Nea Costica din Buzau

Creat de Nea Costica din Buzau, Ianuarie 19, 2012, 03:39:28 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Un borcan de miere se amesteca cu unul de suc de catina, 100 de grame de polen si o sticluta de 25 ml de propolis tinctura. Altii spun sa pui 50 de ml  de propolis. Eu am incercat si iese prea iute. Se amesteca bine inainte de a-l consuma si se iau 2-3 lingurite timp de 45-60 de zile cu o pauza de 14 zile. Garantez eu ca nu iti mai trebuie Vitamine. E la fel de bun ca Vitamaxul, si nu exagerez.

Cat despre sate, am auzit la radio ca solistul trupei Parazitii, Cheloo s-a mutat intr-un astfel de sat, mai exact la Ocina, jud. Prahova. E bine ca isi mai aduc aminte de aceste sate...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: bismark din Octombrie 09, 2014, 05:12:59 PM
   Costica, dupa tratamentul medical recomandat iti propun sa urmezi un tratament,de dezintoxicare a intregului corp cu goji sau catina alba,bineinteles de acord cu medicul curant,totul facut cu miere de albine.Acest lucru iti va curata intregul corp de micile reziduri ramase dupa operatie.Multa sanatate,cu respect.nea Gica din Galati ^:)^

  Grija la goji cand se ia cu anticoagulante! Am citit ca goji potenteaza actiunea anticoagulantelor, deci fluidifica si mai tare sangele. Cred ca nu mai trebuie sa spun ca atunci poate aparea pericolul de sangerari sau chiar de hemoragii cerebrale in cazul spargerii unor mici vase din creier.
  De asemenea goji poate fi alergogen pentru unele persoane dar si sa ceeze o sensibilizare a consumatorilor la alergii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Fane

SALUTARE si sa-ti dea dumnezeu multa sanatate nea Costica dupa operatia prin care ai trecut.

Nea Costica din Buzau

Multumesc de urari Fane, aceleasi urari din partea mea, pt tine si pt cei dragi tie  :hi:

Joi mi-a recoltat sange pt unele analize printre care si INR, rezultatul fiind 3.5, doza de sintrom fiind aceiasi adica , 0.5 mg alternativ cu 1mg [o zi prima doza, urmatoarea zi a doua doza].
As adauga aici ca,  trombocitele sunt la limita minima, un pic sub, adica 147000 [ limita minima fiind 150000].
Am spus acest lucru pt ca , trombocitele scazute maresc fluiditatea sangelui, ca atare ce spune Stefan 1 este foarte important lucru pt care ii multumesc foarte mult  :hi:.

Pana in acest moment am urmat o reteta aproape de ce a lui Oroles, acum o sa-i adaug si propolis, multumesc Oroles  :hi:

Zilele trecute mi s-au intamplat doua lucruri mai importante, unul neplacut si altul, unic si placut.
Am avut o depopulare a familiilor de albine, urmata de un mic furtisag si binenteles disparitia catorva familii, asta e imi asum vina [tratamente intarziate].

Al doile lucru este ca am primit decizia de pensionare pt invaliditate Gr 2, si urmeaza sa primesc lunar, incepand cu data de 03 09, o pensie de 1174 lei [adica 11740000 lei vechi], calculata la un stagiu de cotizatie de 45 ani 1 luna si 14 zile.
E mult, e putin, asta e, ce-mi doresc e, sa fie cat mai lunga, lucru ce-l doresc tuturor colegilor aflati in astfel de situatie  :hi:

ps- pun niste poze, ca cei mai tineri sa invete din greselile altuia  :yahoo_cry:, ele reprezita furtisagul si o rama recuperata ce arata cat de frumos era pregatita pt formarea ghemului  :hi:

Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

dan sebastian

Cand ai facut tratamentul a murit matca sau doar a uniformizat mirosurile ? (seara sau dimineata i-ai tratat ?)
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

#575
Nea Costica, eu sunt unul care toata viata mea am avut trombocitele sub limita. Am avut mult sub limita la care v-au iesit. Am fost si am facut analize la Institutul National  de Hematologie, inclusiv anticorpi trombocitari. Cand m-am prezentat acolo pentru analize m-au intrebat: "Unde este cea careia trebuie sa ii luam sange?" I-am zis sa se uite bine pe trimitere ca e vorba de un el si nu de o ea. Mi-au zis ca in ultimii doi ani nu mai facusera analiza asta pentru un barbat ci numai pentru femei, nou nascute, gravide. Am facut timpi de coagulare, m-au cautat dupa niste pete atent pe tot corpul, m-au tinut in spitale suspect de hemoragii etc. Nu mi-au gasit. O doctorita mi-a zis sa ma resemnez ca nu am nimic si asa sunt eu. Limita de care spuneati arata ca nu e chiar asa de rau. Sper sa va fie bine!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Uite ultimele analize. :)
Se vede ca am si trombocitele mai putin decat o femeie (Lipsesc cel putin 8000) si trombocritul este scazut.
Cei de la SANTE care mi-au facut analiza au fost cinstiti. Stiam ca daca astea nu ies sub parametri, atunci laboratorul le-a masluit!  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nea Costica din Buzau

pt Dan  :hi:
eu am facut tratamentul seara, am pus 4 picaturi de VF pe fitil, am dat cu un fumijet  :uimit: facut de mine.
Acest tratament l-am facut dupa ce am strans la chinga cuibul si l-am impachetat. Asta am facut.
pt oroles  :hi:
Eu ma simt foarte bine, dar am intrat in operatie cu 85000 trombocite, asta derutandu-l pe chirurg, care m-a supus [inainte de operatie] la unele teste si analize. Am fost trimis la sectia Hematologie [tot la Fundeni], condusa de Conferetiar Doctor Bogdan Ionescu, un profesionist si un om deosebit, nu accepta plicuri , in schimb am fost placut impresionat ca a primit de la mine o sticla  patrata de 2l de apa minerala plina cu miere.
Testul de maduva si de os au iesit bine ,  la fel si analizele la sange, chiar si coagularea a fost buna, la 3 minute si 10 secunde.
Mergem inainte  :hi:

Acuma am sa  pun niste poze, si daca va intereseaza va voi da adresa, sau mai bine zis locatia, bani sa aveti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

altele;
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

ultimele  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

G. Iulian

Nea Costică suntem în post...  :rotfl:  peste o lună am programat să tai porcul, dar deja salivez  :) Bine ai revenit cu postări, mă bucur că eşti bine.

tassevasi

Mai stie  cineva  de Nea Costica  din Buzau  cava ?

dan sebastian

Nea Costica e blocat in afumator. Doar el hrana din belsug si vreo damigeana.
Revine cand da gata totul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

relutu

Parca spunea ca pleaca in nu stiu ce tara cateva luni...

Fane

salutare 
doamne cate scarboseni sunt pe aolo :nudie: