prima familie pierduta iarna asta

Creat de ves.lucian, Ianuarie 21, 2012, 03:34:10 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Pai am niste funduri de borcan in fata ochilor care ma ajuta.  :rotfl:

tassevasi

Vazind pozele marite  se pare ca a fost o infestare masiva .
  Sa va povestesc  ce am facut la un vecin de 75 ani .
I-am urat de sf Nicolae  si el zice ca-i tare suparat ca i-a murit 5 fam  de alb.
Imediat am fost la el sa  vad despre ce e vorba  si asa era iar la alta, a VI a erau multe albine vi pe jos dabia se misca, ma uit  la urdinis si  se vedeau pe unele albine paduchi .
Imediat le-am dat la toate fam cu varachet f   din sticluta mea ca el nu avea , la saptamina  urmatoare  tot miercuri am mai dat odata  chiar de era in decembrie, ca a fost cald si ele mai eseau  .
   Vecinul i-mi spunea ca o sa moara si a VI a fam ca asa a vazut el si la celelelte inainte de amuri , picau pe jos f  multe .
Asa m-am necajit pa el , ca nu mi-a zis ca nu a avut varachrt sa le dea , el nu prea le facea  tratamente .
  Acum a vazut ca i-am salvat fam  si s-a bucurat .
   Eu fiind la 700m de el am fost tare ingrijorat  ca el nu face trat .
  Se stie ca daca cei din jurul tau nu le  trateaza  ,nici tu cel care faci  nu ai  albinele  sanatoase
  Numai bine .

ves.lucian

  iti dai seama ce bine ar fi pe o raza de cativa kilometri sa faca toti tratamentele sincronizat !!!
  deocamdata astea sunt vise !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

albinoiu

in decembrie 2010 a doua zi de craciun printr o intamplare au ajuns 2 roi la mine in stupina luati de la un ,,apicultor'',la control am gasit turte proteice in ei facute din d... stie ce, le am dat afara si am bagat miere curata cu toate astea la unu din ei nu i dadeam nici o sansa sa iasa in primavara ba chiar am fost tentat sa l unific deoarece nu acopere nici macar un interval era cam la jumatate dar am zis sa l las sa vedem ce se intampla,ei bine a iesit in primavara cu 200 de albine si matca pe parcursul sezonului l am ajutat cu puiet capacit si acum este familie experimentul asta pentru mine a fost destul de clar in ce priveste rezistenta albinelor la frig(ce i drept eu locuiesc in sud si nu prea am ierni ca in bucovina) secretul succesului.;mancarica la greu si de buna calitate si tratamente facute corect si la timp

albinoiu

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 22, 2012, 12:16:42 AM
  iti dai seama ce bine ar fi pe o raza de cativa kilometri sa faca toti tratamentele sincronizat !!!
  deocamdata astea sunt vise !!!
matale vad ca iti faci un obicei din a pierde familii iarna si asta nu e bine deloc,nu te supara ca te cert dar la cate postari ai pe forumurile de apicultura ar fi trebuit sa stii cand sa faci tratamente la albine.
p.s nu te baza prea mult pe mavrirol din pc meu de vedere e frectie la picior de lemn, pana acum am bagat doar varachet dar la timp si nu am avut niciodata familii moarte  sau cu mortalitate mare iarna.

Seba


ves.lucian

#21
Citat din: albinoiu din Ianuarie 22, 2012, 10:50:56 AM
matale vad ca iti faci un obicei din a pierde familii iarna si asta nu e bine deloc,nu te supara ca te cert dar la cate postari ai pe forumurile de apicultura ar fi trebuit sa stii cand sa faci tratamente la albine.
p.s nu te baza prea mult pe mavrirol din pc meu de vedere e frectie la picior de lemn, pana acum am bagat doar varachet dar la timp si nu am avut niciodata familii moarte  sau cu mortalitate mare iarna.

  sper ca ai citit ca am facut in august 3 varacheturi forte la intervale de 7 zile !!! dupa am pus mavrirolul si am ramas surprins sa vad la o familie paduchi cazuti in numar mare !!!
  cand nu a mai fost puiet am mai facut un varachet !!!
  problema la mine se pare ca este etansarea stupilor la fumigatii !!!
  o rezolv eu si pe asta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

In august trebuia facut un tratament, cel mult 2 la 7 zile, pentru a omora parazitii care mai erau liberi pe albine. Asta numai daca infestarea e mare si se vad paraziti pe albine. Spre sfarsitul sezonului, marea majoritate a parazitilor se afla in celulele cu puiet capacit si de aceea ultimele trei tratamente se fac cat ami tarziu, cand in stup e foarte putin puiet sau puietul lipseste. Toamna trecuta se puteau face tratamente si in decembrie.

