Mai este platita polenizarea?

Creat de valy_cot, Ianuarie 03, 2009, 12:40:43 AM

« precedentul - următorul »

valy_cot

A mai primit cineva bani pt polenizare, transport gratuit etc....?
Tel 0766615731

crombra

Din cate am auzit cei de la PIONEER platesc polenizarea.
Am vazut azi in reluare TACEREA ALBINELOR. Americanii sunt inebuniti de sindromul CCD. La ei se face polenizare entomofila platita cu  90$/stup. Era un tip cu 2600 stupi la polenizat de afine salbatice. O mare problema o au si horticultorii californieni pentru ca nu prea mai gasesc albine sa le polenizeze plantatiile de migdal, si au ajuns sa plateasca pana la 190-200$/stup pentru polenizare.
La noi se face cam "moaca" polenizarea pentru ca se merge pe premiza ca " tot vine sa culeaga mierea, ce ,mai vrea si bani pentru asta?".
Doar cei care fac loturi semincere mai umbla dupa apicultori si platesc polenizarea sau asigura transportul.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

maximus

#2
prieteni,firma PIONEER este una din marile firme care folosesc pesticide la greu,si plante modificate genetic-sau mai bine zis numai pesticide si numai plante modificate genetic.
   nu de alta,dar aceste 2 lucruri merg mana in mana,si nu se poate una fara alta.din cauza ca o plantsa modificata genetic nu e altceva decat un "burete" care absoarbe pesticidele la care ea e rezisatenta.totul in jur dispare,doar ea creste mare si frumoasa.
  mergeti cu albinele la polenizare la PIONEER ca americanii,si vedeti ce se intampla.
   OMG + pesticide=CCD :roll:

D006

"prieteni,firma PIONEER este una din marile firme care folosesc pesticide la greu,si plante modificate genetic-sau mai bine zis numai pesticide si numai plante modificate genetic."
nu sunt dealer pioneer, dar eu stiam ca modificarea genetica este folosita pentru a inlatura pestcidele. ca sa faci o asemenea afirmatie trebuie sa ai si argumente.  :uimit:

valy_cot

Pesticide se folosesc peste tot, dar eu am intrebat daca a mai primit cineva bani pt polenizare si cat ?
Tel 0766615731

D006

Citat din: valy_cotPesticide se folosesc peste tot, dar eu am intrebat daca a mai primit cineva bani pt polenizare si cat ?
Sa inteleg ca primiti bani pt.polenizare?O fi dl.Porumboiu cu initiativa?
Nu as fi surprins sa aud asa ceva.

maximus

Citat din: cristi x"prieteni,firma PIONEER este una din marile firme care folosesc pesticide la greu,si plante modificate genetic-sau mai bine zis numai pesticide si numai plante modificate genetic."
nu sunt dealer pioneer, dar eu stiam ca modificarea genetica este folosita pentru a inlatura pestcidele. ca sa faci o asemenea afirmatie trebuie sa ai si argumente.  :uimit:
nenea cristi,nu vreau sa intru in disputa cu matale.trebuie doar sa intelegi ca exista si lucruri pe care noi nu le vrem,sau nu dorim sa le acceptam.din pacate combinatia omg+pesticide este vitala pentru agricultura care practica asa ceva.
     cu un singur click pe google gasesti argumente cate vrei despre acest subiect.sanatate
    http://www.sfatulmedicului.ro/revista_p ... _1102.html

valy_cot

Citat din: teinegru64
Citat din: valy_cotPesticide se folosesc peste tot, dar eu am intrebat daca a mai primit cineva bani pt polenizare si cat ?
Sa inteleg ca primiti bani pt.polenizare?O fi dl.Porumboiu cu initiativa?
Nu as fi surprins sa aud asa ceva.
Nu am primit dar cred ca ni s-ar cuveni si noua ceva din profitul care il aduce albina fermierilor in urma polenizarii (profit care stim ca este destul de substantial)         VA SALUT
Tel 0766615731

D006

In vara am fost la fs  la un italian  care avea ing agr tot un italian.Aveau semanate 350 ha  in 2 sate  la dist de5-6 km.FS a fost semanata in etape prima parcela a inflorit in jurul datei de 20.06.Locatia 1 a fost semanata prima ,eu si colegul meu  aveam in zona aproape 300 fam. Dupa 2 sapt a inceput sa infloreasca  locatia2 ing agr ne-a solicitat sa mai aducem albine.In acest caz am mutat eu 50 fam , a mai adus colegul 50  de la tei, iar alt coleg 50 de roiuri . Ulterior am adus toate fam la locatia2 , aici fs  a tinut pana la 01.08 . A  fost in luna aug cules la poli , am stat pana la05.09.Referitor la subiect : nu am cerut bani ,s-au purtat f b ,ne-au ajutat cu transportul intre locatii, orice le-am cerut ne-au adus, mentinem legatura.

D006

Aici polenizarea este mai bine platita decat mierea poate.
Din lipsa de albine si o agricultura exploziva cererea este din ce in ce mai mare.
Anul aceste se va ajunge cred la $200 de stup la migdale pt 6 saptamani.
Restul livezilor si culturilor platesc mai putin dar un apicultor profesionist care isi duce stupi la polenizat incepand cu Ianuarie la lucerna si terminand la mere in nord lejer scoate $400.
Dar e munca si e stress si pt albine dar cu un program bun si rasplata e pe masura.
Dupa socoteli apicultura este singura investitie care se amortizeaza in primul an si chiar 50% profit.

crombra

AndreiRN,
nu am retinut unde locuiesti acum(am inteles ca in state, dar unde?)
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006


crombra

#12
OK. Am si eu un unchi in LA si o prietena de familie in Anaheim.

Eu locuiesc aici:

http://maps.yahoo.com/map#mvt=s&lat=45.246988&lon=27.936487&zoom=18

(Este blocul care are cruciulita neagra din mijlocul hartii pusa in fata lui)
Harta este destul de veche. Acum am un hipermarchet construit in spatiul liber(verde) de langa bloc.

Deci se pare ca e adevarata povestea cu platile de 200 $/stup la polenizarea livezilor de migdal.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

M-am uitat pe harta unde locuiesti. Are rezolutie maxima pt. Satelit Map. Am vazut langa tine(desi semnul pus de tine se vede pe mijlocul strazii) o cladire care vazuta de sus are multe forme hexagonale(si multe locuri de parcare). Are legatura cu apicultura?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Nu vad cladirea de care vb.
Vad o forma hexagonala care este un teren de baseball.
Nu are legatura cu albinutele noastre.