Varachet tratament

Creat de dragos2006, Aprilie 06, 2010, 01:12:51 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

NiKoN

Introducerea lichidului in serpentina cum se v-a realiza?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

romikele

Pentru început, varianta cea mai simplă, ca în poză...

Apicotef

....daca nu ma insel cumva....este modelul prezentat de Dl Dan Puisorul la o intalnire apicola.

romikele

Varianta îmbunătățită...

Apicotef

mi-ar placea sa vad totusi modul de dispersie a flacarii la nivelul spirei din cupru

romikele

Va sosi și clipa aceea...  :wink2:

Deocamdată am găsit arzătorul, dar butelia trebuie schimbată... nu prea mai are gaz.  :zzz:

jenica67

   Azi la 15-16 grade, ora 9-10, la cel de al 3-lea tratament cu varachet, in lipsa puietului capacit, iata in poza de mai jos, ce am gasit la un stup. Credeti ca ar fi bine sa ii mai fac inca unu ??
  Iata si varojetul meu : 2 ventilatoare de procesor, piese de concentrare a fluxului aerului si un acumulator de sursa neinteruptibile.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

La ce e acolo, inca unul nu face decat bine. Pe cat posibil sa nu mai ai puiet capacit deloc... dar acest lucu il stii deja foarte bine  :wink2:

jenica67

  Si eu gandeam la fel, ca neaparat sa mai fac unu. Am avut stupi care la 1 septembrie au mai avut 6,5 rame ful de puiet, si probabil ca foarte multi varoua au fost in celule.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bio

Citat din: jenica67 din Octombrie 13, 2013, 08:06:54 PM
  Si eu gandeam la fel, ca neaparat sa mai fac unu. Am avut stupi care la 1 septembrie au mai avut 6,5 rame ful de puiet, si probabil ca foarte multi varoua au fost in celule.

Jane, ma omori cu 6,5 rame fuul de puiet....sa nu-mi spui ca esti si pescar .

6,5 rame fuul X 8000 de celule = 50 k albine..??>...inseamna ca i-ti oua matca  2500 oua pe zi..

Ai matci belea daca oua 2500 /zi in luna august-septembrie .


jenica67

   Nu trebuie sa ma crezi daca nu este de crezut, dar eu zic ca evaluez corect situatia stupilor si chiar am luat rama cu rama si uite aici cu stateau pe 29.08.13 cand am evaluat puietul si mancarea : 2 stupi au avut 6.5 rame de albine; 2 stup 6; 1 stup 5.25; 1 stup 5; 2 stupi 4.5; 4 stupi 4; 9 stupi 3; 1 stup 2.5; 2 stupi 2; 1 stup 1,5.  Ce asi castiga daca m-asi lauda si nu ar fi asa ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

jenica67

       Si inca un amanunt : fiecare roi a capatat o galeata de smantana si fiecare familie a primit o punga de sirop cu ceaiuri 1:1/ saptamana.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

RazvanTi

si ale mele roiuri mai au puiet toate stadiile dar un maaaaxim de 2 (pe) rame fata\verso...
o rama DE puiet inseamna o rama blana din leat in leat ceea ce la ora asta cam greu de crezut...
o rama CU puiet e cu totul altceva...
sa nu confundam cele 2 aspecte...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

jenica67

    Am scris ca stadiul era la 28.08.13. La ora aceia aveau si coronita, dar erau pline bine de puiet.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?