tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

valter

Transvazarea(piching asa cum ai zice andrei calinescu) este operatiunea de mutare a unei larve de albina(de varsta prestabilita) dintr-o celula normala intr-o celula speciala(construita de apicultor, sau din plastic construita de Nicot) in scopul virarii acesteia din dezvoltarea fireasca spre albina spre dezvoltarea unei matci.
Operatiunea se realizeaza cu o spatula, pichig chinezesc, pana de porumbel retezata la capat in streh si tinuta in apa una-doua zile.
Sculele imediat dupa ce vine fotograful de la joaca.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

centrifuga

Dle administrator,va rog sa blocati acest topic in asa fel incat doar dl.Valter sa poata posta,fara a fi "bruiat"!Am avea toti de invatat!
Eventualele intrebari,nelamuriri sa fie puse-solutionate dupa ce dl.Valter termina de expus!
Acest om chiar are ce sa spuna!

valter

De la stanga la dreapta : spatula,picking chinezesc,pana-in pana.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Ce varsta trebuie sa aiba larvele ce se transvazeaza, cum arata si cum se execata miscarea spatulei sub larva?
Larvele care indeplinesc conditiile ideale de transvazare au varsta de 12 la 24 de ore.
Adica la jumatate de zi pana- la o zi dupa ce oul se transforma in larva.
Larvele de pana la 36 de ore sunt luate in lucru si transformate in matci de calitate. Ce depaseste 36 de ore pot fi luate in lucru, insa calitatea matcilor scade simtitor.
Larvele arata astfel:
-la 12-24 ore-au dimensiunea usor mai mare decat a oului, AU FORMA UNEI BANANE;
-pana la 36 ore -au dimensiunea dubla a unui ou, AU FORMA UNEI JUMATATI DE COVRIG;
-dupa  36 ore-au dimensiuni mari, AU EXTREMITATILE APROPIATE, TIND SA SE ATINGA.
Usurarea extragerii este favorizata de retezarea celulelor din care urmeaza sa fie extrase larvele cu ajutorul unui cuter profesional.
Usurarea vizualizarii larvelor si a extragerii efective este favorizata de fagurii inchisi la culoare, bineinteles nu negri tuciurii.
Operatiunea in sine consta in introducerea spatulei in celula in spatele larvei(inspre partea curbata a bananei) si prin rotirea in plan orizontal, lipit de fundul celulei se patrunde sub larva.
Usurarea operatiunii este favorabila atunci cand in prealabil spatula trece prin gura operatorului, gura in prealabil bine spalata cu peria si pasta de dinti, clatita periodic cu apa plata.
Introducerea in potirasul de ceara(cupula de plastic) si dezlipirea larvei se realizeaza in sensul continuarii miscari de rotire realizate la extragere.
Dezlipirea larvei in potiras este favorizata de amorsarea acesteia in prealabil cu un amestec de laptisor de matca diluat cu apa plata.
Aceasta operatiune se repeta pana se compeleaza toate spetezele ramei crescatoare. La mine de regula trei speteze x 13 potirase.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

De la stanga la dreapta : cupula , portcupula ,portportcupula , colivia(jos)
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Sculele profesionale sunt facute cadou de catre andrei calinescu(ce vedeti la engros)>
Personal am lucrat pana in anul 2008 cu scule neprofesionale, dar extrem de utile, astfel:
-spatula inox facuta de un maistru aviator, excelenta, intre timp imprumutata la Bizubacu uitucu, ''a uitat s-o returneze'';
-potirase din ceara fabricate cu ceara de cea mai buna calitate cu ajutorul unor matrite din lemn de tei, tinute in prealabil o zi in apa;
-port potirase din suportul fructului de ghinda, pecare le montam cu ajutorul cerii ferbinti in orificiile din spetezele ramei portbotci;
-ramele portbotci din tei cu spetezele laterale mai groase in care se frezeaza trei locase pe fiecare dintre ele.
Chestia asta cu ghindele a facut rumoare in randul unor colegi de breasla din C-ta.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Aparent este supercomplicat. NIMIC MAI FALS.
Astazi am facut un remember la prima incercare de transvazare. Un esec previzibil.
Insa la cinci ani mai tarziu(adica in anul 1999) doi colegi de breasla din Sibiu, Corman si Remus si-au facut mila de valter si au executat practic pe un starter de-al meu o transvazare dintr-o matca procurata de la domnul Dobrota-Sibiu.
Drept urmare am obtinut un lot de 18 matci deosebite, impartite aproximativ egal ntre mine si Corman.
Incepand cu anul 2000 am executat practic operatiunile, mi-am perfectionat tehnicile de evaluare a familiilor, iar din 2006 vand in fiecare an intre 100-300 matci.
As vrea sa dedic acest subiect celor trei oameni care mi-au manat pasii pe aceasta cale -domnului Corman, prietenului Remus si nu in ultimul rand Presedintelui Apimondia Jilles Ratia.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

O operatie foarte delicata si importanta in apicultura.
Am avut ocazia sa-mi incerc si eu mana la asa ceva si pot spune ca m-am rusinat de mine.
Imi mai trebuie muuuult exercitiu.

