpara primavara 800 - 1000 de nuclee si le pune la treaba si dupa scoaterea mieri complect le luchideaza pe toate.
Da, profitul lui este mai mare decat restul dar ....... sunt $$$ murdari zic eu si inca o duzina de pe acel forum.
Argumentul lui e pur financiar si albinele le scutura si le vinde la kg nu le omoara direct.
Da, e contabil ca profesie.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Octombrie 07, 2010, 10:52:10 PM
...Cumpara primavara 800 - 1000 de nuclee si le pune la treaba si dupa scoaterea mieri complect le luchideaza pe toate....

pacat ca la noi in romania nu prea se practica vanzarea de roi sau familie la pachet
aici un stupar cand vrea sa schimbe lada, vinde familia cu totul
eu am tot intrebat si pe acest forum si pe altul si nu am gasit roi la pachet
poate la voi e o moda cu pachetul, ca altfel nu cred ca ii comvine sa cumpere cu sutele de cutii
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

 La noi nu se vand roi la pachet pentru ca nu au pret. Eu daca cer 200 de lei pe bucata mi se spune ca e mult.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2010, 11:28:55 PM
La noi nu se vand roi la pachet pentru ca nu au pret. Eu daca cer 200 de lei pe bucata mi se spune ca e mult.
cate kg de albina intra la 200 lei?
intra 2,5 - 3?
atunci poate merita
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2010, 11:28:55 PM
La noi nu se vand roi la pachet pentru ca nu au pret. Eu daca cer 200 de lei pe bucata mi se spune ca e mult.
Pai asa si este.
Enorm.
Un roi la pachet este 1/3 dintr-o familie ca pret.