Varachet tratament

Creat de dragos2006, Aprilie 06, 2010, 01:12:51 AM

« precedentul - următorul »

D006

Va salut .Astazi de dimineata am efectuat un tratament cu varachet cite 2 picaturi era putin inorat dar spre seara am observat citeva albine moarte scoase la urdinis c-am la fiecare stup ..Pina acum o saptamina am avut benzi cu mavrirol .Sa fii murit din cauza tratamentului sau ?

filip

Citat din: florin_florinVa salut .Astazi de dimineata am efectuat un tratament cu varachet cite 2 picaturi era putin inorat dar spre seara am observat citeva albine moarte scoase la urdinis c-am la fiecare stup ..Pina acum o saptamina am avut benzi cu mavrirol .Sa fii murit din cauza tratamentului sau ?
Cateva albine nu-i o tragedie.
Oricum multe sunt la capatul puterilor{albina care a iernat}
Doza nu a fost mare sa-ti faci probleme.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tassevasi

        Vreau sa va intreb , daca a cumparat  cineva  VARATRAZ  , farmacista  spune ca e acelasi  cu VARACHETUL , decit  ca e produs de alta firma , contine tot  amitrez ,si se foloseste  in acelasi mod , costa 30 lei  flaconul  cu aceiasi  cantitate  ca la varachetul.
   Numai bine .

bucovineanu

Acum vreo 2 ani cineva din zona mea a tratat cu varatraz si a pierdut vreo 30 de familii. Eu nu as risca sa folosesc acel produs.

tassevasi

  Multumesc ,de  aceia  nu am cumparat  astazi, mai bune  mai dai 5 lei in plus si  ei ceva  ce ai mai folosit .
  Numai bine . :hi:

pharaonu75

eu am folosit varatraz si nu am avut nicio pierdere. si nici altii care au folosit acelasi produs.
sigur problemele despre care vorbea dl. bucovineanu isi au cauza in altceva.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu


xvader

cateodata e bine sa mergi pe calea batatorita...varachet...ca sa fii sigur de rezultate.
parerea mea. ^:)^ ^:)^ ^:)^

feerary

Citat din: xvader din Septembrie 29, 2013, 03:34:13 PM
cateodata e bine sa mergi pe calea batatorita...varachet...ca sa fii sigur de rezultate.
parerea mea. ^:)^ ^:)^ ^:)^

     sau ceva ma ieftin: taktic

xvader

lucrez inca la un furetto...din ce am vazut merge super repede  cand faci tratamentul cu taktic.

feerary

repede, ieftin si eficient...

Apicotef

am o dilema legata de furetto....oare aburul ce iese din serpentina, nu este prea fierbinte pentru albine

romikele

In nici un caz.
La o serpentina corect dimensionata si flacara reglata optim, aburul iese chiar surprinzator de rece.

In curand ... 2-3 zile - intru in posesia unui astfel de aparat si il voi filma la lucru.

feerary

Citat din: Apicotef din Octombrie 08, 2013, 09:32:49 PM
am o dilema legata de furetto....oare aburul ce iese din serpentina, nu este prea fierbinte pentru albine

          se intampla ca la stupii care au albina la ordinis si sunt cam la 5mm-1cm, sa moara. Intre 0-5 albine si am dat si cate 3 jeturi.

romikele

Citat din: romikele din Octombrie 08, 2013, 10:09:21 PM
In nici un caz.
La o serpentina corect dimensionata si flacara reglata optim, aburul iese chiar surprinzator de rece.

In curand ... 2-3 zile - intru in posesia unui astfel de aparat si il voi filma la lucru.

Piesa principala a sosit.
Urmeaza sa atasez arzatorul cu gaz si va fi gata de probe.