Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Se pot elimina si botcile de salvare si de roire. Nu am timp sa o si fac de fiecare data. Dar sunt si botci de salvare care dau lectii la toate matcile de schimbare linistita.

Regula spune ca cele de schimbare linistita sunt cele mai bune dar sunt multe exceptii. Oricum daca vad ca o matca are ponta mica sau nu circula cum vreau eu pe rame (unele matci daca dau de o rama de miere se opresc chiar daca au 3 rame bune de ouat dupa). Fata de anul trecut am schimbat 2 sau 3 matci nu mai stiu exact. Adica nu mai tolerez matcile care nu oua macar mediu.

Imi pare rau ca nu am facut poza la o rama azi - de 1 luna nu m-am uitat in stup si era de atunci 5 rame full din 5 rame ocupate cu diafragma dupa. Nici cea mai mica urma de botca desi erau supraaglomerate intr-un mare fel. Am scos o rama cu puiet capacit ca aveam nevoie la un roi mai mic. Trebuia sa ii fac poza.

In anul in care schimba matca instinctul de roire e aproape zero. (ca regula cel putin). Le poti lasa aglomerate ca nu mai trag botci dupa ce au schimbat matca. Deja se gândesc la pregatirea pentru iernare - parca nu mai oua in neștire asa...
Au pus un pic de frana desi au cules peste medie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

In anumite conditii matcile de salvare pot avea performante in ce priveste prolificitatea apropiate de o matca de roire. La rusi exista un apicultor - profesor in apicultura care a documentat o metoda prin care se obtin matci de salvare de valoare buna. Amintesc aici din memorie cateva conditii:
- Familia sa fie puternica si sa aiba mult puiet larvar (nu merge la o familie din care scoti toate ramele de puiet larvar si oua si pui o singura rama cu puiet larvar
- Dupa 4 zile de la orfanizare se iau ramele la mana si se distrug toate botcile batrane (aproape de inchidere si, eventual, inchise) si se lasa numai 2-4 botci care se afla in crestere
Matca de salvare obtinuta astfel are sanse mari sa fie de buna calitate.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Stupi la greci (ii lasa pe toate dealurile in toate coloanele unde nu trece picior de om cu saptamanile - uneori ii insira pe marginea drumurilor rar sau putin umblate).

Aici sunt mai multi la un loc la 5 metrii de drum - evident nepaziti. Cules mediu. As fi vrut sa gust si miere din flori de măslin - dar nu am apucat sa trec sa cumpăr.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am inceput tratamentele - anul asta am folosit Furetto original. Merge repede - nimic de zis.
Pare si eficient - am folosit taktic la primul tratament.

Vreau sa incerc si Varachet sa vad cum merge comparativ (chiar daca e mult mai scump).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

O matca care a uitat sa verifice calendarul (restul au mai subtiat ponta un pic).
2 matci nu imi placeau cum oua si le-am eliminat. (am facut unificare cu albinele ramase).

Stau in mare cumpana daca sa mai scot miere sau nu (daca urmeaza cules prost 2 luni ca anul trecut...).
La momentul asta unele au blocat cuibul cu miere.

Furetto merge la fel de bine si cu Varachetul nostru?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Citat din: MOTANUL din August 04, 2017, 11:58:14 AM
Am inceput tratamentele - anul asta am folosit Furetto original. Merge repede - nimic de zis.
Pare si eficient - am folosit taktic la primul tratament.

Vreau sa incerc si Varachet sa vad cum merge comparativ (chiar daca e mult mai scump).
Asa mi-a terminat unul albinele ,nu stiu cu ce le-a tratat ,a umplut toata zona de varroua de nu am mai putut face fata. Tactik este pentru oi si capre. Sper ca aceia care nu fac tratamente cu medicamentele pentru albine ,sa se invete minte. Si se vor invata. Ce dozaj se pune ? Apat reziduuri in miere ? Acest medicament contine tot felul de alte substante care nu apar la varachet. Sa ne spui la toamna prin noiembrie cate familii ti-au plecat din lazi.
Va salut.

MOTANUL

#1236
La prima vedere e mai slab ca Varachetul. Anul trecut am avut 2 "recordiste" cu 400 de paraziti cazuti la primul tratament din vara cu Varachet. Majoritatea aveau undeva intre 50 si 100. Au fost si recordiste in sensul bun cu 5-20 de paraziti cazuti.

