Persoana Fizica Autorizata (PFA)

Creat de viorel_v2000, Decembrie 17, 2008, 10:23:04 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Daca esti functionar public nu poti sa-ti faci PFA si deci nu poti sa accesezi 141 :sad:

D006

Citat din: viorel_v2000Daca esti functionar public nu poti sa-ti faci PFA si deci nu poti sa accesezi 141 :sad:
Da  dar poate tata , fratele , etc. :hi:

D006

Citat din: filipMultumesc frumos de raspuns. dar se pare ca nu pot accesa acest program. Tocmai am aflat ca, daca ai servici nu poti primi acesti bani. am vorbit cu alti apicultori, si iei m-au informat.
E adevarat?
Mesaj de pe "Grup Apicultori RO"
daca esti functionar public nu poti sa scoti PFA, daca ai 62 de ani, nu poti sa iei fonduri, etc,etc, asa ca in final cine se va incadra ....la aceste fonduri?

Alutus

Ce se aude,  ne pune ocarmuirea la dari si pe noi PFA ? Ian 2010
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: Alutus
Citat din: filipAstazi discutam cu o persoana ce lucreaza la STAT ,sa cerut o statistica cate persoane au firma particulara.
In cazul unei restrangeri de activitate accestea sa paraseasca intreprinderea.
In cazul asta se pune intrebarea,de ce e obligatoriu sa-ti faci firma pentru fondurile europene?
Nu cumva se urmareste cu totul altceva?
Am certificat producator,stupii inregistrati la primarie ,am autorizatie sanitar veterinara.
Deci se stie de mine de ani buni.
D-l ministru a cerut situatia pt a introduce TAXE PT PFA IN 27 IAN.Oare si noi vom plati taxe?
Sa nu uiti Darie!

ApisAntim

eram sigur ca se va gasi o solutie ca statul sa-si ia partea din fondurile europene mai ales de la mici producatori  pe care nu reusise sa-i incorseteze in nici un fel ATENTIE MAI ESTE SI FO9RFETARUL CARE NE STAFIDESTE PE TOTI :mad:

Simi

Stie cineva daca in cazul PFA-ului (cod can0149) se va plati CASS chiar daca esti angajat cu un contract permanent de munca si platesti (deci esti o data asigurat) aceasta contributie?
Am fost la finante si nu stiu, iar cei de la casa de sanatate spun ca trebuie platit tot ce misca.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

ANITEI

Plata caontributiei de asigurari sociale este obligatorie conform Legii nr. 19/2000.
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, la art. 5 (1) prevede: ,,In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
.....................................
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente,,

Daca este incadrat cu norma intreaga la alt loc de munca nu se mai plateste contributia pentru asigurari sociale ca PFA. In acest caz se plateste CASS.

Ar trebui sa merg sa semnez pt 141 dar  ma mai gandesc. Daca trebuie sa platesc pensie si sanatate mai bine ma lipsesc de 1500 de euro . In cazul in care am doua activitati platesc pensie si sanatate pt ambele coduri CAEN?
O zi buna!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

bucovineanu

Daca venitul net lunar este mai mic decat salariul minim pe economie se plateste la salariul minim pe economie. Daca venitul este mai mare decat salariul minim pe economie, se plateste la venitul real, atat asigurarile sociale cat si asigurarile de sanatate.