Viespi!

Creat de badguy_goodguy, Septembrie 04, 2011, 09:26:41 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Mai apare cate una in zona. Sunt destul de mari. Sunt foarte multe viespi normale deja , nu mai am nevoie de altele

marius_sl

10 pet-uri cu gatul taiat si pus in jos, miere, apa si otet. Recolta pe 2 zile!

stefan1

  Bun venit, Marius!
  Vad ca pe unele viespi le-ai 'salvat', adica sunt inca vii cand le-ai scos din sticle.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Domnule Stefan care este cea mai bună soluție pentru turnat în capcanele pt viespi? Viespile sunt dăunătoare sau fac și ceva benefic?

stefan1


  S-au dat pe forum retete pentru capcane. Eu nu am mai pus in ultimii ani. Oricum sunt atrase de sucurile dulci dar si de sucurile fermantate din fructe cat si de bere. Otetul e necesar sa se adauge pentru a nu atrage albine.
  Sigur ca viespile fac bine in timpul verii cat aduna omizi si fel si fel de larve ale unor daunatori din gradini si livezi, cu care isi cresc puietul. Toamna cauta doar sucuri dulci care este hrana adultilor. Multe dintre viespile prinse si in capcane sunt regine care se pregatesc de iernare si poate si trantori, care mor pana cand vine frigul. Toamna are o justificare sa se vaneze viespile, ca streseaza albinele prin incercarile de a patrunde in stupi si pot chiar distruge familii slabe, daca densitatea de viespi in zona este mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)