Primul semnal de alarma la taktic a fost ca au cazut maxim 110 (adica un sfert din cat au cazut anul trecut de la varachet). Mai dau odata de data asta cu medicamentul (taktic) proaspat (azi l-a adus curierul acasa de la famacie). Am mari dubii ca mai este bun cel cu care am dat. Tura urmatoare (a 3-a) vreau sa dau cu Varachet sa vad daca e vreo diferenta.

Problema este ca nu am gasit Varachet in magazine si de la institut au zis ca o sa fie disponibil in septembrie  ^:)^ ^:)^
Altii au zis ca aduc mai devreme... Daca gasesc - chiar sunt curios sa vad diferenta.

Dozajul e 10 ml taktic la 100ml gaz lampant demineralizat - ajunge la 40-50 familii. Cu 220 ml faci 110 familii lejer. (a mai ramas un pic).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: cornelioandanciu din August 11, 2017, 09:28:38 PM
Asa mi-a terminat unul albinele ,nu stiu cu ce le-a tratat ,a umplut toata zona de varroua de nu am mai putut face fata.

Eu am 3 vecini. Unul face tratamentele ca la carte. Altul face când isi aduce aminte. Al 3-lea nu face deloc (i se injumatateste efectivul in fiecare an). In ritmul asta in 2 ani nu va mai avea albine.
Asta nu inseamna ca eu nu pot avea albine cu zero varroa la ultimul tratament din toamna - când nu mai au puiet capacit deloc.
Anul trecut am avut stupi multi (vreo 20) cu 0-10 paraziti cazuti. Toti spuneau aici pe forum ca le zapacesc cu atatea tratamente dar peste iarna au trecut bine si foarte bine.

Mavrirolul a fost pentru mine o mare deceptie (mai prost ca takticul la mare distanta). E ca si cum nu as fi facut nimic la stupii respectivi.
Am facut mai multe tratamente cu varachet si i-am adus pe linia de plutire pana in toamna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din August 12, 2017, 12:57:13 AM
...Mavrirolul a fost pentru mine o mare deceptie (mai prost ca takticul la mare distanta). E ca si cum nu as fi facut nimic la stupii respectivi.
Am facut mai multe tratamente cu varachet si i-am adus pe linia de plutire pana in toamna.

:uimit:
Ai tratat cu Mavrirol în loc de Varachet ???
Eu am introdus benzile în toamnă târziu între rame, după 5 ture de Varachet şi le-am ţinut până în primăvară în stupi; am fost foarte mulţumit de rezultatul (zic eu) cumulat.

Closcutz

Eu tratez cu tactik din 2014 si sunt foarte multumit comparativ cu varachetul. Insa asta nu inseamna ca nu ma documentez si nu incerc sa intervin si cu alte substante decat clasicul amitraz. Mavrirolul are un pret si mai bombastic decat varachetul. De fapt la ambele produse mi se pare ca se exagereaza in stil grav!

cornelioandanciu

Intr-adevar,pretul este un mare impediment. Tratamentele ,ca sa fie eficiente ,asa se fac,varachet dupa care mavirol
Si nu sint probleme  asa.
  Pe de alta parte ,eu imi pun problema daca nu cumva apicultorii produc otrava utilizand altceva , nu stiu ce uleiuri introduse in stupi ,sau substantele din Tactik care ajuta la fixarea substantei de corpul oilor. Este doar un punct de vedere.
Va salut.

MOTANUL

#1241
Producatorul aparatului l-a facut pentru a fi folosit cu Taktic. Substanta activa este amitraz ca la Varachet. Eu nu vad pana aici nicio problema. Ceata aia deasa e mai buna ca la fitile de la mare distanta. Problema mea e dozajul si am sa explic mai jos.
PS: si eu vreau sa fac odata tratament cu Varachet sa vad daca e vreo diferenta.

