formarea de roi.

Creat de dragos2006, Februarie 09, 2008, 01:51:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

Dupa ce duc roiul pe o alta vatra, la cat timp pot sa il aduc pe vatra de baza.

filip

Ai doua variante,ori scuturi albina multa tanara si pui rame cu puiet care eclozioneaza si atunci il poti forma pe acceiasi vatra .Daca il duci in alta parte in pastoral atunci nu revii mai devreme de 30 de zile,iar pastoralul sa fie la o distanta mai mare de 5 km.
.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumi44

In situatia in care roiul se formeaza luand rame cu puiet din 2 sau mai multe familii,(cu albina acoperitoare ),ce masuri trebuie luate pt a evita bataia intre albine ?

filip

Citat din: dumi44In situatia in care roiul se formeaza luand rame cu puiet din 2 sau mai multe familii,(cu albina acoperitoare ),ce masuri trebuie luate pt a evita bataia intre albine ?
Stropire cu ceai de ceapa sau tuica diluata.Atentie cand se formeaza roiul cu albina din mai multi stupi,nu se da matca{sau matca se pune in cusca}pana se obisnuiesc si albina batrana pleaca la stupul de unde a provenit.In general 24-48 ore.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Citat din: enu
Citat din: florinpngsa inteleg ca metoda de mai sus este corecta cu conditia sa duc cutia B , la distanta de minim 5 km..........?
pt ca daca da nu este nici o pb.
2 km
Este importanta directia precedenta de zbor a albinelor. Daca le muti la 2 - 3 km pe directia lor de zbor, vor da in acelas cules, si dupa ce isi umplu gusa se intorc pe vechiul amplasament. Tinand cont de acest aspect, si 5 km e putin.
Au patit asa ceva cativa apicultori anul trecut la coriandru. Locul unde avusesera stupii era negru de albina.
Miere multă şi inimă curată!

cornubees

...formibabil...am procedat exact cum spune d-l Bucovineanul "fortuit"avind un stup gata de roire,cu aprox.15-20 de botci in el,citeva matci gata de eclozare...!
...roiul l-am pus la aprox.1m. de celalalt insa,eu am pus matca nefecundata in el care,s-a fecundat si a inceput depunerea oualelor...acum roiul are 5 rame, acoprite bine de albine,mult puiet si bineintzeles il voi ajuta la intrarea in sezonul rece...!
...d-le Bucovineanu va multzumesc pt.post,confirmind metoda,care,se poate consacra...!
                                                                Cu stima,
                                                             Un pensionar incepator...! :roll:

cornubees

...eu am avut grija sa nu las nicio botca in stupul "donator"...!

cornubees

...si bineintzeles am dat cu spray,vapori de tuica +otzet (60% +40%)!
...atentzie nu 60% alcool...!

bucovineanu

Pentru alin dumitru,
Citeste acest topic si vei afla raspunsuri la multe din intrebarile tale.