Folia

Creat de bee_lover, Decembrie 06, 2009, 01:52:38 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Citat din: dumitru alinimi puteti spune si mie folia la ce fel de stupi este buna .cumva cei cu fund antivaroa?

bee_lover

Citat din: romikeleLegat de folie, sunt multe pareri.
Eu o folosesc indiferent de sistem, dar numai pe aprox. 3/4 din suprafata.
Nu am avut niciodata probleme cu condensul.

bee_lover

Citat din: orbanstefan64am incercat si eu odata cu folie, multumesc nu mai vreau dar vb lui romikele parerile sint impartite :nono:

bee_lover

Citat din: sfantul spiridon
Citat din: romikeleLegat de folie, sunt multe pareri.
Eu o folosesc indiferent de sistem, dar numai pe aprox. 3/4 din suprafata.
Nu am avut niciodata probleme cu condensul.
gandesc urmatoarea situatie:
cu folie ai avantajul caldurii pe timp de iarna
cu folie ai apa in stup, sau poti face condens in martie, ca sa le dai albinelor apa pentru puiet
cu folie poti observa o familie pe timp rece mai bine
nu stiu:
vara in calduri mari se da jos? cat vine pe stup iarna si cat vine vara
chiar daca stiu as vrea sa vad o poza ca sa-mi fixez vizual toata treaba asta in tartacuta
ce vreau:
sa ne arate domne cineva cu o fotografie si sa spuna-asta e cand e vara si avantajele sunt astea
-asta e iarna si avantajele sunt astea

bee_lover

Eu am folosit folia de la inceput, vara nu sunt probleme, o salti repede nu deranjezi prea tare albinele ca si cu podisorul, problema e iarna pana prin ianuarie-februarie cand incepe iar puietul. Din toamna pana prin ianuarie cand incepe puietul e bine sa nu fie pusa folie peste toata suprafata ramelor deoarece o sa se faca condens. Aici condensul depinde de mai multi factori. Eu o sa va zic cum am la mine: stupii au cate un decupaj de aproximativ 15/20 cm cu sita ( ca si ale domnului Cristix) acestea nici acum nu sunt astupate (prin 15 ianuarie o sa le pun dopurile). Urdinisul de cate 1 cm pentru fiecare interval de rama. Peste rame este din fata spre spate aproape pe jumate folie si peste folie 2 randuri de carpe sau saci de iuta. Pana acum totul e k nu este condens. Inca o precizare stupii sunt cu urdinisul catre sud. Cand ma mai duc pe la ele o sa fac un video pentru o mai buna intelegere.
Un ghem la 3 grade celsius:

D006

Nici acum nu sant probleme cu condensul pentru ca el se formeaza atunci cand intro parte ii mai cald iar de cealalta parte rece acum neavand puiet temperaturile sant apropiate si nui nici o problema.Cand incepe sa aiba puiet si nu sant TOATE ramele acoperite de albine atunci apare condensul si ii problema cu ramele neacoperite care mucegaiesc eu folosesc folie tot timpul anului acoperite in intregime si sant multumit dar la  urdinis nu am burete sau altceva decat tabla pt. soareci.

dumitru alin

am mai vazut ca unii o folosesc facad o crestatura pe folie si o pliaza cred ca pe acolo sa ia putin aer

dumitru alin

daca folosesti folia tre sa ai obligatoriu fund anti varoa?

marcel68

Bee lover, arati mai sus un stup, si vad multi"stilpisori"de ceara....pune doua bete peste rame perpendicular(eu am doua bucatele de scindura cam ce un centimetru grosime), si se vor plimba in voie de pe o rama pe alta pe partea deasupra, e adevarat ca mai fac stilpisori, dar nici pe jumate.E doar un sfat, sa nu te superi tot de aici am invatat si eu.

bee_lover

Stati linistit, ca nu am de ce sa ma supar, e corect cum spuneti cu scandurica dar pe mine nu ma deranjeaza cu nimic acele crestaturi se vor curata in primavara cand primeste catul. Mai sunt unii carora nu le place din punct de vedere estetic dar asta e alta treaba :smile:

dumitru alin

deci sa inteleg domnilor ca este obligatoriu FUND ANTIVAROA?

bucovineanu

Eu nu folosesc folie, dar din ce am inteles daca nu ai fund antivaroa si folosesti folie se formeaza condens mare.

crombra

Acum ceva timp am fost cu cineva care are stupi din poliuretan , la mine la stupina.
A vazut stupii si mi-a spus ca si el foloseste folie dar ii face mult condens.
A urmat automat intrebarea mea:
- Tu scoti tava antivaroa pe timpul iernii?
- Nu,mi-a raspuns apicultorul.
- Pai de aceea iti face condens. Scoate tava total si nu vei mai avea probleme.
Folosirea foliei inchisa complet peste cuib trebuie compensata cu o circulatie de aer corespunzatoare.
In primul an de folosinta a fundului antivarroa reglam tava progresiv pana cand disparea condensul. Ulterior am observat ca e mai bine s-o scot de tot.
Acum iernez 'in fundul gol' si credeti-ma n-am nici un fel de probleme.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

dumitru alin

da pentru ca logic caldura sta sus

andrei_salaj

eu iernez de anu asta cu folie la 2 dintre ei(pe toata suprafata)
au fund fara sita.
au urdinishu larg pe o latime de 30 de cm.
nu au condens.
au catu de 1/2 pe ei.