Roi

Creat de Viorelalbinaru, Iunie 28, 2013, 11:22:03 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna seara .cine ma poate ajuta va rog frumos cu urmatoarea intrebare  .am o familie pe calie sa roiasca  in 3.4 zile  am foarte multe botci capacite cam 13  si ne capacite altele  se poate opri roitul    va rog datimi un raspuns .va multumesc foarte mult va doresc multa sanatate voua si albinelor ...

Obombo

Ridica rama cu regina si o rama cu miere si fa un nucleu, eventual mai adauga o rama cu puiet capacit si niste albine tinere, daca ai de unde sa le iei, lasa doar o botca matura si elimina restul. Daca regina noua nu se imperecheaza, da-i inapoi regina batrana.

stefan1

Citat din: Viorelalbinaru din Iunie 28, 2013, 11:22:03 PM
Buna seara .cine ma poate ajuta va rog frumos cu urmatoarea intrebare  .am o familie pe calie sa roiasca  in 3.4 zile  am foarte multe botci capacite cam 13  si ne capacite altele  se poate opri roitul    va rog datimi un raspuns .va multumesc foarte mult va doresc multa sanatate voua si albinelor ...

  Cu intrebarea te-ai ajutat singur.   :wink:  Cu raspunsul poate mai sar sa te ajute colegii.
  Parerea mea este sa actionezi iute. O familie poate roi in oricare zi dupa capacirea primei botci, ori tu zici ca ai multe. Ai ascultat daca se aude matca/matci cantand? Daca nu vrei sa roiasca natural, ce nu-i indicat daca ai in zona cules de floarea-soarelui, atunci fie faci tu un roi artificial cu matca batrana si lasi cum a zis Obombo o singura botca, dar cu grija ca poate totusi sa-si mai traga si altele din puietul mic, fie ajuti cu faguri cu puiet capacit de la el alte familii sau roi si pe el il lasi doar cu putin puiet mic si ii dai faguri artificiali in completarea cuibului (doar daca ai nadejde de cules). In acest caz trebuie sa te asiguri ca regina veche este in stup si daca o lasi trebuie sa distrugi absolut toate botcile; chiar o botca ramasa poate cauza plecarea reginei cu un roi, chiar si dupa ce i-ai luat faguri cu puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Viorelalbinaru

Buna dimineata scuze  pt intraziere  . Am facut in felu urmator cu familia respectiva  am scos 4 rame cu puiet + albina cu tot cu matca lam mutat la 200 m de veciu loc   in stup am lasat 1 botca mare si frumoasa   si leam pus si faguri la cladit la stupul cu botca au cladit frumos  .dar problema e in stupu cu matca leam pus si lor 2 foite la cladit si mam uitat  la 2 zile  am gasit pe cele 2 rame botci si foarte multe celule de trantori   cu ce am gresit   . Va multumesc pentru tot ozi buna

bucovineanu

Albinele din roiul cu regina batrana inca nu au iesit din friguri. Gandul lor e tot la nunta. De aceea nu au cladit corect ramele. De fapt familiile cu regine batrane nu prea vor sa cladeasca rame fara celule de trantori. Daca aveau si o rama fara foita unde sa cladeasca numai celule de trantori, lucrau mai bine si ramele cu foi. Dar presupun ca nu sunt nici albine destule care sa construiasca 3 rame in acelasi timp.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)