Ce am facut gresit la prima fumigatie cu furetto: (am facut cu cineva care avea experienta dar ...)
1. Produsul Taktic nu mai era conform (a fost lasat prin masina la soare - erau literele decolorate de la eticheta - eram 100% convins din prima de asta). Plus ca era cumparat anul trecut. Si la Varachet si la Taktic e nevoie de un medicament proaspat si tinut la cămară (intuneric si cel mult 25 de grade).
2. La sfarsit nu a curatat serpentina - desi in prospect scrie ca e obligatoriu (asta nu afecteaza albinele - dar strica aparatul)
3. Aparatul desi a fost folosit putin nu mai da puful cum trebuie (ramane o cantitate de 30-40% in recipient). Adica in loc sa dea 3 secunde exact de fiecare data - de 2 ori da 3 secunde, odata da 1, alta data da un puf care te mai si pacaleste (nici jumatate de secunda). Asta e explicatia de ce ramane o parte din lichid nefolosit.
4. Trebuie gasit un gaz/petrol lampant demineralizat (adica sa nu se depuna nimic pe interiorul serpentinei). Intr-un prospect Italienesc chiar scria clar ca nu e voie sa se foloseasca ulei de parafina sau altele asemenea. (o gramada apicultori am auzit ca exact asta folosesc). O sa caut sa vad daca gasesc asa ceva (gaz lampant demineralizat).

La a doua fumigatie am folosit medicament (Taktic) proaspat si au cazut de 2-3 ori mai multi paraziti comparativ cu prima fumigatie. (in rest totul ca la prima fumigatie).
E foarte posibil sa fie serpentina blocata - am sa incerc sa o deblochez cu gaz lampant demineralizat; Daca nu da 3 secunde de fiecare data dupa ce o curat de mai multe ori - ma intorc la fitile / inchis urdinisul.  :D. Subdozarea asta face ca unele familii sa nu aiba parte de tratament.

Daca am timp o sa fac si un filmulet sa fie mai clar ce spun.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Vezi ca si eu am avut probleme cu depunerile de gudrun pe serpentina; se blocase aproape total. Am desfacut diuza din capat si cu o sarma otelita am curatat teava destul de bine. Am inlocuit uleiul de parafina cu lichidul de aprins carbuni si nu s-a mai infundat. Eu pun doar 6ml tactik la 94 ml lichid de aprins carbuni. La 10 ml ieseau albinele din stup la greu...iar in roii mai slabi mai picau regine.

dan sebastian

Taktic e valabil 2 luni de la desigilare. Cel putin asa scrie pe flacon.
Ai grija cu aparatul. Foloseste ulei de parafina (o seringa) pt a debloca teava. Sa nu apesi tare ca isi da drumul cand se rosesc 3 - 4 spire.
Mie mi-a luat foc butelia. M-am ars la mana dar am avut noroc ca nu a explodat.
Caut ceva diferit pt a folosi, in loc de buteliile de 5 lei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#1244
Citat din: Closcutz din August 12, 2017, 02:34:21 PM
La 10 ml ieseau albinele din stup la greu...iar in roii mai slabi mai picau regine.

Si eu am observat ca matcile au mai rărit ponta după tratament (abia azi au reinceput ponta cazurile mai grave). Nu o sa mai pun mai mult de acum incolo. La Varachet nu am observat (dar nici nu supradozam cum fac majoritatea). Am preferat sa fac 7 tratamente - dar cu doza recomandata unde au fost multi varroa.

Citat din: dan sebastian din August 12, 2017, 02:40:23 PM
Taktic e valabil 2 luni de la desigilare. Cel putin asa scrie pe flacon.

E foarte bine punctat - sa fiu sincer nu observasem. Stiam doar de principiu ca un medicament vechi, desfacut si lasat in soare e bun de aruncat. De asta am cumparat nou de la farmacie.

Pentru desfundare o sa incerc si eu sa curat mecanic injectorul ala si as vrea sa gasesc petrol/gaz lampant demineralizat cum cere producatorul. Problema este ca in Romania nu prea exista. Am gasit un singur producator de gaz lampant si nu precizeaza daca e demineralizat sau nu.

https://www.emag.ro/gaz-lampant-sedachim-0-8-l-gaz-lampant-sedachim/pd/D3404YBBM/

Am gasit ulei lampant / ulei de parafina - nu vreau sa le folosesc. Ulei lampant am si cumparat si cred ca il arunc.
Aparatul nu e blocat de tot (scuipa lichid si fara sa dau drumul la foc). Dupa ce dau drumul la foc lichidul se transforma in vapori.
Dar nu "scuipa" aceeasi cantitate de lichid de fiecare data. E clar ca trebuie un pic curatat. Cel de la care am luat aparatul a zis ca nu a stiut si nu l-a curatat niciodata dupa folosire.

PS: La aparatul meu partea de gaz / ardere merge ireprosabil. (sunt multumit si de buteliile de 5 lei).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0