Albine OTRAVITE. Ce facem?

Creat de pistol28, Aprilie 29, 2011, 08:23:06 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

OUG 195/2005
Art. 96. -    (2) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei (RON) la 10.000 lei (RON), pentru persoane fizice, şi de la 30.000 lei (RON) la 60.000 lei (RON), pentru persoane juridice, încălcarea următoarelor prevederi legale: 

      19. obligaţiile persoanelor fizice şi juridice de a administra produse de protecţie a plantelor cu mijloace aviatice numai cu avizul autorităţilor competente pentru protecţia mediului, autorităţilor competente din domeniu sanitar şi al comisiilor judeţene de bază meliferă şi stupărit pastoral, potrivit reglementărilor în vigoare, după o prealabilă înştiinţare prin mass-media;
   20. obligaţiile persoanelor fizice şi juridice de a aplica, în perioada înfloririi plantelor a căror polenizare se face prin insecte, numai acele tratamente cu produse de protecţie a plantelor care sunt selective faţă de insectele polenizatoare;


Se face SESIZARE la Garda Nationala de Mediu din judetul respectiv.

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Florin-braileanul (FlorinI)

 :ok:
si garda ce face?
verifica, evential da o sanctiune
mie cine imi cumpara familiile omorate?
trebuie sa dau eu in judecata fermierul sau asociatia?

legea nu are norme de aplicare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

#2
Garda vine cu mari rugaminti  , iar atunci cind vine , parca tine mai mult cu fermieri decit cu mediul .

marius_vfp

garda vine ,da, si cand fermierul este fiu de viceprefect  vine si pleaca cum o venit apoi rade sau iti mai da si o amenda, eu zic sa dam foc la lanurile de rapitza cand e aproape de cules si astfel se vor invatza pe anii ce vin
http://obiectivdevaslui.ro/?q=node/16106
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kov iulian

#4
E cam riscant sa faci asta, pt ei care fac stropiri si ne omoara albinele , nu e lege , nimeni nu prea le face nimic  (vorba primarului meu cind am adus vorba de legea mediului , ordinul comun , "ce lege , nu e nici o lege domnle iesiti de aici cu legile voastre) dar sa va prinda, sau sa fiti banuit ca ati facut asta de un fermier  , sa vedeti cum va leaga ( ne leaga ) . Ma uit cu invidie la asociatiile astea de protectie a ciinilor , cum 2 doamne si o baba pun pe jar autoritatile , tipa si fac ca toate visele pe la tv  de se aude si de afara din strainatate , si se alarmeaza si aia . Noi suntem atatia  barbati si e la mijloc si interesul nostru financiar si nu reusim sa facem un sindicat national , o asociatie ( ONG ) de protectie a albinelor "o ceva" acolo sa ii punem pe jar pe aia care omoara albine . Eu zic ca asta e solutia sa tipam si noi sa facem ca toate visele , sa facem sesizari , denunturi . reclamati  peste tot , si la UE chiar

marius_vfp

salut, la mine sunt deja 2 solutii gandite, una am expuso ceva mai sus , iar cealalta , e ceva mai greu de  facut fiindca se gaseste unul din noi sa sparga gheatza,
deci se organizeaza toti apicultorii din zona cu rapitza si deplaseaza albina astfel incat sa nu ajunga la acea parcela sa nu polenizeze nimik, atunci fermierul va face 10% productie si se va intreba de ce , nu va avea nici de samanta pe anul viitor, atunci va trebui sa caute un mijloc de comunicare si va trebui sa plateasca sa mergem cu albina in campul lui,  taxe care vor fi percepute de apicultor categoric , in unele zone din china baietii fac acrobatii prin copaci sa polenizeze pomii fructiferi,

CUM VI SE PARE IDEEA ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kov iulian

#6
e buna idea si eu m-am gindit la ea ,  eu m-am gindit asa , cel care greseste si omoara albine si nu are nici un stres pe tema asta sa fie boicotat de toti apicultori , si nu e nevoie sa se faca la mai multi fermieri asta ci unuia singur dintro zona , in alta parte tot asa ,tot unuia singur , sa fie dat un exemplu pt ceilalti, eventual se trage la sorti . iar respectivul fermier sa fie evitat de toti pt un an sau doi ani . Dar e o singura problema noi apicultori nu suntem uniti , suntem dezbinati , nu se duc 10 apicultori din zona , dar vine unu de la distanta mai mare si strica toata afacerea .Eu sunt patit , am picat de fraier , au fost probleme cu stropirile in zona mea , toti apicultori erau stresati , vociferau , spuneau ca trebuie facut ceva cu astia , si eu avind si pagube am luat initiativa am chemat garda de mediu , s-au dat amenzi .Dar in timpul asta nu sa mai vazut nici urma de apicultori nemultumiti , s-au dat toti la fund , desi i-am chemat la primarie sa isi exprime nemultumirea si sa ma sustina , m-au lasat  singur in fata si ei s-au pitit .  :sad: :sad: :sad: :sad:

marius_vfp

RUSINE SA LE FIE  lasi sunt multi , daca eram un popor mai unit nu mai era nimeni deal de boc pe la fraiele tarii , suntem un popor de lingai si pupinkuristi o parte dintre noi, la fel si cu maruntisul din peco, daca am fi uniti ne-ar asculta aia de sus pe care tot noi i-am ales, dar va veni si timpul cand vor plati cu varf si indesat pt. ceea ce fac .
pana una alta spor la treaba si sanatate va doresc .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva