Plan ME?

Creat de andrei_salaj, Decembrie 14, 2008, 11:05:25 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Daca folosesti cele doua corpuri  de 1/2 suprapuse ca si cuib de baza, amandoua puse pe un soclu de fund nu-i mare problema. Chiar daca e distanta de 4 cm in cel mai rau caz iti vor cladi limbi de ceara sub rama.
Eu. in vara asta am facut doi roi si nu aveam decat corpuri 3/4 din poliuretan.
Am pus doua corpuri unul peste altul si rama 1/1, deci distanta si mai mare.
Nu a fost nici o problema doar ca la floare mi-au constuit o frumusete de limbi cu miere si i-a si capacit. am avut astfel faguri de am dat la toata familia sa manance.
Am mai spus ca germanii au un sistem de stupi din poliuretan pe soclu din lemn.
Acolo distanta e si mai mare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

bee_lover

Andrei eu am rame de cat de 15 cm. Daca pun 2 caturi una peste alta si bag o rama 1/1 jos ramane o distanta de 0.8 cu cat este mai inalt catul ca rama la care se adauga 0.8 cm de la cuib rezulta 1.6 cm ceea ce nu e asa mare problema si cum ramele de cat sunt de 4.5 cm matca nu se baga sus asa ca nu tre sa-ti faci griji ca o strivesti.

andrei_salaj

multumes mult de raspunsuri...m-am mai dumirit on pik...doar dalta e la mn..nu mi-a fi lene sa rad niste limbi de ceara...d-le beelover...ramele is de 15 in exterior?daca da....aveti pierdere la foite?

bee_lover

15 cm la exterior si nu sunt pierderi ori foarte mici cam 1-2 cm. Eu cumpar faguri de la etta bistrita si la ei dimensiunea foitelor este de 41/26 cm deci cu 1 cm mai scurta iar daca impartim cei 26 cm in doi ne iese 13 cm foita de jumate iar mie la ramele de jumate foita trebuie sa fie de 12 cm deci raman 2 cm la un fagure artificial taiat in 2.

D006

Fac apicultura cu stupi ME (multietajati ) de peste 3o de ani si sunt foarte multumit.Folosesc pentru iernare 2 corpuri iar in sezonul activ 3 sau chiar 4 corpuri ,evident  unul peste altul.
       Dimensiunile interioare ale corpului sunt : 45ox380
                                                   inaltimea  ;   245
     
       Dimensiunile  exterioare sunt :                490x420 
       
       Dimensiunile  interioare ale ramei :          415x202
       Dimensiunile exterioare ale ramei :          435x230
       Componentele stupului (fund,corp,)  sunt detasabile, interschimbabile .La deplsarea in pastoral  folosesc vergele care leaga  unul de altul elementele stupului .

andrei_salaj

pastoral faceti?

D006

fa ce este mai bine pentru tine si ai grija si de zona in care ai stupii amplasati pentru iarna
:wink:
dar cred ca ME sunt cel mai usor de intretinut si de manevrat pentru cei care fac poastoral

milu56

Citat din: andrei_salajpastoral faceti?
Sfatul meu este:daca in prezent lucrezi cu rama stas,nu mai schimba,i-ti complici munca.