Unde..i soricelu?

Creat de N A MARIN, Decembrie 01, 2011, 09:00:26 PM

« precedentul - următorul »

N A MARIN

Astazi cand m..am uitat la urdinise am observat la unul albine mancate pe jumatate .
Desii au fost doar 11 grade ,am deschis stupul si am cautat inamicul.
Nu l..am gasit.Pe fund mai erau multe albine fara cap. si cacareze ,dar nu bobite cum mai gasesc prin pivnita .Erau lunguete si pastoase.
Si inca ceva. NICI O RAMA ROASA .

Am facut cateva poze.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

dorindafi

 :uimit:  nu vad eu bine ori ai familia pe 11 rame :roll: shi daca e asha catzi sunt in acest fel :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

Vedeti ca spre sfarsitul saptamani se va incalzi foarte mult dati gratiile la o parte ziua , eventual puteti deschide stupi si verifica pe dupa diafragma , apoi pe seara puneti inapoi gratiile si ati scapat de el . :hi: :hi:

dorindafi

 :zzz:  anul trecut daca nu ma-nshel  sunt facute pozele
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

otrava respectiva am puso in jurul stupilor shi lor leam puso de tot =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

N A MARIN

Vreau sa va spun ca am desfacut cuibul complect.Nu am poze pentru ca a trebuit sa lucrez repede.
Am dat la o parte corpul de sus ,care este cuibul format din 11 rame dadant ,fara restrangere, am dat si catul de dedesubt ,am curatat fundul ,am verificat rama cu rama.
Apoi am pus cuibul la loc , dupa ce l..am inclinat si am privit printre rame.
cuibul l..am desfacut rama cu rama,de aici am facut poze .
Albina a stat linistita pe rama ,cu exceptia catorva mai agresive ,dar n..m primit nici o intepetura .
Am mai avut acum doi ani unul dar acela avea rame roase destul de mult.L..am descoperit insa in primavara.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

bucovineanu


bucovineanu

Daca se pune un reductur de urdinis care sa reduca inaltimea urdinisului la 7mm, nu mai e nevoie de gratie si nu intra nici un musafir nepoftit.

Cipri S

 Si eu am vazut urme de soareci in cativa stupi,insa soarecii nu.Cat e grav este petru albinute  daca acesti inamici raman in stup toata iarna?

Kov iulian

Pot distruge stupul.
prin faptul ca albinele se streseaza , si pot da in diaree,septicemie etc

Cipri S

Asta e cazul cel mai pesimist posibil,sau asa se intampla de obicei? :hi: