ce surprize putem avea in aceasta iarna

Creat de ioanardelean55, Decembrie 14, 2009, 11:36:25 PM

« precedentul - următorul »

D006


D006

orbanstefan64 _)_

D006

orbanstefan64 _)_

D006


sfantul spiridon

cateodata, chiar pe vreme rece, soarele incalzeste stupul si albinele sunt inselate de asta...din pacate cum ies afara imediat cad si mor...eu am un stup care evita asta....daca imi intra poza, va arat
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006


ioanardelean55

Nevastamia mi-a spus ca a vazut astazi pitigusi pe scindura de zbor ,cauta de mincare si ei saracii.

sfantul spiridon

Citat din: fullfit46Nu cred ca albinele s-au inselat in asa masura incat sa iasa afara pe -20 de grade. Ceva le-a deranjat. Stiu ca nu trebuie sa astept raspuns. Daca eu nu mi-am deslusit misterul altii nu au cum sa o faca...doar sa isi de-a cu parerea.
pai nu asta ai vrut ....o parere...
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

centrifuga

Citat din: fullfit46Totusi, cine ar fi putut da jos acele bucati de lemn ?(astazi le-am prins cu pioneze)...un ..caine, o ..pasare ?
Se vad albinele cazute jos, langa bucata de lemn...
cred ca cainele lui AndreiRN,trimis de mine si de Valter,ca urmare a ordinului transmis de Dragos!

milu56


Porfy66

Am 10 stupi in Botosani. In aceasta iarna de la sfarsitul lunii noiembrie nu am avut nici o fereastra pentru zbor de curatare. Stupii sunt cu fund antivarroua. In aceasta perioada au fost si temperaturi, zile in sir, sub -20 grade si in consecintza consum crescut de miere. Din experientza celor mai vechi in apicultura exista pericolul de diaree? Cat pot rezista albinele fara zbor de curatire in conditii de consum sporit?
Precizes ca au hrana suficienta si de calitate. Iernez doar pe miere.
Astept opinii!
Multumesc! :hi:  :hi:  :hi:

crombra

Citat din: fullfit46Nu cred ca albinele s-au inselat in asa masura incat sa iasa afara pe -20 de grade. Ceva le-a deranjat. Stiu ca nu trebuie sa astept raspuns. Daca eu nu mi-am deslusit misterul altii nu au cum sa o faca...doar sa isi de-a cu parerea.
Sfatul meu: primul lucru este sa te uiti dac pe zapada in jurul stupilor sunt urme de pasari in special de ciori. Apoi verifica in fata stupilor care au scandurile cazute daca sunt albine cazute in zapada.
Un prieten din Braila a avut neplacuta surpriza sa gaseasca un card de ciori care s-a cantonat in zona stupinei lui si bateau cu ciocul in stup pana ieseau albinele afara.
A luat o albina proaspat cazuta in zapada si a pus-o pe bordul masinii si albina s-a dezmortit, Deci iesise din stup la un stimul extern si acela nu era din cauza cresterii temperaturii(erau afara -10* C).
Ca sa protejeze stupii a folosit  plasa sudata cu ochiuri mici(prin care nu trece cioara).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

bucovineanu

Citat din: orfirelAm 10 stupi in Botosani. In aceasta iarna de la sfarsitul lunii noiembrie nu am avut nici o fereastra pentru zbor de curatare. Stupii sunt cu fund antivarroua. In aceasta perioada au fost si temperaturi, zile in sir, sub -20 grade si in consecintza consum crescut de miere. Din experientza celor mai vechi in apicultura exista pericolul de diaree? Cat pot rezista albinele fara zbor de curatire in conditii de consum sporit?
Precizes ca au hrana suficienta si de calitate. Iernez doar pe miere.
Astept opinii!
Multumesc! :hi:  :hi:  :hi:
Daca mierea este de calitate au cuiburile organizate corectsi albinele nu au fost deranjate nu ar trebui sa fie probleme. Intradevar temperaturile scazute o perioada destul de lunga au marit consumul si e posibil ca unele sa fi terminat hrana pe ramele unde se afla, dar sa speram ca in aceste zile mai caldute vor reusi sa se reorganizeze. Si la mine nu au avut zbor din noiembrie. Deocamdata nu sunt probleme. Chiar daca am dori nu prea avem cu ce sa le ajutam.

D006

Am auzit ca  la stuparii care au tomnat in Delta in special si pe malul Dunarii in general au probleme la iernat . cica a aparut depopulare mare si la unii mortalitate peste medie.

D006

mda..inseamna ca si la colegul meu i-au murit toti stupii.
desi a prins un cules la balta de vreo 17 kg.
stati sa-l sun.