Ajutor

Creat de Ionuț Mihalache, Octombrie 06, 2013, 06:59:43 PM

« precedentul - următorul »

Ionuț Mihalache

Va rog o părere dacă se poate

marian sima

Un stup bezmetic care a ramas fara populatie.

Obombo

Daca are albine putine, afumale bine ca sa isi umple gusile cu miere, muta stupul din loc si scutura ramele.

Ionuț Mihalache

Aceea este poza dupa ce am scuturat rama de albine. Un vecin care are stupi a spus ca este puiet varos dar nu știu ce sa cred mentionez ca sunt începător si as dori mai multe păreri

Ionuț Mihalache

Stupul are destula populație dar din câte am observat a rămas fără matca a făcut botci de salvare si a depus oua de trântori care dupa o săptămana arătau așa si mierea care era suficientă pt iernat a rămas foarte putina

marian sima

Eu ti-am spus ala e un stup bezmetic,distrugel ca provaci furtisag,inveti si viespile la miere .
Merge si ce spune Obombo dar tebuie putina grija.

Obombo

Citat din: Ionuț Mihalache din Octombrie 06, 2013, 08:55:41 PM
Aceea este poza dupa ce am scuturat rama de albine. Un vecin care are stupi a spus ca este puiet varos dar nu știu ce sa cred mentionez ca sunt începător si as dori mai multe păreri
Ionut, nu ai nevoie de mai multe pareri, ti-ai raspuns singur in ultima postare (sper ca ai cel putin un manual de apicultura si stii ce e aia familie bezmetica).
Cat despre vecinul tau, invita-l pe Apiardeal, poate cine stie, mai invata ceva nou. Stupul ala o fi avand si puiet varos, seitampla des ca o familie bezmetica in stadiu avansat sa prezinte si vvero boala a puietului, dar nu e asta problema principala. Daca-l scapi de puietul varos nu inseamna ca ai salvat familia.

Ionuț Mihalache

Ok am înțeles dar in stup am găsit si o matca din câte am citit nu ar trebui sa o omoare?si as dori sa știu cum rezolv problema supului bezmetic pas cu pas dak se poate

SPYKAL

Citat din: Ionuț Mihalache din Octombrie 06, 2013, 10:53:43 PM
Ok am înțeles dar in stup am găsit si o matca din câte am citit nu ar trebui sa o omoare?si as dori sa știu cum rezolv problema supului bezmetic pas cu pas dak se poate
Cea mai simpla si sigura metoda este sa il desfiintezi. Cu albina care ramane faci unificare. Si eu am avut asa ceva. Este mare bataie de cap sa incerci sa il salvezi dar asa cum a scris si Obomo nu rezolvi problema. Stima si respect!!!

Kiwi Bee

Ionutz, eu as proceda asa:
-mut stupul cu "problema" la 10m sau mai bine la 50m daca se poate
-NU PUN NIMIC pa locul acelui stup
-afum stupul bine si albinele se indoapa cu ce au
-scutur fiecare rama de albine pe jos in iarba(fac treaba pe la prinz cind este mai caldutz si eventual pun un carton mare pe jos caci in iarba poatei cam rece - nu stiu cum este vremea pe la tine in luna asta). Deci scutur albinel pe carton.
-scutur albinele si de pe podisor, soclu, cutia/cutiile stupului
-ramele cu puiet merg la topit
-ramele cu faguri curati ai pastrez pt primavara(daca sint vechi de 3 ani sau si mai bine merg si astea la topit)
-ramele cu miere/pastura le bag la alte familii(daca sint vechi de 3 ani sau si mai bine merg si astea la topit)
-curatz cutia, soclu, podisorul cu dalta apicola si le pun in sopru pt primavara

Ionuț Mihalache

Si cu albina ce fac.Imi cer scuze dak par bătut in cap am mai citit si eu câte ceva din carti dar încă nu îmi dau seama ce sa fac concret.mi ar părea rău sa i-l pierd pt ca i am luat pt fetița mea de trei ani care este înnebunită dupa miere nu vreau sa fac o afacere fi asta

Kiwi Bee

Hmmmm,

albinele vor avea miere in gusha si vor pleca spre stupul lor....... unde NU VOR GASI NIMIC!!!!

Apoi se vor milogi sa intre in alti stupi. Vor fi primite de catre alti stupi caci au miere in gusha, deci "deschid usa cu capul" nu vin cu degetul in .....
O parte din albinele bezmetice nu vor zbura(sint ouatoare si nu le merge zburatul) iar cele care ajung pina la vreo familie nu vor fi primite(paznicele nu lasa albine bezmetice sa intre).
Astfel separi bezmeticele de celelalte albine.

Acuma sa nu zici ca asta tie singurul stup  :nono:v  :D  Parca scriai ca mai ai si alti stupi.

stefan1

  Esti sigur ca exista o matca in stup? Daca exista matca, atunci nu cred ca ai regine false (albine trantorite) si unirea cu alta familie se face mai usor, cu riscuri mai putine. Daca are matca, eu as zice sa o inlaturi (omori) ca ea s-a defectat si oua de trantori. Dupa cateva ore sau chiar a doua zi poti sa unesti familia cu alta. Daca vrei sa o unesti cu una vecina, procedezi cum deja au spus colegii, sau chiar sa muti familia vecina in locul celei pe care o desfiintezi, pentru - sa zic - 30 de minute, timp in care scuturi toate ramele din stupul-problema in fata stupului. Dacas vrei sa-l unesti cu o familie mai indepartata, poti folosi metoda cu ziarul (doar daca intradevar a avut matca ). In prealabil scoti din rame si lasi sa zic doar trei rame pe care sa se stranga toate albinele. Acele trei rame cu toate albinele le pui in familia primitoare, separate de aceasta cu un ziar in cere practici cateva gauri. Uniformizezi si mirosurile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ionuț Mihalache


vranceanul

Stimati colegi, am primit pe M. P. acest mesaj de la un coleg din Turda, eu nu stiu ce sfat sa-i dau fiindca nu am intalnit o asemenea situatie. Cauze pot fi multiple. Apelez la domniile voastre sa-l ajutati.  Multumesc. Iata mesajul:

Ajutor , familie cu probleme ,
simtome gramada mare de albine moarte in fata stupului si in stup , urme de diaree pe stup in fata la urdinis .
am luat oxitetraciclina dar nu stiu ce cantitate la litru de sitop sa folosesc ?

ps , regina este in stup , mai sunt albine inca in stup , albinele aduc polen , am mutat supul la 13 km distanta pentru a evita eventuale contaminari si la cilalti stupi .
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!