FAGURI NOI FAGURI VECHI-atentie!

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 01:07:40 PM

« precedentul - următorul »

D006

Sa nu ne gandim ca facem bine atunci cand ne este mila sa dam la reforma un fagure vechi,vom avea de castigat,aici as vrea stupari cu experienta sa ne dea lamuriri,carora eu cel putin le multumesc.

D006

Toti  fagurii  negri  se pun  pe  foc,se  foloseste  doar  ceara  alba din  capacele si  faguri  noi.

filip

Citat din: abejaToti  fagurii  negri  se pun  pe  foc,se  foloseste  doar  ceara  alba din  capacele si  faguri  noi.
Nu te-am inteles ce vrei sa spui?
Eu colaborez de ani buni cu un Bostinar din zona SIBIULUI care imi da o foita pe un fagure vechi taiat din rama.
Afacerea mi se pare echitabila,avand in vedere ca foitele sunt de la un producator renumit si sunt in pachet sigilat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

M-am exprimat  gresit,era  vorba  dupa  cum  facem  noi in  Spania.Poate  sunt  si  aici  apicultori  care  topesc fagurii  vechi,dar  cunoscutii  mei da foc  la  tot  cei  vechi .

Simi

Citat din: abejaM-am exprimat  gresit,era  vorba  dupa  cum  facem  noi in  Spania.Poate  sunt  si  aici  apicultori  care  topesc fagurii  vechi,dar  cunoscutii  mei da foc  la  tot  cei  vechi .
Si uite asa poate ajunge un teasc prin Spania cu vre-un bostinar de la Sibiu.
PS. poate bostinarul ii demult acolo mai trebuie doar teascu :)
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Da sa  stii ca  ai  dreptate,daca e  rentabil  nu  ar  fi  rau  sa  vina  un  bostinar si  sa puna  anunturi .

D006

Citat din: abejaToti  fagurii  negri  se pun  pe  foc,se  foloseste  doar  ceara  alba din  capacele si  faguri  noi.
se pare ca spaniolii stau cam prost la capitolul ecologie. din fagurii vechi se poate scoate suficienta ceara , nu neaparat pt apicultura (industria mobilei, produse de curatenie, produse ecologice de conservare a lemnului).

D006

Da  asta  am  zis  si  eu si  am  primit  urmatoarea  explicatie.Costa mai  mult  gazul(combustibil) si  pierderea  de  timp  decat ceara  scoasa.Cand  ai  bani  multe  lucruri  devin nerentabile.

milu56

Nu in toata Spania,eu de exemplu am topit toata ceara si am multi cunoscuti care nu fac nici un pic de risipa.

D006

Domnilor, va pot colecta eu faguri negri la un pret avantajos. Nu trebuie decat sa ma sunati la 0766329788