formarea de roi.

Creat de dragos2006, Februarie 09, 2008, 01:51:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

La sfatul unui prieten, va prezint spre dezbatere urmatorul mod de a forma roi :
1. doua cutii separate, A( FAMILIA ) si B ( ROI).
2. din A se iau 2 rame cu miere , matca, si un procent de 60 % din albina ce se scutura in B.
3. se mai adauga doua rame goale pt ouat in B.
4.se duce B, intr-un colt al stupinei, departe de A.
5. A se tine inchisa o ora.
6. acest procedeu se face cand in A exista deja un numar de botci, 2-3, deja aproape de ecluziune, sa fie maronii.
Sper sa fi redat ceea ce ma invatat cu exactitate.
Ce parere aveti, pareri pro si contra.

PricopArthur

Este important cand faci roiul, in fc de culesul ce urmeaza.
In situatia prezentata avem o fam A, care vrea sa roiasca sau mai exact spus sa schimbe matca.
In B pui 2 rame cu rezerve de hrana, matca si 60 % din albina, si ii schimbi pozitia pe vatra. Din albina pusa in B, toata zburatoarea se va intoarce in A. Aceasta fiind inchisa o ora, in fata urdinisului va fi razboi, majoritatea albinelor se vor orienta la urdinisurile de la stupii vecini, unde multe vor fi omorate de albinele gazda.
Dupa o ora, in A vor fi 2 - 3 botci, tot puietul, o parte din albina tanara, toata albina batrana. Daca mai sunt 2 - 3 zile pana la eclozionarea botcilor, nu este imposibil ca fam A sa roiasca cu una din matci, sau chiar sa traga alte botci din puietul existent. Intr-o fam numeroasa, matca tanara e mai greu acceptata.
In B, va ramane matca si albina tanara. Mult dupa ce va ecloziona progenitura matcii, B va incepe sa creasca. In primele 2 - 3 zile are nevoie de apa, intrucat nu are albina zburatoare.
Pare buna metoda?
Miere multă şi inimă curată!

D006

din descrierea dv se pare ca nu..........
Este posibil ca eu sa nu fi  inteles metoda si am descris-o incorect , pt ca cel care mi-a recomandat-o formeaza roii doar prin acest procedeu....................cat despre rea intentie din partea lui este exclus din motive subiective.........
Cand ma intalnesc cu el am sa il mai intreb o data, totusi sunt aproape sigur ca aceasta e metoda .

PricopArthur

Eu nu ma indoiesc de buna intentie a acelei persoane. Problema e eficienta metodei.
Miere multă şi inimă curată!

D006

daca inchid o ora stupul B, CE SE INTAMPLA ?
Asta ca sa continuam exercitiul..............

D006

florine stupul sau roiul cum vrei sai zici care il faci trebuie dus din stupina la 3 ...4 km de locul unde o fost
daca nu albina batrina se intoarce inapoi in stupul mama

D006


PricopArthur

Se va intoarce toata albina batrana, care a facut zborul de orientare, si culegatoarea care e la camp. Va fi o nebunie daca gasesc urdinisul inchis.
Daca inchizi stupul B pana a doua zi, cand il vei deschide, toata zburatoarea se va intoarce a doua zi in stupul A.
Asa cum spune Marius, daca muti roiul la 3 - 4 km de stupul A, toata albina va ramane in B. In acest caz, sa iei 60 % din albine e cam mult.
Miere multă şi inimă curată!

filip

Florine,conteaza si experienta.Cind formezi un roi artificial se aleg ramele cu puiet capacit ce urmeaza sa eclozioneze in 24 de ore poti avea mii de albine eclozionate.Daca ai mai multi stupi si vrei sa faci un roi fara sa-i slabesti se face intr-un fel  iar daca vrei sa-i inmultesti fara sa te intereseze productia de miere se face altfel.Sunt lucruri care le inveti in timp cum sa ai familii puternice dar in accelasi timp sa nu intre in frigurile roitului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

ok,
Cu ce am mai cumparat ( le-am achitat, urmeaza sa le iau in primavara-01.04), in primavara daca nu mai apar surprize ( mortalitati), o sa am 10 familii.
Din acestea pot sa formez 6 roiuri, fara sa afectez prea mult fam de baza ?
Daca aveti metode de a forma roiuri, va rog sa le postati.Sunt constient ca una e sa citesti despre acest lucru si alta e sa vezi practic metoda, oricum astept cu interes orice sfat.

filip

ok,florine daca vrei discutam atunci inainte de a face roii care ar fi variantele.Banuiesc ca nu ai 2 vetre sa duci roii la 3-4 km.Sau daca faci pastoral formezi roii inainte de a pleca.Albina culegatoare trebuie sa dea randamentul maxim la salcam.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ba da, am mai multe locuri unde pot sa duc stupii, la parinti , la socrii, la diferite cantoane silvice............

D006

sa inteleg ca metoda de mai sus este corecta cu conditia sa duc cutia B , la distanta de minim 5 km..........?
pt ca daca da nu este nici o pb.

crombra

Vreau sa amintesc un procedeu de care am auzit ca se practica printre stupari. Domnul Ardelean (user apicultoru) i-l foloseste.
Este vorba de formarea roiului prin anestezierea albinelor cu azotat de amoniu.Am citit despre asta aici: http://albine.info/index.php?pagina=ane ... -albinelor
D-ul Ardelean mi-a confirmat ca face roii fara sa-i mai deplaseze de pe vatra.
Ce parere aveti despre procedeu?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

Eu in genere procedez astfel.
Fortez dezvoltarea pana la rapita, trag rapita si salcamul, iar apoi, pe sfarsitul culesului de salcam, care e urmat de culesul de amorfa in zona mea, dar pt intretinere e bun macesul, salcioara, ..., fac roiurile. In fc de puterea stupilor si de lazile goale de care dispun.
In ultimii 3 ani am facut cresteri de matci care trebuie sa eclozioneze la sfarsitul salcamului, dar se pot folosi cu suces botcile dintr-o colonie harnica, la care s-a tras cel mai bine in anii precedenti, sau daca nu au fost ani precedenti, comparativ la primele culesuri.
Pui in nucleul cu urdinisul inchis 2 rame cu hrana, 1 - 3 rame cu puiet pe care sa fie o botca matura din stupul ales, 1 rama goala, diafragma. Ramele le pui fara matca. Ai botca. Rama cu botca nu o scuturi. Mai scuturi albina de pe 5 rame din alta lada, atentie, intai gasesti rama cu matca si o dai deoparte. Fixezi ramele, inchizi capacul, si muti roiul la 4 - 5 km. Nu il deranjezi pana nu se fecundeza matca. In fc de cat de matura era botca, dupa 7 - 15 zile, ridicand podisorul vei vedea daca au inceput sa cladeasca.
In noul amplasament deschizi urdinisul!
Am incercat http://albine.info/index.php?pagina=ane ... albinelor, dar nu merge.
Oricum, cand formez roii pe vatra scutur mai multa albina, in special de pe ramele cu puiet, pt a conteabalansa pe cele care se vor intoarce.
Miere multă şi inimă curată!