valter

Spetezele pot primi intre 10-15 potirase(cupule artificiale). De regula la doua speteze se iau in lucru aproape toate potirasele. In momentul in care folosim trei speteze apar rateuri pe speteaza inferioara. Dar cum si pe spetezele 1 si 2 apar goluri, ca urmare a ranirii larvelor, varstei improprii sau altor cauze , golurile de pe spetezele 1 si 2  pot fi umplute cu potirasele luate in lucru pe speteaza inferioara.
Deasemenea, in cazul in care transvazarea initiala nu sa facut cu grija si exista multe goluri in compozitia celor trei speteze regrupam totul pe spetezele superioare si spre centrul acestora, lasand golurile la numerele extreme1,2,3 si 11,12,13.
Materialele din plastic asigura cateva avantaje:
-avem posibilitatea manevrarii pe orizontala si verticala a cupulelor desprinzand portcupulele ;
-acceptarea este accentuata favorabil de cupulele din plastic, din experienta;
-materialele se pot refolosi dupa fiecare eclozare, dupa o prealabila sterilizare, prin fierbere;
-standardizare, aspect profesionist, ergonomia muncii.
Potirasele din ceara de inalta calitate au totusi usoare urme de propolis, fapt ce diminuiaza din gradul de acceptare.
In anul 2009 neavand materialele Nicot(facute cadou de andrei) am practicat un mix, cu cupule de la Teclem si baza de ghinda din Cheile Dobrogei.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Conditii de transvazare:
-nimic mai fals decat urmatoarea declaratie(facuta de expertii de laborator)-transvazarea comporta conditii styricte de laborator, umiditate, luminozitate,  apa curenta, lumini reci din lampa de lucru-este adevarat ca aceste lucruri pot ridica gradul de luare in lucru de la 93% la 98% a potiraselor;
-este obligatoriu sa nu transvazam sub soare deschis, folosim o umbrela;
-favorizeaza un prosop umed pe masa de lucru, in camp;
-favorizeaza lumina care vine din spatele operatorului sau spate si sus;
-favorizeaza daca scoti rama marcata din familia recordista cat mai repede, da uite ca andrei calinescu a transvazat si dupa cate ore din rama marcat si rezultatele au fost f bune;
-favorizeaza daca in prealabil sa folosit cusca/rama de tinere captiva a matcii-nu-i conditie obligatorie;
-favorizeaza daca ti-ai luat jocul de dimineata, in situatia in care seara ai zabovit cu un prieten la o sticla de secccccc;
-favorizeaza ochelarul;
-favorizeaza daca se face transvazare umeda- de la o familie care are botci se recolteaza laptisor(de la botcile mici) intr-un dor de pet, se amesteca cu apa plata in proportie de 1/1 si se amorseaza fundul potiraselor cu acest ameste, atingand succesiv cu o pana de pasare laptisorul si fundul potiraselor;
...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Din studiile realizate de cercetatori s-ar parea ca intre transvazarea simpla si cea dubla nu ar fi nici o diferenta.
Personal nu imbratisez aceast rationament(nefiind cercetator ci simplu practicant) si din mica experienta se observa la prima vedere cateva mici-mari deosebiri;in cazul dublei, dimensunea matcilor relativ mai mare, longevitate in pontare, puietul mult mai compact decat la simpla.
Cum fac dubla?
Sa presupunem ca suntem pe 15 aprilie 2009.Execut prima transvazare.
A doua zi(16 aprilie 2009) fac evidenta luarii in lucru:
-linia 1(speteaza 1-cea superioara)- 1 la 13- complet luat in lucru;
-inia  2-mijloc                              -14 la 26-luat in lucru 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25;
-linia 3-speteaza inferioara           -27 la 39-luat in lucru 30,31,33,34, 35, 37.
Se noteaza in caiet aceste date.
Se trece la eliminarea larvelor din potirasele luate in lucru.
Se trece la amorsarea potiraselor neluate in lucru.
Se insamanteaza in ordine toate celulele ca si in prima zi.
A treia zi(17. aprilie) se face evidenta dublei si simplei simultan, astfel:
-linia 1-luat in lucru de la 1-13, cu exceptia 2;
    -rezulta linie de dubla exclusiv;
-linia 2-luat in lucru-15, 16,17,18, 19, 20, 21, 23, 24;
    -rezulta-linie de dubla cu-16,17,18, 19, 21-l-am pierdut pe 22 pentru totdeauna;
               -linia simpla    cu-15,20,23 si 24;
-linia 3-luat in lucru -30, 31, 33;
    -rezulta trei botci de dubla, pe care le mut pe speteaza 1 in pozitia2 si spateaza 2 in pozitia14, 20.
Luat in lucru 24 botci, dincare x dubla si y simpla.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Initial cei ce vor sa faca transvazare pentru prima data as sfatui sa o execute in perioada iunie imediat dupa salcam, cand exista un cules rezonabil de miere si polen; doar prin transvazare simpla.
Intr-un cuvant, swa cautam perioada cea mai favorabila cu manopera cea mai mica cu rezultatele cele mai sigure.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Scurt rezumat.
De ce avem nevoie?
1 starter.
2 finisor.
3 familia recordista.
4 materiale:rama port botci, speteze pregatite cu cupule, port cupule,spatula, putin laprisor de matca.
5 grafic de lucru:
   -ziua introducerii ramelor cu trantor in familia tata(cu cel putin 40 zile inaintea fecundarii);
   -ziua pregatirii starterului -cu 5 zile inaintea transvazatii;
   -ziua formarii finisorului- in preziua;
   -ziua transvazarii;
   -controale;
   -recoltarea botcilor, matcilor virgine;
   -intre ultimile doua se formeaza micronucleele, cu cel putin 1/2 zile.
De ce facem acest lucru?
   -sa facem bani;
   -sa ridicam nivelul productiei;
   -sa ne facem imagine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Pentru conformitate. Gasim la foto personale www valter suphoto-viata zi de zi-
-pagina 4 speteze echipate si neluate in lucru;
-pagina 5 micronuclee, rame micronuclee,nuclee si micronuclee la iernare;
-pagina 8,9 rame cu spetezele pline de botci de transvazare.
                                                                                          -vara 2009 cateva bortoase din anul 2007,2008,2009 totul numai din transvazare.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.