albinoiu

#23
Citat din: ves.lucian din Ianuarie 22, 2012, 02:46:20 PM
Citat din: albinoiu din Ianuarie 22, 2012, 10:50:56 AM
matale vad ca iti faci un obicei din a pierde familii iarna si asta nu e bine deloc,nu te supara ca te cert dar la cate postari ai pe forumurile de apicultura ar fi trebuit sa stii cand sa faci tratamente la albine.
p.s nu te baza prea mult pe mavrirol din pc meu de vedere e frectie la picior de lemn, pana acum am bagat doar varachet dar la timp si nu am avut niciodata familii moarte  sau cu mortalitate mare iarna.

  sper ca ai citit ca am facut in august 3 varacheturi forte la intervale de 7 zile !!! dupa am pus mavrirolul si am ramas surprins sa vad la o familie paduchi cazuti in numar mare !!!
  cand nu a mai fost puiet am mai facut un varachet !!!
  problema la mine se pare ca este etansarea stupilor la fumigatii !!!
  o rezolv eu si pe asta !!!
pai cand ai facut tratamentele nu ai vazut ca nu sunt etansati?esti la doua iarna daca nu ma insel si ai pierdut si iarna trecuta o familie nu?nu cred ca e cazul sa te superi dar personal cred ca nu e permis sa pierzi familii pe mana ta iarna,ca sunt si situatii pe care nu le poti prevede sau intervin anomalii sunt de acord dar sa pierzi din vina ta.....
p.s cum a precizat si domnul bucovineanu tratamentele de toamna sunt foarte importante eu personal fac 3 in august si 3 in septembrie-octombrie sau chiar noiembrie depinde de la an an in functie de cand opreste ponta.

ilalexandru

Mavrirolul anul acesta,cel putin la mine, a fost bun...de nimic. NU mai are efectul care il avea acum cativa ani. Sau poate are, dar baietii destepti nu mai folosesc doza recomandata de substanta activa. Poate dintr-un litru de substanta activa, in loc sa fac 10000 cutii mavrirol, ei fac 11000 de cutii. 10000 merg la vanzare. Restul de 1000 la ei si la cunostiinte. Atentie ca si varachetul e facut de aceiasi baieti destepti. Asa ca...multa atentie. Si Lucian, pana acum nu am vazut paduchi pe albine iarna. Pacat de ele!

ves.lucian

  gasesc eu solutia !!! nu pot sa-mi permit sa mi se mai intample asa ceva !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  din pacate inevitabilul s-a produs !!! s-a dus si dus este !!! cu mai mare grija pe viitor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 28, 2012, 03:20:43 PM
  din pacate inevitabilul s-a produs !!! s-a dus si dus este !!! cu mai mare grija pe viitor !!!
Te salut Lucian! Imi pare rau cand i se intampla cuiva un necaz, o pierdere materiala. Nu te duce, sa cauti oaia pierduta, ai grija de turma!!, scria in vechiul testament. Acuma ... eu am maI zis, ca e bine  cu necazuri mici, si cu bucurii mici. Vreau sa aud vesti bune. Citeste tot ce scriu colegii [elimina rautatile unora],si vezi unde ai gresit, si spune-ne si noua cei mai ,,mici", ce si cum!.Te salut!  :hi: Cu respect,C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

stefan1

  Emit si eu o parere cu cauza mortii.
  Ai spus -daca nu gresesc - ca ai avut cules mare in toamna, chiar in septembrie. Daca e asa se poate ca chiar acel cules sa fie cauza iernarii proaste. Vad ca este diaree in faguri si albinele alea innegrite arata ca si cand ar fi fost murdarite. Cauza diareii ar putea sa fie un cules tarziu de mana sau de struguri, care a ramas in faguri sau multa miere necapacita ramasa in cuiburi, mai cu seama daca acei faguri nu sunt bine acoperiti de albine. De fapt in fagurul din ulima fotografie se vad inca celule cu miere necapacita. Se vad si acele formatiuni pe albine care ar putea fi varroa, dar ar putea sa fie si 'rumegus' din zdrobituri de ceara. Daca ai posibilitatea mai uita-te o data bine, daca sunt paduchi sau nu. Daca sunt paduchi, atunci si agitatia si consumul mare si uzura si diareea sunt din cauza lor. Daca nu, trebuie sa gasesti alte cauze. Daca mai ai stupari in zona, discuta si cu ei. Daca sunt deschisi, poate iti dau informatii importante concret la zona ta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

#29
  multam fain !!! mai cercetez !!! mana nu am avut in zona !!! struguri da !!! eu zic ca 99 % nu sunt paduchi !!! nu cred sa stea paduchii pe albinele moarte !!! intr-adevar am avut cam multa miere necapacita asta toamna !!! poate ca am descapacit mierea din catul de peste cuib prea tarziu , dupa care am pus catul sub cuib !!! mai " ne scriem " !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!