are cineva stup pe balcon?

Creat de dyaboliq001, Ianuarie 21, 2008, 03:27:00 AM

« precedentul - următorul »

D006

Este o gheara de albina ?

D006

Buna zioa
Multa sanatate .
Da pre poze je gheara.
Kum sat albinele, avec nosema a nuoa

stefan1

Salutam cu drag pe Domnul Brnda si pe toti romanii din Serbia, si le uram un an 2009 mai bun.
In ultima poza se vede acea cavitate de pe piciorul din fata, care serveste la curatirea antenelor. In prima poza se vede nu numai carligele care ajuta albina sa se catere pe suprafete cu asperitati, ci in mijloc o pernita, care functioneaza ca o ventuza si permite fixarea pe suprafete netede.
Cat priveste nosema cea noua, cred ca nu avem experienta sa o diagnosticam exact. Daca va deveni frecventa, ne-om invata sa o sesizam si poate sa o combatem. Si aicea rasa de albine conteaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

dar la voi este?
Si daca este ce faceti si cum faceti?

D006

"In prima poza se vede nu numai carligele care ajuta albina sa se catere pe suprafete cu asperitati, ci in mijloc o pernita, care functioneaza ca o ventuza si permite fixarea pe suprafete netede."
Si tot acolo la limita ventuzei dintre gheare, intr-o fanta minuscula situata la baza tarsului se afla glandele tarsale (Anhart). Secreţia glandelor Arnhart e considerată a fi "amprenta piciorului", lucrătoarele depunând substanţa produsă de aceste glande la intrarea în cuib sau pe flori pentru a se orienta.

stefan1

Citat din: lulachy
Si tot acolo la limita ventuzei dintre gheare, intr-o fanta minuscula situata la baza tarsului se afla glandele tarsale (Anhart). Secreţia glandelor Arnhart e considerată a fi "amprenta piciorului", lucrătoarele depunând substanţa produsă de aceste glande la intrarea în cuib sau pe flori pentru a se orienta.
Totdeauna mai am ceva de invatat. Am mai citit ca mai multe specii de Apide isi marcheaza locurile de cules, dar nu stiam prin ce mijloace.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Un referat tradus despre N. API-uri şi N. ceranae http://translate.google.ro/translate?hl ... o%26sa%3DG
Toata viata invatam si tot avem lucruri nelamurite

D006

Referitor la stupii de pe  balcon. Dragostea de albine ne determina uneori sa le "scoatem " din  mediul lor  natural , asa cum unii tin caini de talie mare intr-un ap cu 2 camere.Intreba cineva daca sunt legi .L. apiculturii si R. de stuparit pastoral   stipuleaza ,   la amplasarea stupinei, ca apicultorul trebuie sa ia toate masurile  sa nu puna in pericol viata oamenilor si animalelor. Se mai dau si o serie de distante functie de amplasarea fata de caile de comunicatii.Va rog sa observati ca nu se face diferentierea intre o tarla sau un oras.Fac front comun cu stuparii ,dar nu atunci cand prin actiunile lor deliberate pun in pericol viata unor oameni.
Cunosc unstupar (om in varsta) ,care tine 6 stupi pe un garaj ,lipit de gardul vecinului, care delimiteaza si curtea casei vecinului.Vecinul are 2 copii (sub 6 ani), unul  este   alergic, diagnostic pus de medic. Cu toate insistentele acest om nu a vrut sa-si mute stupii,cred ca daca era in joc viata nepotilor sai nu proceda asa.

crombra

Am vazut pe National Geographic ca un apicultor isi tine stupii pe acoperisul Operei din Paris. Motivatia: Mierea colectata nu contine pesticide deoarece acestea nu se folosesc intravilan.
Dar cu metalele grele din emisiile gazelor cum ramane?
Batranul care m-a invatat stuparitul are o vorba:
Cel mai bun loc de stuparit este acela care "este iad pentru oameni si rai pentru albina". Asta pe vremea cand faceam cules de intretinere in lunca Dunarii.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

eusebiu

Adevarat d-le combra. Stupii de la opera din paris nu au auzit de c.c.d.
Si in Londra sunt si in s.u.a. sunt in marile orase.