Vespi

Creat de Viorelalbinaru, Septembrie 26, 2012, 07:25:00 AM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna ziua .cine ma ajuta am un stup , puternic  si am intrat eri  la el  am gasit foarte multe albine moarte si erau pe rame vespi  ce sa fac va rog  mult?

Karpetrusov

Trebuie sa reduci urdinisul la lungimea maxima de 1 cm. Verifica cu atentie stupul, pentru a fi sigur ca nu are gauri prin care intra viespiile.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

romikele

Vezi mai jos o capcana eficienta propusa de colegul nostru Florin din Braila

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RFG5JbeUoTU#!

stefan1

Citat din: Viorelalbinaru din Septembrie 26, 2012, 07:25:00 AM
Buna ziua .cine ma ajuta am un stup , puternic  si am intrat eri  la el  am gasit foarte multe albine moarte si erau pe rame vespi  ce sa fac va rog  mult?

  Verifica mai bine acel stup. Nu poate fi puternic daca prin el umbla viespile cum vor. Vezi daca nu s-a depopulat si daca da, din ce cauza. Scoate ramele care nu-s acoperite bine de albine si stramteaza urdinisul. Cim a spus Karpetrusov, verifica daca lada nu are si alte intrari pentru viespi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Viorelalbinaru

Buna ziua /pai din 12 rame 8 sunt pline de albine ce.sa fac sa scot 4 rame goale sa ramana 8 rame va multumesc mult dragi apicultori .?

romikele

De acum ramele goale nu mai au ce cauta in stup, doar ramele complet acoperite de albina.
Dupa diafragma se mai poate da cate o rama descapacita, pentru eventuala completare a rezervelor, daca e cazul.