Dati un sfat

Creat de Batrinul, Ianuarie 02, 2010, 03:29:56 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

La petrecerea de revelion la tombola am cistigat un PURCEL VIU  cca. 25-30 kg . Am griu, cartofi , moara cu ciocanele . Intrebare : CIND , CE SI CIT sa-i dau sa manince ??? Astept raspuns de la  cei care se trezesc de dimineata devreme...

dedu

Ai mei nu mai tin porci de mult dar cartofii stiu ca nu sunt buni sa i dai la porci mai mici!!!
Ai meis tiu ca le dadea napi rasi la razatoare cu faina...
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Citat din: BatrinulLa petrecerea de revelion la tombola am cistigat un PURCEL VIU  cca. 25-30 kg . Am griu, cartofi , moara cu ciocanele . Intrebare : CIND , CE SI CIT sa-i dau sa manince ??? Astept raspuns de la  cei care se trezesc de dimineata devreme...
Depinde cu ce a fost hranit pana acum. Banuiesc faptul ca provine de la o ferma de crestere si ingrasare. Daca e asa a fost hranit cu nutret combinat format din amestec de porumb, orz, tarate de grau, putina soia si anumite adaosuri minerale. La ferme se dau 2 mese de astfel de nutret uscat, iar apa se da separat. In sistem gospodaresc, cel putin in zona noastra se hranesc cu hrana lichida formata din cartofi fierti si tarate cat sunt mici, apoi din cartofi fierti cu uruiala di amestec de diferite cereale.Se dau trei mese pe zi.Cantitatea de mancare este in functie de greutate. In adapost trebuie sa fie cald. Mare atentie ca daca i se schimba brusc felul de hrana dau in diaree si trebuie chemat veterinarul.

orbanstefan64

eu totusi va recomand prima varianta a lui bucovineanu alimentatia uscata cea lichida necesita f mult timp