Care este solutia ?

Creat de Ursul circotas, August 03, 2010, 07:35:52 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

in ala de linga gard nu sint albine,  sau nu vad eu bine !?

Ursul circotas

Asa ceva este de nepermis si se pare ca este profesionist. Se pare ca le tine aproape intrucit este mai usor complectarea cu sirop. :nod: : :wink:
Fericire va doresc !

D006

Citat din: Ursul circotas din August 15, 2010, 04:10:33 PM
Asa ceva este de nepermis si se pare ca este profesionist. Se pare ca le tine aproape intrucit este mai usor complectarea cu sirop. :nod: : :wink:

Sint peste 100 de stupi. Sint 2 pavilioane si mai are stupi si in curte pe jos. Pavilionul de linga drum are stupii cu intrarea inspre curtea lui, la fel ca si ceilalti care se vad in fundal. Vecina lui din dreapta a fost intepata de nenumarate ori impreuna cu sotul si copilul. De fapt noi toti de jur imprejur sintem intepati aproape zilnic, pentru ca sint mii de albine, mai ales la mine vin ca am apa.Pare ca tipul are si ceva probleme cu capul dupa ce acum 3 ani a murit nevasta-sa. Oricum miine merg la DSV si peste tot unde mai pot sa fac plingeri pt ca nu mai pot.

D006

  Eu sunt om trecut prin multe chestii asemanatoare , cu reclamatiile nu rezolvati nimic deoarece albina este ocrotita prin lege. Singura cale de reusita este HOTARAREA JUDECATOREASCA .
  Bine mai sunt si metode neortodoxe ...

D006

Normal ca am sa aleg toate mijloacele posibile, mai ales acum ca stiu ca e in afara legii. Oricum de miine incep LUPTA legala.

D006

  Te rog sa ne tii la curent cu situatia deoarece este un caz extrem de interesant !
  Din ce oras sunteti ?

D006


sorin_horezu

Dl Dragos, daca persoana respectiva tine pavilioanele conform legii, adica la minim 5ml de gardul cu vecinii, ce poate sa ii faca instanta. Tineti cont de faptul ca omul tine stupii pe proprietatea lui. Am avut si eu un conflict cu un vecin care a venit chiar cu politia ca sa imi mut stupii ca il inteapa albinele. Problema la mine a fost ca politistul nu stia legea, dar s-a linistit dupa ce a citit-o. Am consultat un avocat (nasa mea) pentru ca am primit amenintari ca voi fi dat in judecata, si concluzia a fost ca din punct de vedere legal am castig de cauza.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

D006

Cred ca nu ati citit ft atent comerntariile si nu ati vazut pozele. Nu exista cei 5 mt si nu sintstupi ci pivilioane.

D006

  legea spune 5 metri de la gard si 5 metri patrati pentru fiecare familie !  :nono:

  Doamna Gabriela este o femeie serioasa si vrea sa rezolve problema pe cale legala . Ganditi-va ca putea sa-l lase fara albine pe stupar si nu mai exista scandal.
  In legea de protectie a animalelor spune ca trebuie sa hranesti corespunzator animalul din proprietate , in cazul de fata lipsind baza melifera omul infometeaza albinele si este posibil de condamnare penala.  :zzz:

stefan1

  Si aici e o problema de morala in contrazicere cu legea amplasarii stupilor. Se permite amplasarea stupilor si in zone locuite, toate orasele lumii au stupi. La noi se spune sa fie la 5 m de o proprietate straina, iar daca sunt mai aproape, sa se creeze obstacole de cel putin 2 metri intre stupi si vecini. Ratiunea este simpla: se stie ca albinele ataca tot ce intalnesc in culuarul de zbor, chiar si pasarele. Un vecin lucra la coamele de pe casa la 50 de m de stupina si a fost atacat. De obicei un gard inpermeabil pentru albine de 2-2,5 m, este suficient sa fereasca vecinii de intepaturi. Sunt si cazuri cand aceste masuri nu sunt suficiente. Odata se stie ca sunt soiuri de albine mai agresive, care nu prea este bine sa le tii in asezarile umane. dar si albinele recent venite de la pastoral sau o familie care a pierdut recent matca, sau o stare de furtisag sau chiar albine care au intepat dar nu au murit, si care te pot teroriza inca multa vreme, tu nestiind ce-i mai poate fundul.
  Faptul ca omul are stupii mai la inaltime, nu este un avantaj de argumentare pentru petent. Chiar se recomanda, daca sunt cazuri de agresare a vecinilor, ca stupii sa se suspende pe terase, in ideea pe care am prezentat-o, ca sa nu mai aiba culuare de zbor la nivelul unde sunt oameni sau animale.
  Nemultumirea doamnei Gabriela cred ca este mai mult pentru ca acele albine vin la piscina dansei si acolo poate fi intepata. Acolo insa albinele rar ataca, dar pot intepa daca sunt atinse din greseala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Acolo in aceea stupina  este o mare problema. Albinele se inneaca si este normal sa se agate de ce apuca. Se urca pe pielea baiatului si de acolo nu mai este decat un pas.
Ar trebui sa se aplice o lege a primului venit. Daca omul in curte avea albine sa aiba acesta un castig de cauza, iar daca a aparut dupa ce a fost construita piscina sa fie invers.
Daca eu am albine si vine un vecin cu bani, face o piscina  de ce doar unul sa fie privilegiat? Adica doar cel cu bani sa aiba legea de partea lui?
  Eu sunt stupar si am albinele in curtea bisericii. Prima grija a preotului a fost sa ma scoata din locatie atunci cand s-a instalat in post. Acum este si el stupar si avem o buna colaborare.
Eu zic ca daca ar fi intelegere nu s-ar intampla nimic.
Erau niste copii la pescuit. A iesit un roi si a inceput panica. De regula roiul nu ataca, dar cand incepe panica este cat se poate de imprevizibil.
Desi sunt stupar eu zic ca legea nu este prea clara. A vrut sa fie ceva, dar nu se poate aplica in cazul albinelor
Sper sa fie o colaborare din ambele parti.

alvo

toata lumea are dreptate!
legea "primului venit"nu cred ca ar putea fi invocata,deoarece si Gabriela este proprietar,si renuntarea fortata  la piscina,de exemplu,ar constitui o ingradire a exercitarii cel putin a unui prerogativ al dreptului de proprietate,respectiv folosinta.
ca apicultor,imi pare rau de situatia creata.

D006

s-ar rezolva totul daca ar intelege sa le mute pe timpul verii

balasbebe

Va rog sa raspundeti daca a-ti facut piscina prima sau deja erau albinele in curte.
Eu nu va pot ajuta cu nimic, dar pe viitor se vor creea tot mai multe situatii asemanatoare. Dreptul la proprietate nu poate fin ingradit si de aceea este doar legea cu gardul si distanta. In rest sunt probleme care greu se pot rezolva.