afacere otravita

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 02:08:20 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Nu s-a intamplat la noi in RO, ce in Rep. Moldova, dar oricum si la noi in Romania au fost destule cazuri. Am auzit de unul chiar in Bihor cand cuiva i s-a otravit 60 de fam. de albine. Si desi stia cine e faptasul nu a putut dovedi nimic la politie :|

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:oqmm-3tWxoAJ:www.protv.md/stiri/social/afacere-otravita-aproape-doua-milioane-de-albine-ucise-dintr-o.html+afacere+otravita&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro&source=www.google.ro


condoleante pentru apicultor :|

PS: 1 milion MDL  = peste 200 000 RONI (deci 2 miliarde lei vechi)

jenitama

Din pacate si noi am patit acelasi lucru in 2008.Ne-au fost otraviti 42 de stupi,tot cu aceeasi metoda.Banuim faptasul dar nu a putut fi dovedit.Am sesizat Politia,Parchetul ,etc.Dupa 1 an de zile am primit adresa de la Parchet  ca fapta a fost savarsita de AN(autor necunoscut).Stiti proverbul "hotul c-un pacat,pagubasul cu 10".
Dumnezeu a avut grija si l-a "rasplatit" din plin pe cel ce l-am banuit a fi faptasul.Era un vecin care si-a pierdut casa datorita unor afaceri dubioase.
"Singurul lucru necesar ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic!"

soadi

 Fundul cu plasa si-ar fi facut inca o data datoria. :sad: :sad:

badguy_goodguy

Nu prea cred.

Pe piata se gasesc (bineinteles la negru insa cine ii poate verifica pe cei de la magazine agricole !? ar trebui comisii speciale...)
tot soiul de insecticide f. periculoase (cazul actritei care s-a sinucis cu ceva insecticid toxic).

Defapt sunt atat de toxice, incat se folosesc si pt. realizarea etnobotanicelor.

Stiu povestea unui om care avea pe pamantul lui un cuib de viespi. Cuib atestat de strabunici inca din 1920 .... adica din 1920 (din vremea primului razboi mondial) era exact in acelasi loc. Generatii la rand au incercat sa-l ucida, pt. ca era un pericol public, fiind ascuns langa o vale, fantana,etc...l-au sapat, i-au pus pana si motorina, nimic, nimic.

Pana anii trecuti cand noul proprietar, le-a pus ceva otrava. In mai putinde 24 de ore a murit acel cuib de viespi.


La fel actioneaza si otravurile acelea de furnici. Furnica duce "mancarea" in cuib ,vin mai mult furnici pt. a cara mancarea, iar peste noapte mor.

Asa ca nu cred ca mai conteaza daca este sau nu fund cu sita + omul avea stupi din lemn , prin stupii de lemn mai sunt gauri, hai sa fim seriosi ca tot intra ceva aer prin capac, capacul nu cred ca la vreun stup de lemn sa stea nemiscat. (pt.ca lemnul actioneaza in natura).



soadi

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 13, 2011, 04:23:35 PM
Nu prea cred.
................................
Asa ca nu cred ca mai conteaza daca este sau nu fund cu sita + omul avea stupi din lemn , prin stupii de lemn mai sunt gauri, hai sa fim seriosi ca tot intra ceva aer prin capac, capacul nu cred ca la vreun stup de lemn sa stea nemiscat. (pt.ca lemnul actioneaza in natura).

Ai dreptate.
Nu m-am uitat la data articolului ( 1 decembrie 2010), cand clar erau adunate in ghem. Poate daca era vara si ar fi avut fundul cu plasa de care vorbeam, altfel ar fi stat treaba. Asa, stand in ghem si pe deasupra date si cu insecticid nu le-a mai trebuit mult ..... pana sa se intample nenorocirea.  :sad:

Kov iulian

Este posibil sa existe si reglari de conturi intre apicultori ? Pt ca am auzit de cazuri cind au luat foc pavilioane ale unor apicultori care faceau tot felul de traznai , se asezau in fata altora si asa mai departe .

marius_vfp

mult mai sigur de reglari de conturi , de ce nu iau omorat si in anii trecuti , ca doar nu ii avea acolo de 1 an , sigur sau cercat cu cineva sau cine stie
spor la treaba si probleme de genul sa nu avem , sa fim oameni intre noi sa ne ajutam la greu etc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva