Gard electric contra animalelor de tot felul

Creat de RazvanTi, Februarie 22, 2013, 03:26:57 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

As vrea sa incep  un subiect desire ursi.Anul trecut un prieten a avut norocul sa ii sparga un urs o lada.Ar da rezultate gardul electric?Ar putea alunga ursul?

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

romikele

Se poate incerca si cu o ursoaica gonflabila... poate asa uita de stupi  :razz:

Tamu

Gardul electric e f. bun impotriva ursilor. Dar e riscant, daca o persoana mai slaba de inima il atinge si moare esti raspunzator.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

ceausescu95

ideea ii ca ii la altitudinea de vreo 1200 de metri si nu prea umbla lumea pe acolo.Acum doi ani le-am dus la un cioban si inca pe atunci imi zicea el,ca mai cotrobaia pe acolo ursul

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

cristi ciuc

Citat din: ceausescu95 din Mai 22, 2013, 08:36:16 PM
As vrea sa incep  un subiect desire ursi.Anul trecut un prieten a avut norocul sa ii sparga un urs o lada.Ar da rezultate gardul electric?Ar putea alunga ursul?
În zona mea dă rezultate.
Am discutat și cu alți "pățiți" și se pare că se configurează un anumit tip de reacție la stimulii induși de gardul electric. Animalele îl ating odată, eventual îl mai testează a doua oară, dar apoi îl evită cu desăvârșire.
Gardul electric (păstorul electric) NU ESTE PERICULOS pentru oameni, copii, animale ș.a., doar le determină reflexul condiționat.
Ideea este că necesită o dublă avertizare, prin afișarea unor panouri care să cuprindă atât texte scrise cât și simboluri grafice.

KTA-APIDORNA - Ski

Atentie !!! gardul electric trebuie sa fie produs de o firma autorizata, panouri de avertizare...etc, declatat la primarie si sa fie neletal desigur !!!   http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/legitima-aparare-sau-omor-cum-se-apara-barbatul-al-carui-gard-electric-a-omorat-un-copil.html
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

sandupop

#23
Citat din: romikele din Mai 22, 2013, 08:48:40 PM
Se poate incerca si cu o ursoaica gonflabila... poate asa uita de stupi  :razz:
Sau metoda cu sarea....prinzi ursul si ii pui sare pe coada.... =))

Citat din: Tamu din Mai 22, 2013, 09:07:37 PM
Gardul electric e f. bun impotriva ursilor. Dar e riscant, daca o persoana mai slaba de inima il atinge si moare esti raspunzator.
Dacă il atinge înseamnă, că moare de.....hemoroizi  :) ......pentru ca la mancat in fund sa il atinga. Cu semne de avertizare montate nu ai nici o responsabilitate.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

antiopa din ardeal

 Si eu am fost vizitat de un urs anul trecut care in 2 nopti mi-a spart 5 stupi dintre care 2 au scapat cu viata ceilalti nu. In ziua urmatoare am cumparat si am montat urgent pastor electric si in noptile urmatoare nu am mai avut probleme. Anul acesta ursul s-a intors la sursa cunoscuta si nu singur ci insotit de un urs mai mic si mi-au spart un stup care din fericire a scapat cu viata. Gardul electric era montat dar nu era in functiune. A 2-a seara am pus gardul in functiune si am tras un fir in dreptul gaurii din gard pe unde cu o seara inainte intrasera ursii. Cu siguranta s-au intors in noaptea urmatoare ca am vazut urmele proaspete, firul era doborat in dreptul gaurii din gard dar nu am mai avut probleme cu nici un stup. As fi dorit sa-l vad cum sare cand pune botul pe firul de curent. =)) =))
Instalatia mea functioneaza la 220v si a costat 700 lei. Anul acesta am vazut ca au aparut modele noi care se pot alimenta si de la 220 v si de la o sursa de curent continuu de 12 v si costa tot in jur de 700 lei. Repet, in acest pret este doar generatorul de impulsuri fara accesorii (fir, izolatori,pamantare, .....)

sandupop

700 de lei este destul de scump, .... iti poti face unul singur .....pe vremea pionieratului la Casa pionierului am construit un generator de impulsuri cu o baterie de 9v si l-am încercat la o stână de-a CAP-ului si sa stiti ca a functionat bine, probleme au fost cu bateria .... se epuiza repede.
Eu zic ca un modul facut nu trece de 50 de lei, alimentat la 12v si cu o bobina de inductie pe post de trafo de inalta tensiune.
Citat din: marian_6777 din Februarie 22, 2013, 10:04:15 PM
Aici este toata documentatia necesara http://www.pocketmagic.net/2011/09/electric-fence-20kv/#.USfLs1dnuEc
In colectia Tehnium, in numerele mai vechi, stiu ca era o schema numita Pastor electronic. Montajul din link, este foarte simplu de realizat, iar piesele sunt uzuale si ieftine. Impulsul de inalta este dat de o bobina de inductie tip Dacia. Este dureros, dar nu este periculos, curentul fiind foarte mic.
  Si inca unul care este laudat...
Montajul din linkul asta este foarte bun si cred ca o sa-mi fac si eu unul.... Mulțumesc pentru link.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

tatar ady

Salut Sandule, daca reusesti sa faci un astfel de aparat sunt interesat si eu.Toate cele bune.

Tamu

#27
Uita aici ai un link cu elemente si echipamente de garduri electrice. Estimativ, pentru un hectar de terent te costa (1 generator, 1 acumulator, 1 celula solara, firul si tarusii) undeva in jurul a 1.000 lei.
http://www.evolutiadan.ro/gard-electric/
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

Citat din: tatar ady din Mai 26, 2013, 07:12:04 PM
Salut Sandule, daca reusesti sa faci un astfel de aparat sunt interesat si eu.Toate cele bune.
De săptămână  viitoare o sa face ceva teste, pana atunci nu prea am cum,  Ținem legatura.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ceausescu95

 radeam de un prieten ca am zis ca-l pun de cobai,da din pacate am cazut eu.Doare destul de tare dar nu ma afectat.Atunci cand am pus firele alea pe borne cred ca mam agatat cu haina sau nu stiu ce s-a intamplat,da stiu ca nu a fost placut :rotfl: :rotfl: :D :D.