Cum inscriu stupi la primarie

Creat de BIZ_IONEL, Septembrie 27, 2011, 09:49:26 PM

« precedentul - următorul »

gabicosta

#15
va salut,va mai intreb si eu ca sa fiu sigur,stupii se declara la primaria pe raza careia sunt  sau la primaria unde locuiesc,sau la amandoua?certificatul de producator il iau tot de acolo unde am declarat stupii sau de unde locuiesc?precizez ca nu fac pastoral si nu sunt la mine in localitate... :D,va multumesc
Gabi

romikele

Inscrierea stupilor se face la primaria pe raza comunei unde se afla stupii si tot de acolo se solicita si certificatul de producator.

gabicosta

Gabi

daniel.arad

  Am vandut la sfarsit de aprilie ceva stupi, omul sa dus sa-i inscrie la primarie si medicul veterinar si nu au vrut fara un Contract de vanzare cumparare ca justificare, am facut unul de mana si e ok.
   Cred ca e absolut normal ca sa fie in evidenta DSV, la noi medicul din zona vine de 2-3 ori pe an dupa probe de albine, puet, fagure si mi se pare ok, acum depinde si cat de serios fac treaba cei care fac analiza esantioanelor...
                                                           Cu stima daniel.arad

yulian

Salutare,
Cum se inscriu stupii la Primarie pe un teren care nu este al meu??

Multumesc!

romikele

Cu contract de arenda pentru vatra de stupina.

yulian

Trebuie facut la notar?? Ma gandesc ca se poate cu titlu gratuit. Se poate si pe terenul aferent unei case??

Multumesc.

G. Iulian

Merge si cu contract de comodat. Nu e nevoie de notar.

yulian

Terenul nu este agricol, categoria de folosinta - curti, constructii??
Multumesc.

tavy

Eu am fost cu bunicii la primarie si au semnat ca sunt de acord sa mi se faca rol separat. In rolul meu am doar stupii fara pamant sau constructii. Foarte simplu, numai sa vrea si proprietarul.

yulian

Multumesc. O sa ma duc si la Primarie sa ma lamureasca...
O zi faina!

Daniel koblicska

Citat din: yulian din Noiembrie 08, 2017, 07:09:42 AM
Salutare,
Cum se inscriu stupii la Primarie pe un teren care nu este al meu??

Multumesc!
se poate face si la primărie un contract de comodare si nu ai nici o problema ,întreaba la camera agricolă

Kov iulian

Citat din: yulian din Noiembrie 08, 2017, 07:43:08 AM
Trebuie facut la notar??
Ma gandesc ca se poate cu titlu gratuit.
Se poate si pe terenul aferent unei case??

Multumesc.

Eu am facut la notariat contract de comodat intre mine si parinti ca sa pot avea rol separat.
Valoare terenului poate fi si un pic subevaluata ca sa nu platesti taxa prea mare.

Aveti nevoie si de sediu social pentru PFA?
Ala merge si cu un simplu contract de comodat de pe net sau de la xerox care se inregistreaza ulterior si la registrul comertului si la fisc.

Citat din: Daniel koblicska din Martie 01, 2018, 02:22:28 PM
Se poate face si la primărie un contract de comodare si nu ai nici o problema ,întreaba la camera agricolă.
Nu face primaria contract de comodat, mergi la un xerox sau iei de pe internet formularul il semnezi tu si persoana ce iti da cu titlul de imprumut gratuit terenul apoi mergi cu actul asta la Primarie, Registrul comertului, Fisc si pe unde mai trebuie sa mergi.