Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Prin bunavointa colegului Antiopa din Ardeal, caruia ii multumesc inca o data, am intrat in posesia unor seminte de evodia!
Semintele sunt atat din recolta de anul acesta, cat si din 2009!

In acest topic va voi arata cum am procedat eu pentru plantarea semintelor, pas cu pas, urmand ca atunci cand apar noutati in evolutia plantelor sa revin cu informatii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Am folosit urmatoarele materiale:

1. un PET de 10 litri pentru apa plata;
2. pmant pentru flori (turba);
3. seminte de evodia inmuiate.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Semintele din 2010 le-am inmuiat separat de cele din 2009, insa in continuare au avut de suportet acelasi tratament!
Vreau sa vad daca este vreo diferenta in ceea ce priveste germinarea, intre semintele din doi ani diferiti.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Pentru a obtine vasele in care sa pun semintele la incoltit am taiat PET-ul in doua.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

vezi ca cele ridicate la suprafata apei nu sint bune
sa nu te inbezinezi pe mine :rotfl: :rotfl:. ii doar un sfat din experienta :nod: :nod: :hi:

pharaonu75

Am pus pamantul in cele doua vase obtinute si am presarat apoi semintele.
Peste acestea am pus din nou pamant, in strat de aproximativ 1 cm, l-am tasat usor si am notat pe fiecare vas anul de recoltare a semintelor.
Dupa aceasta, cu o sticla cu dopul gaurit gen stropitoare, am udat pamantul, folosind apa calduta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Semintele ramase la suprafata apei erau destul de putine, in comparatie cu cele cazute pe fundul vasului.

Inainte de plantare le-am presat usor cu mana, pentru a le crapa coaja si a ajuta incoltirea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Dupa terminarea plantarii, cele doua vase si-au luat locul cuvenit, pe calorifer, la geam, spre rasarit!
Le voi uda la 2-3 zile, cu apa la temperatura camerei!

As vrea sa folosesc si un ingrasamant lichid, pentru flori, (se gaseste in supermarket), insa nu stiu daca este indicat sau nu!
Mi-e frica sa nu le arda!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Deci, pentru statistica,
DATA PLANTARII: 15.11.2010
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Banuiesc eu ca sotia nu era acasa cat ai facut tu operatia asta.
Sper ca ai curatat totul frumos.  :hi:

pharaonu75

 :rotfl: :rotfl:
Era acasa! Am curata de frica!
:rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 15, 2010, 07:48:19 PM
As vrea sa folosesc si un ingrasamant lichid, pentru flori, (se gaseste in supermarket), insa nu stiu daca este indicat sau nu!
Mi-e frica sa nu le arda!

http://www.terrafertil.ro

pharaonu75

Aseara a aparut primul lastar de evodia!
Priviti marele producator de nectar din ograda mea! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

@ Antiopa din Ardeal - multumesc inca o data pentru seminte!
Cea care a rasarit este din productia 2009, deci semintele sunt inca bune!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#14
Pentru statistica,
DATA PLANTARII: 15.11.2010
DATA RASARIRII: 25.11.2010
(semintele din 2009)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube